Po išrašymo iš gimdymo namų tėvai pasakė: „Daugiau nesitikėkite mūsų pagalbos“. Bet mes pasirinkome meilę, o ne baimę.
Aš esu slaugytoja. Nuo 1990 metų dirbau Klaipėdos miesto gimdymo name. Darbas buvo sunkus, pamainos – išvarginančios, bet aš visada žinojau, kodėl stengiuosi: kad vieną dieną pati tapti motina ir sutikti savo vaiką tuose patiuose kambariuose ne kaip medicinos darbuotoja, o kaip mama.
Nėštumas praėjo ramiai. Visos analizės rodė, kad mūsų mažylė vystosi be jokių nukrypimų. Su vyru Dainiumi nekantriai ruošėmės susitikti su dukrelė – nusipirkom lopšį, drabužius, viską išraiškos dienai. Artimieji taip pat laukė papildymo šeimoje. Labiausiai dėl būsiančios anūkės domėjosi uošvis, pažadėjęs brangų dovaną išrašymo dienai, skambindavo beveik kasdien: „Na, kaip sekasi? Kada?“
Mes nežinojom, kad po gimdymo mūsų gyvenimas apsivers aukštyn kojom. Viskas, kas atrodė tvirta – subyrės, o meilė išbandys sunkų išbandymą.
Gimdymas buvo greitas. Mergaitė gimė sverdama 2900 gramų, 45 centimetrų ūgio – maža, bet stipri. Man ją iškart parodė, o vėliau nunešė apžiūrai. Šiek tiek vėliau atnešė pirmam maitinimui – ji siurbti lėtai, bet aš susitvarkiau. Po to mus perkėlė į palatą. Po valandos įėjo du gydytojai: budintis akušeris ir neonatologas. Jų veidai buvo susirūpinę, žvilgsnis – užuojautos pilnas. Aš iškart supratau: kažkas negerai.
Vienas iš jų tyliai tarė:
„Greta, jūsų dukrai nustatytas Dauno sindromas. Jūs esate medicinos darbuotoja, tai suprantate – tai diagnozė visam gyvenimui. Siūlome nešvaistyti laiko ir pasirašyti atsisakymą. Jūs dar jauna, galėsite pagimdyti sveiką vaiką.“
Aš sustingau. Prieš akys plaukė sienos. Jaučiau, kaip viduje viskas apsiverčia. Ir tuo pačiu metu – kažkas tvirto, instinktyvaus, kilo krūtinėje: tai mano dukra. Mano. Ir aš jos niekam neatiduosiu.
„Atsiprašau…“, sušnibždėjau, „bet turiu pasikalbėti su vyru. Manau, jis sakys ‘ne’.“
„Žinoma, pagalvokite. Kai apsispręsite, ateikite į kabinetą.“
Po jų išėjimo dukrelė pradėjo verkti. Jos mažytės delnutės siekė manęs. Aš ją prispaudžiau prie savęs ir tą akimirką supratau: be jos aš negaliu gyventi.
Paskambinau vyrui. Po valandos jis jau stovėjo šalia. Kartu įėjome į viršininkės kabinetą. Jam taip pat pasiūlė pasirašyti atsisakymą. Jis tylėjo. Tada priėjo prie vystyklos, pažvelgė į mergaitę ir tyliai tarė:
„Mes nieko nerašysime. Mes pasiimam dukrą namo.“
Mes ją pavadinome Gabija. Vardas atsirado širdyje iškart – švelnus, šviesus, stiprus.
Po trijų dienų į mūsų palatą atgulė kita moteris. Jai buvo virš trisdešimties, tai buvo jos penkta nėštumas. Ji iškart pasakė: „Vaiką paliksiu“. Kai jai pranešė, kad dukrai Dauno sindromas, ji net nežvimbtelejo. Tiesiog atsakė: „Užpildykite atsisakymą. Ir krūtimi maitinti nesiruošiu.“
Aš neišlaikiau. Paprašiau slaugės leidimo pamaitinti mergaitę. Ji ją atnešė. Kai paėmiau šį mažylį į rankas, širdis suspaudė – ji buvo tokia bejėgė, tyli, lyg viską suprastų.
Paskambinau vyrui. Jis tylėjo, o paskui pasakė: „Jei nori – pasiimkime ir ją. Tegul Gabija turi seserį.“
Aš vėl nuėjau pas viršininkę. Pasakiau, kad esame pasiruošę priimti antrą vaiką. Niekas mūsų nemato kaip bepročių. Atvirkščiai, visas personalas apkabino mane su žodžiais: „Jūs – mūsų herojė“.
Pasilikome dar savaitę – laukėme, kol antrajai mergaitei atkris virkštelės likutis. Mes ją pavadinome Ugnė.
Išrašymo diena tapo laimingiausia mūsų gyvenime. Išėjome iš gimdymo namų ne su vienu, o su dviem vaikais. Vienoje vežimėlyje – Gabija, kitoje – Ugnė. Abi – mūsos. Abi – mylimos.
Tačiau ši šviesi diena ne visiems atnešė džiaugsmą. Kai papasakojome tėvams, kad pasiėmėme dvi mergaites, iš kurių viena – įtėvė, reakcija buvo lediną. Mano tėvai, o ypač uošviai, pareiškė:
„Nebesiruoši„Mes su jumis daugiau nebendrausime – jūs padarėte savo pasirinkimą, tad ir„Mes su jumis daugiau nebendrausime – jūs padarėte savo pasirinkimą, tad ir susitvarkykit patys.