Pasižiedavau su vyru gegužę. Jis pasiėmė ir išėjo, užspardamas duris, pas tą, kuri “jaunesnė ir gražesnė”. Bet tai jau smulkmenos. Mano vyras buvo paprastas. Prieš santuoką – dėmesingas, švelnus. Visomis romantikos poezijos ženklais. O tada bandomoji versija pasibaigė, o licencija pasirodė su ribotomis funkcijomis.
Nieko baisaus, žinoma. Bet buvo viena danties skylė. Jis pradėjo skaičiuoti pinigus. Ir viskas kažkokiais kreivais matais. Jo atlyginimas vidutiniškai buvo dešimt eurų didesnis nei mano (kartais jo, kartais mano augo, bet nežymiai). Ir tai reikšdavo, kad jis “šeimos maitintojas”, o ant manęs – visas buitis. O išlaidas jis skaičiavo pagal savo formulę. Jei pirkinių “namams” – reiškia, jis išleido ant manęs.
“Namams” buvo mašina su paskolos mokesčiais po 170 eurų per mėnesį. Kuria jis kartą per savaitę veždavo mane į Maxima užpirkti maisto. “Namams”, tai yra “man”, buvo antklodės, rankšluosčiai, puodos, vonios kambario remontas.
“Man” buvo vaiko daiktų, žaislų pirkimas, darželio ir pediatro mokesčiai. “Man” buvo sąskaitų apmokėjimas. Juk tuo užsiimdavau aš. O jei pinigus išleisdavau aš, tai buvo “mano” išlaidos.
Visa tai buvo “žmonai”. Todėl “vyrui”, kaip paaiškėjo, iš šeimos biudžeto išleisdavosi tik centai. Ir vyro bei jo šeimos akyse aš buvau “biudžeto skylė”. Uždirbdavau mažiau, o išleisdavau beveik visą, ką jis uždirbo. Jis mėgdavo mėnesio gale paklausti, kiek pinigų liko. O pinigų, žinoma, nelikdavo.
Paskutiniais santuokos metais vyras įprato sakyti: “Reikia apriboti tavo išlaidas. Kažką tu per daug nori.” Ir jis ribodavo. Pradžioje susitarėme, kad kiekvienas sau paliksime po šimtą eurų, o likusį sumesime į bendrą biudžetą. Vėliau jis nusprendė, kad pasiims ir mūsų atlyginimų skirtumą. Tai yra jis sau palikdavo dviejų šimtų. O man asmeninėms reikmėms likdavo tik šimtas.
Galiausiai jis kažką paskaičiavo ir sumažino savo indėlį į šeimos biudžetą dar šimtu eurų. Raktažodžiu tapo: “Tavo šampūnas po tris eurus kainuoja, o aš galvą mušiniu plaunu.”
Reziume, paskutiniais santuokos metais mėnesiui namų išlaikymui, maistui, mašinos kreditui ir vaiko išlaidoms man skirdavo penkis šimtus eurų. Du šimtus davydavo jis. Tris šimtus – aš. Bet to, žinoma, neužtekdavo.
Nustojau atsidėti šimtą asmeninėms reikmėms ir visą atlyginimą – keturis šimtus – leisdavau šeimai. Retas premijas ar papildomus užmokesčius taupydavau sau. Ir toliau klausydavosi, kaip vyras mane išlaiko. Ir kaip jis planuoja “dar labiau apkarpyti” mano išlaidas. Nes nereikia būti tokiai šykščiai.
Numatau klausimą “Kodėl neišsiskirt?” Buvau kvaila. Klausiau jo. Ir jo motinos. Ir savo motinos. Tikėjau, kad viskas taip ir yra – jis mane išlaiko, o aš tiesiog nemoku tvarkytis su pinigais. Vaikščiojau apsinešusiais drabužiais. Taupydavau kiekvieną centą. Rijau skausmo tabletes ir atidėdavau vizitą pas odontologą, nes nemokama klinika buvo remontuojama, o pinigų privačiam gydytojauBet dabar, kai jis išėjo, supratau, kad laisvė ir ramybė verta daugiau nei bet kokie pinigai.