Pavydas per puodelį arbatos: Aldonos istorija
Aldona žengė namo iš darbo, širdyje jaustas lengvumas – šiandien juos paleido anksčiau. Pavasario šiluma apkabino Serpiuchovo gatves, ir ji galvojo, kaip praleis netikėtai laisvą vakarą.
– Gal užsukti pas Giedrė? – šovė mintis. – Seniai nemačiausi.
Sprendimas atėjo akimirksniu. Aldona užbėgo į konditeriją nusipirkti vyšnių pyrago ir po pusvalandžio jau skambino draugės durų belais.
– Labas! – Giedrė atvėrė duris, jos akyse žvilgėjo apgaulingas šviesulys.
– O aš tau svečiu! – nusišypsojo Aldona, įteikdama dėžutę su pyragu.
– Įeik, turiu tau siurprizą, – staiga pasakė Giedrė, ir jos balse slypėjo keistas niuansas.
– Koks dar siurprizas? – susirūpino Aldona, bet nelaukdama atsakymo, įžengė į virtuvę. Ten ji sustingo tarsi perblaškta žaibu, pamatydama tai, ką Giedrė pavadino „siurprizu“.
– Netekėjusioms draugėms nėra vietos ištekėjusių namuose, – mėgdavo kartoti Aldonai jos senelė. – Laikyk jas tolumoje, nesiatverk, kitaip verksi kartomis.
Aldona visuomet klausė senelės išmintingų žodžių, taip pat ir draugių turėjo nedaug. Kai kurios dingo kasdienybės triuke, su kitomis keliai išsiskyrė po barnių, ir tik Giedrė liko ištikima palydove. Jų draugystė, užgimusi dar pirmoje klasėje, truko beveik keturis dešimtmečius. Kartu jos dalijosi džiaugsmais ir vargais: Aldona su vyru Vytautu užaugino du sūnus, atsiuntė juos mokytis į Vilnių, o Giedrė džiaugėsi dukters Monikos sėkmėmis ir svajojo apie jos laimingą ateitį.
– Mano asmeninis laimėjimas neišsisuko, bet bent jau Monikai pasisektų, – liūdnai dūsavojo Giedrė.
– Nesikaltink, – guodė Aldona. – Monika tau protinga, viskas jai bus gerai. Ir tau skųstis nuodėmė: dukra nuostabi, butas jaukus. Na, o su vyru nesisekė – tai, žinoma, sunkiau.
– Sunkiausia, kad tiek metų kentėjau jo elgesį, viską atleidau, – kartžodžiavo Giedrė. – Galvojau, apsiramins, sutaps, o jis tik pablogėjo.
Aldona žinojo draugės istoriją kaip savo pačios. Giedrės vyras Rolandas visą gyvenimą šėlsta į kairę ir į dešinę. Kol ji viena augino dukrą, padėjo tėvams ir dirbo dviem darbais, jis mėgavosi kitų moterų dėmesiu. Kartais jam pavykdavo slėpti romanus, bet dažniau viskas baigdavosi skandalais. Rolandas prisiekdavo, kad pasikeis dėl šeimos, ir Giedrė vėl tikėdavo. Taip praėjo dvidešimt metų, kol prieš trejus metus jis neišėjo pas jauną meilužę.
– Monika jau suaugus, viską supras, o mes su tavimi svetimi žmonės, tai ką čia vilkinti, – tada mestelėjo jis.
Kol Giedrė bandė atsigauti, Rolandas išėjo, pasiėmęs visus jų santaupas. Butas priklausė jos tėvams, todėl jis neturėjo teisės į jį pretenduoti. Pinigus jis laikė „teisinga kompensacija“ už praleistus metus. Tose tamsiose dienose Aldona buvo vienintelė, kuri rėmė draugę, padėdavo jai išlikti stipriai.
– Mama, pati sakai apie senelės žodžius, kad netekėjusioms draugėms nėra vietos ištekėjusių namuose, – priminė Aldonai vyresnioji dukterė Aistė.
– Nesvaistyk laiko, – atrėžė Aldona. – Mes su Giedre kaip seserys, negaliu jos apleisti nelaimėje.
– Na, mama, mes juokaujam, – įsiterpė jaunesnysis sūnus Lukas. – Tik tu mus tomis senelės patarlėmis užknisai, o pati Giedę beveik kasdien pas mus vilki.
– Kokia nesąmonė? – suirzo Aldona. – Ar galvojat, kad Giedrė ves Vytautą ar sugriaus mūsų šeimą? Mes su ja ir su Monika kaip viena šeima, liaukit nesąmones kalbėti!
– Juokaujam, mama, juokaujam, – kikeno Aistė. – Giedrė mums kaip teta, kokios čia intrigos jūsų amžiuje?
Aldona nekreipė dėmesio į vaikų pajuokas. Jaunystėje ji ir iš tiesų laikėsi senelės patarimų, bet Vytautas niekada nedavė priežasčių pavydėti. Ramus, patikimas, jis visą gyvenimą dirbo šeimai, o savaitgaliais praleisdavo namuose, skaitydamas laikraštį ar taisydamas kažką. Kažkada jis draugavo su Rolandu, tačiau po Giedrės skyrybų jų bendravimas nutrūko. Aldona ir Vytautas palaikė draugę, o Rolandas pats nutraukė visus ryšius, įsileisdamas į naują gyvenimą.
– Giedrei vienai sunku, kvieskime ją pas mus į šventes, – dažnai sakydavo Aldona, o Vytautas pritardavo.
– Giedrei čiaupas tesina, pažiūrėk, kas ten, – prašydavo ji vyro, ir tas be pokšto eidavo taisyti.
– Šeštadienį Giedrė paprašė padėti su automobiliu, – tęsdavo Aldona. – Reikia parsivežti baldus iš vasarnam, o svetimo samdyti nenori.
Vytautas tylomis įvykdydavo visus prašymus: taisydavo, veždavo, padėdavo. Giedrė dėkingumo ženklu siųsdavo daržoves iš sodybos, kepdavo pyragus, ir viskas atrodė taip natūralu.
– Tu beviltiška, – kraipydavosi kolegė Lina, išgirdusi apie šią draugystę. – Ar tikrai taip akliškai pasitiki tiek drauge, tiek vyru, kad palieki juos vienus?
– Nesvaistyk kvailumų, – juokėsi Aldona. – Mes su Giedre kaip seserys, ji buvo liudininkė mūsų vestuvėse. Su Vytautu jau beveik trisdešimt metų kartu, ir nė karto nebuvo priežasties nepasitikėti. Jaunystėje tokios aistros verda, o mūsųAldona žiūrėjo į tuščią puodelį, kol paskutinė arbata lašas nuslido kaip jos sutryptas pasitikėjimas.