„Aistė, išeik iš mano buto ir nedelsiant!“ – nebegaliu pakęsti sesers ir jos vaikų.
Mažame miestelyje prie Alytaus, kur rytinė turgaus gauda susilieja su šviežių duonos kvapais, mano gyvenimas keturiasdešimties tapo tikra netvarka dėl sesers. Esu Ieva, gyvenu viena savo dviejų kambarių bute, kurį sumokėjau sunkiu darbo po skyrybų. Tačiau jaunesnė sesuo Aistė, jos trys sūnūs ir nenori atsakomybės mane privertė pasiekti ribą. Vakar pašaukiau jai nuo slenksčio: „Išeik iš mano buto!“ – ir dabar nežinau, ar elgiausi teisingai, bet jau nebeturiu jėgų kentėti.
Sesuo, kuri buvo artima
Aistė penkeriais metais jaunesnė už mane. Nors skyrėmės charakteriais, visada buvome artimos. Aš – organizuota, darbšti, visą gyvenimą viską traukiau viena. Aistė – lengvabūdė, amžinai ieško „geresnio gyvenimo“. Ji turi tris sūnus nuo skirtingų vyrų: Domui dvylika, Erikui aštuoni, Matui penkeri. Ji gyvena nuomojamoje kambaryje, verčiasi atsitiktiniais užsiėmimais, ir aš visada jai padėdavau – pinigais, maistu, drabužiais vaikams. Kai ji paprašė pasigyventi „porai savaičių“, negalėjau atsisakyti. Tai buvo prieš tris mėnesius.
Mano butas – mano priebėga. Po skyrybų įdėjau į jį viską: remontą, baldus, šilumą. Dirbu viešbučio administratorė, mano gyvenimas – tai tvarka ir stabilumas. Tačiau su Aistės ir jos vaikų atvykimu mano namai virto netvarka. Jos sūnūs lėkioja koridoriuje, šaukia, gadina daiktus, tepa sienas. O Aistė, užuot juos auklėjusi, verkia į telefoną ar išeina „reikalų“, palikdama juos su manimi.
Netvarka, kuri sugriovė mano namus
Nuo pirmos dienos supratau, kad tai buvo klaida. Domas, vyriausias, užgaulioja, Erikas nudažė tapetus, Matas teplioja mašta ant stalo. Jie neklauso nei Aistės, nei manęs – tarsi pripratę, kad jų mama tempia juos nuo vieno „vyruko“ prie kito, o mano namai – tik dar viena stotelė. Aistė nesivalo, nevario, nepadeda. „Ievai, tu gi viena, tau nesunku“, – sako ji, o aš dusinuosi nuo jos išdidumo.
Mano butas tapo bendrabučiu. Purvinos lėkštės kriauklėje, išmėtyti žaislai, dėmės ant sofos. Grįžtu iš darbo, o vietoj poilsio valau grindis, verdu vakarienę penkiems, bandau nuraminti vaikus. Aistė arba snaudžia, arba kalbasi su draugėmis. Kai prašau sutvarkyti, akis užverčia: „Ei, Ievai, nepradėk, aš jau pavargau.“ Pavargusi? Nuo ko? Nuo gyvenimo mano sąskaita?
Paskutinis lašas
Vakar grįžau namo ir nepažinau savo buto. Per koridorių lėkiojo jos sūnūs, vienas vos nenugriovė manęs. Virtuvėje – kruvą indų, svetainėje – ant kilimo išlietas sultys. Aistė sėdėjo ant sofos, naršydama telefone. Aš sprogau: „Aistė, išeik iš mano buto!“ Ji pažiūrėjo į mane tarsi į pamišėlę: „Rimtai? Kur aš eisiu su vaikais?“ Atsakiau, kad tai ne mano problema, bet viduje drebinau. Jos vaikai sustingęs žiūrėjo į mus, ir buvo juos gaila, bet aš nebegaliu.
Daviau jai savaitę susirasti būstą. Ji pradėjo verkti, sakinėti, kad esu žiauri, kad išmetu gimtą seserį. Bet kur buvo jos rūpestis, kai ji niokojo mano namus? Kur buvo dėl visko, ką daviau? Draugės sako: „Ieva, tu teisi, baik būti jų rėmėja.“ Bet mama, išgirdusi apie ginčą, skambina ir meldžia: „Neišmesk Aistės, ji gi su vaikais.“ O aš? Argi neverta poilsio?
Baimė ir ryžtas
Bijau, kad pasielgiau per šaltai. Aistė su vaikais išties sunkioje padėtyje, ir jaučiu kūltį, ypač dėl sūnėnų. Bet negaliu aukotis dėl jos neatsakomybės. Mano butas – vienintelė mano vieta, ir nenoriu, kad jis taptų jos chaoso prieglauda. Pasiūliau padėti su būsto paieška, bet ji atsisakė: „Tu tiesiog nori mūsų atsikratyti.“ Galbūt ir noriu. Ir nematau tame nieko blogo.
Nežinau, kaip susiklostys ši savaitė. Ar man atleis mama? Ar Aistė supras, kad pati kaltė? O gal liksiu „žiauria seserimi“, kuri išmetė šeimą į gatvę? Bet žinau viena – pavargau būti jų gelbėtoja. Keturiasdešimties aš noriu gyventi savo namuose, kur valdo tvarka, kur galiu laisvai kvėpuoti, kur niekas nežengia mano ribų.
Mano šauksmas į laisvę
Ši istorija – mano klyksmas už teisę į savo gyvenimą. Aistė, ko gero, myli savo vaikus, bet jos neatsakomybė naikina mano pasaulį. Jos sūnūs, galbūt, nekalti, bet aš negaliu būti jų motina. Šiais metais pasirinkau save – net jei tai suduš širdį mano seseriai. Kartais meilė reiškia mokėti pasakyti „ne“. O tvarka – ne egoizmas, o pagarba sau.