Su savo Valdos laidotuvėmis Aleksandras Steponavičius išvyko tiesiai į gimtąjį kaimą. Butas, kuriame jis gyveno su žmona iki jos paskutinio gyvenimo momento, nebebuvo vieta, kurioje jis galėjo likti, be to, ir nebereikėjo – netrukus turtas perėjo brangiosios Valdukės sūnui, o bendrų vaikų jiedu neturėjo…
Pakilo į dangų miela, švelni, nepakartojama… Paliko Aleksandrą Steponavičių vieną baigti savo gyvenimą. Štai jis eidamas nuo pagrindinio kelio į kaimą, kuriame gyveno ir mirė jo tėvai ir kuriame jis nebuvo jau daugybę metų. Kas ten su namu? Gal visai subyrėjo, gal nukrito?
Buvo paskutinės gegužės dienos, ir dulkės dar nespėjo užgožti jaunų lapų sodrumo, o danguje linksmai skleidė savo plunksnas nerimstančios kregždės… „Kaip gera, kad gyvenimas tęsiasi ir po mūsų išėjimo!“ – svarstė Aleksandras Steponavičius.
Dvi vožtuvo operacijos ir patirtas infarktas leido tikėtis, kad atsiskyrimas nuo Valdos nebus ilgas.
Tačiau buitinės problemos niekur nedingo… Eidamas pro kaimyninį namą, jis sustojo šalia ant suoliuko sėdinčio Juozapavičiaus. „Reikėtų užsukti į parduotuvę, nusipirkti degtinės ir paminėti Valdą su Juozapavičiumi,“ – mąstė Aleksandras Steponavičius.
– Manęs vaišinti nereikia, jau atlikau savo normą šiandien, – Juozapavičius, tarsi perskaitęs Alberto mintis, atkirto. – Ryt mane opohmelsi!
Suprato Aleksandras Steponavičius, kad pagalbos iš čia nesulauks, tad patraukė į savo pusseserės Onos namus – pasiimti įrankių, kad nuimtų nuo namo prikalusias lentas.
Ir taip jis pas ją nakvojo, o ryte kartu su jos sūnumi Linu ėmėsi darbo. Po kelių dienų jie atkūrė namą į gyvenamą būklę. Tačiau pusiau supuvę langų apvadai Onos griežtai liepti pakeisti, nes langai – tai duša šeimininko…
Iš tėvo likę staliaus įrankiai džiugino rankas ir šildė sielą. Aleksandras Steponavičius pats ėmėsi gaminti naujus langų apvadus. Sugalvojo sau: „Negi aš, buvęs bandomasis pilotas, pulkininkas leitenantas atsistatydinęs, neįveiksiu darbo, kurį kiekvienas normalus vyras turi mokėti?!“.
Įveikė. Kai ant jo langų suspindėjo nauji geltoni raižyti apvadai, atsirado klientų. Ir iš miesto, ir vietinių. Pensijos Aleksandravui užteko, tačiau nuo to, kad žmonės vertina jo darbo vaisius, siela tapo šiltesnė… Iš miesto atvairavo savo patyrusią, bet prižiūrėtą Škoda, ir darbas tęsėsi.
Kartą jis susapnavo sapną, po kurio visą dieną lydėjo nuoskaudos pojūtis. Sapnavo, kad stovi prie tos buto, kuriame gyveno su savo Valdute, o ji jam griežtai sako: „Išeik iš čia, aš tavęs neįleisiu! Nėra čia ką be reikalo vaikščioti!“
Niekada Aleksandras Steponavičius tokių žodžių iš Valdos negirdėjo. Ir dar labiau skaudu – kad namas pilnas kažkokių žmonių, kurie ten gyvena, o jam vietos neatsirado! Juokinga, žinoma – juk tik sapnas, o nuoskauda ilgai jautėsi…
Tą patį vakarą, grįždamas iš parduotuvės, vos neužlipo ant laiptelio sėdinčio aštuonmečio berniuko. Berniukas buvo liesas ir murzinas. Skruostuose buvusios ašaros buvo nuvalytos – matyt, verkė. Prisistatė Grigiuku.
Paklaustas, kodėl vakare jis ne namie, atsakė, kad mama jį mušė, supyko ir išėjo.
Aleksandras Steponavičius pastebėjo, kad kažkas čia ne taip… Ant vaiko kojos kiti batai, nors dėl purvo tai ir nelabai matėsi. Kelnės taip pat purvinos, suplėšytos…
Pamaitino jį, davė gerti pieno, kurį atnešė iš Onos, ir išsiuntė pas mamą. O ryte nesistebėjo, kad Grigius miega ant jo laiptelio, apklotas kilimėliu. Paimėmęs jį ant rankų, nunešė ant sofos, o berniukas taip ir nepabudo.
