Įklimpau į bėdą – tapau vyro šeimos verge.

Lietuvoje, kur gęstančios saulės šviesa liečia senus ūkininkų namus, aš patekau į bėdą, kuri virto kankinimu. Mano vardas Austėja, man 28 metai, ir prieš tris metus aš ištekėjau už Pauliaus. Manyjau, kad atradau šeimą, bet vietoje to tapau šiuolaikine vergė – tarnaitė savo vyrui, jo tėvams ir visai giminaičių gausiai. Mano siela verkia iš nevilties, ir nežinau, kaip ištrūkti iš šios spąstų.

Mylėti – reiškia aklinti

Kai sutikau Paulių, man buvo 25. Jis buvo iš kaimyninio kaimo – aukštas, švelniai šypsantis, su šiltu žvilgsniu. Susipažinome rajono mugėje, ir jo paprastumas mane sužavėjo. Jis kalbėjo apie šeimą, vaikus, apie gyvenimą kaime, kur visi vieni kitiems yra atramos. Aš, miesto mergina, svajojau apie tokį šiltą prieglobstį. Po metų susituokėme, ir aš persikraustė pas jį į kaimą. Tada nežinojau, kad šis žingsnis taps mano pasmerkimu.

Paulius gyveno su tėvais, Ona ir Algiu, dideliame name. Jo vyresnysis brolis su šeima ir krūva giminaičių buvo nuolatiniai svečiai. Manyjau, kad įsilietsiu į jų gyvenimą, tapsiu didelės šeimos dalimi. Bet nuo pirmos dienos supratau: iš manęs norėjo ne meilės, o darbo. „Tu jauna, tvirta, tai ir imkis visko“, – tarė uošvė, o aš, kvailė, linktelejau, nesuprasdama, į ką įsipainiojau.

Vergija vietoj šeimos

Mano gyvenimas virto begaline darbų ratine. Ryte keliuosi penktą, kad paruoščiau pusryčius visiems šeimai. Uoščiai patinka košė, uošvei – kiaušinienė, Pauliui – sumuštiniai. Po to – didžiojo namo valymas, skalbiniai, daržas. Dieną atvyksta giminės, ir aš virdu pietus miniai: barščiai, kotletai, kompotas. Vakare – vakarienė, indai, o naktį krentu be jėgų. Ir taip kiekvieną dieną, be poilsio, be atostogų.

Uošvė komanduoja kaip generolas: „Austėja, bulves ne taip valai, Austėja, grindys blogai nuvalytos“. Uošvis tyli, bet jo žvilgsnis kalba: „Tu čia niekas“. Vyro giminės, atėjusios svečiuoti, net nesisveikina – tiesiog sėdi prie stalo ir laukia, kol juos aptarnausiu. Paulius, mano vyras, vietoj paramos kartojasi: „Mama, nesiginčyk su motina, ji geriau žino“. Jo abejingumas – kaip peilis širdyje. Manyjau, jis bus mano sargas, o jis tapo šios sistemos dalimi, kur aš – vergė.

Nusivylimo akimirka

Neseniai pralaužiau. Kai Ona vėl kritikavo mano sriubą, o giminės paliko krūvą nešvaraus indų, aš sušukau: „Aš ne tarnaitė! Aš irgi žmogus!“ Visi sustingo, o uošvė šaltai atsakė: „Jei nepatinka – varyk į savo miestą. Juk pripratai, kad viskas ant lekštutės“. Paulis tylėjo, ir tai mane sutriuškino. Išbėgau į kiemą, verkiant, ir supratau: esu spąstuose. Eiti niekur – mieste neturiu būsto, o mama toli. Bet likti – reiškia prarasti save.

Pradėjau pastebėti, kad net mano išvaizda pasikeitė. Aš, kadais linksma ir švariai atrodžiusi, dabar atrodau pervargus, su užgesusiu žvilgsniu. Mano draugė Rūta, pamatžiusi mane, sušuko: „Austėja, tu kaip senė! Bėk iš ten!“ Bet kaip bėgti, jei myliu Paulių? O gal jau nebemyliu? Jo tyla, jo neveiksnumas užmušė tą meilę, su kuria ėjau į altorių. Jaučiu, kad skendu, ir niekas manes neišgelbės.

Slaptas išsigelbėjimo planas

Pradėjau svajoti apie pabėgimą. Slapta nuo visų taupau pinigus – mažas sumas, kurias pavyksta sutaupyti maistui. Norėčiau sutaupyti nuomai mieste ir išvykti iš šio košmaro. Bet baimė varžo: ką pasakys mama, kuri taip džiaugėsi mano santuoka? Kas bus su Paulium? Kaip susitvarkysiu viena? Ir bijau, kad uošvė su giminėmis padarys viską, kad sugėdintų mane prieš kaimą. Jų valdžia čia beribė.

Bet vakar, stovėdama prie viryklės ir klausydama vėl tų priekaištų, pažadėjau sau: išsilaisvinsiu. Aš ne vergė, aš ne tarnaitė. Aš jauna, turiu jėgų, ir surasiu kelią. Gal pradėsiu dirbti nuotoliniu būdu, kaip Rūta, gal grįšiu prie svajojimo tapti gėlininke. Bet nebeliksiu čia, kur mano gyvenimas – tik puodai ir svetimos komandos.

Šauksmas į laisvę

Ši istorija – mano šauksmas pagalbos. Aš patekau į bėdą, ištekėdama už žmogaus, kurio šeima mane mato tik kaip darbinę jėgą. Ona, Algis, giminės – jie visi mano, kad turiu jiems tarnauti. Bet aš nebegaliu. Paulius, kurį mylėjau, tapo šios sistemos dalimi, ir tai skaudina. Nežinau, kaip išeiti, bet žinau, kad turiu. Būdama 28, noriu gyventi, o ne egzistuoti. Tebūna mano pabėgimas – išgelbėjimu, arba pabaiga.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

one × 4 =

Įklimpau į bėdą – tapau vyro šeimos verge.