Kai svečias visgi pabudo, jį nuplovė – purvas gabalais krito. Grįžo, sakė naktį. Atėjo į namus, o ten nėra mamytės, – vietoj jos girti dėdės riejasi. Paliko Aleksandras Steponavičius svečią už pusryčių ir nuėjo aiškintis situacijos pas Oną.
– Žinau, žinau, ko klausi, – atsakė sesuo. – Mama jo narkomanė. Po tėvo Grigio žūties per dvejus metus visiškai nusmuko. Čia tokių pilna! Nei globa, nei vaiko teisių apsauga pas mus neveikia!
Pernai čia tokia pora girtuokliai vaikus namie užšaldė – į spintą uždarė, o atidaryti pamiršo. Ir Grigius pas Elžbietą šią žiemą neišgyvens – susidoros ji su juo. Visiškai išprotėjo!
Aleksandras Steponavičius nuėjo į kitą kaimo galą pas Elžbietą. Tai, ką pamatė, pranoko jo blogiausius lūkesčius: kažkada buvusi moterimi, purvina, suplėšyta, mėlynai violetinė, paprašė iš jo už teisę auklėti ir maitinti jos sūnų butelys degtinės.
Drebančia nuo pasibjaurėjimo širdimi, Aleksandras grįžo namo. Prie laiptelio Grigius plovė paskutinį Nivos ratą. Mašina spindėjo saulėje kaip nauja…
Vakare, ruošdamasis miegoti ant pripučiamo čiužinio, Grigis paprašė leidimo vadinti Aleksandrą Steponavičių tėvu Alesiu.
– Tėve Alesiau, dabar mes esame šeima, – su viltimi žvelgdamas į Aleksandrą Steponavičių, paklausė Grigis.
– Na, žinoma, šeima! – atsakė ką tik tėvu tapęs Aleksandras Steponavičius.
– O žinai, gerai, kai šeimoje yra moteris!
– Argi tu mane vesti nori, drauguži? – paklausė ką tik tapęs tėvu.
– Ne, ne vesti! Na, vėliau tau viską pasakysiu!
Kitą dieną, grįžęs nuo kliento, Aleksandras pamatė prie namų jau du darbštuolius. Maža dviejų kvadratinių metrų dydžio žemė buvo kruopščiai apdorota. Į šviežiai iškastą žemę Grigis ir liesutė mergaitė su guminiais batais sodino svogūną.
– Štai, mano draugė Lizutė! – smalsiai paaiškino Grigis. – Ji svogūną pavogė – sodina. Moterys turi kažką pasodinti ir auginti arba vaikus gimdyti – kitaip kokios gi jos moterys! O Lizutė – ji gera, savų nevagia!
Dešimties metų Lizutė papasakojo, kad jos motina atsiuntė ją iš kaimyninio kaimo pas senelę, o senelė jau metai kaip mirusi, ir jos namas užkalbinėtas.
– O kaipgi…?
– O mama pamiršo, kad senelė mirė. Ji laidotuvėse buvo girta, o ir iš laidotuvių ją taip pat girdą parvežė ir prie namo iškrovė. O aš pamaniau, na, jei mama iš namų išvaro, tai ką gi – gyvensiu savarankiškai! O galima, aš jūsų šeimoje gyventi norėčiau? Aš viską moku, viską darysiu – ir skalbsiu, ir valgyti virsiu, ir darže dirbsiu!
Lizutė turėjo tokią gailią ir kaltinančią išvaizdą, tarsi ką nors būtų pavogusi iš Aleksandro Steponavičiaus…
„Tai va, kodėl Valda mane varė! – suprato Aleksandras Steponavičius. – Čia, Žemėje, dar yra ką veikti…“
Vakare įvyko svarbus pokalbis su Ona.
– Na, gerai, pamaitinsi tu tuos benamius, o kaip su įstatymu?! Juk jie turi motinas! – perspėjo Ona.
– Ne tame esmė! Sutvarkyčiau aš tuos reikalus, bet nežinau, kiek dar gyvensiu! Čia, Ona, savo paslėptus pinigus atnešiau – jei kas su manimi atsitiks, surask jiems geresnius namus ar globą užsirašyk sau.
Ir ištiesė jai suvyniotą į laikraštinį popierių kupiūrų paketą: „Čia du tūkstančiai eurų.“
„Tai va, kodėl Valdukė manęs į save neįsileido! Reiškia, gyvensiu kol kas, reiškia, mano žemiški darbai dar nesibaigė! – galvojo Aleksandras Steponavičius, žingsniuodamas link savo namų. – Taip, kaip geriau nesakysi nei Pūkelis – mūsų dienos skaičiuojamos ne mūsų rankose.