Išsekusi mama ir jos kūdikis užsnūdo ant generalinio direktoriaus peties lėktuve — kai ji pabunda, nutikusiems ji negali patikėti
Kūdikio verksmas skardėjo ankštoje lėktuvo salėje, veriant ir nesiliaujant. Kai kas nusisuko, kiti garsiai atsiduso arba neramiai krutėjosi savo vietose. Viršuje ūžė fluorescencinės lempos, o uždarame ore rodėsi sunkiau kvėpuoti.
Rasa Didžiulytė tvirtai prisispausdino prie krūtinės savo šešis mėnesius senų dukrelę, Austėją. Rankos skaudėjo, galvą mėtė skausmas, o išsekimas apsėdęs akis. „Prašau, lelijėle… tik užmigk,“ šnabždėjo ji, švelniai suptelėdama Austėją aukštyn ir žemyn.
Jie skrido ekonominėje klasėje naktiniu reisu iš Vilniaus į Klaipėdą. Pigios sėdynės dar labiau susiaurėjo, kai Austėjos riksmas atsitrenkė į sienas. Rasa jau penktą kartą tylomis atsiprašė aplinkinių.
Ji nemiegojo dvi dienas – ne nuo to laiko, kai dirbo dvigubas pamainas kavinėje, užsidirbdama vos užtekančiai bakšišų šiam skrydžiui. Į orlaivio bilietą išleido visas santaupas, tačiau po dviem dienomis vyko jos sesers vestuvės. Nepaisant augančio atstumo, Rasa negalėjo jų praleisti. Jai reikėjo būti ten, įrodant, kad nėra atsisakiusi šeimos.
Būdama vos 23 metų, Rasa atrodė vyresnė už savo amžių. Praėję metai paliko pėdsakų: ilgos darbo valandos, praleisti pietūs ir naktys, kai teko vaikščioti su dantimis kylančia dukrele. Anksčiau gyvybingos akys dabar buvo nublankusios nuo išsekimo ir baimės už ateitį.
Nuo tos dienos, kai jos vaikinas išnyko sužinojęs apie nėštumą, ji liko viena. Kiekvienas sauskelnės pakeitimas, kiekvienas butelis, kiekviena nuomos įmoka buvo sumokėta iš padavėjos algos. Jos bute buvo nulupusios sienos, varvantis čiaupas ir kaimynai, su kuriais ji niekada nekalbėjo. Jokios atramos – tik kantrybė.
Šalia sustojo stiuardesė, jos balsas išdrįstas ir įtemptas.
„Panele, kiti keleiviai bando miegoti. Ar galite nutildyti kūdikį?“
Rasa pažvelgė aukštyn, akys pradėjo degti. „Bandau,“ tyliai tarė ji, balsas drebedamas. „Ji paprastai tokia nebus… tiesiog paskutinės dienos buvo sunkios.“
Austėjos verksmas tik sustiprėjo, o Rasa pajuto dešimtis žvilgsnių, įsmeigtų į ją. Pakilo mobilieji telefonai – vieni nekreipdami dėmesio, kiti tyčia. Krūtinėje prabudo siaubas.
Ji jau įsivaizdavo: socialiniuose tinkluose pasirodys jos vaizdo įrašas, pažymėtas kažkuo gniuždamu, pavyzdžiui, „Blogiausia keleivė“ arba „Nekeliaukite su kūdikiais“. Skausmas apėjo veidą.
Vyras priešais tyliai niurnėjo: „Reikėjo namie pasilikti.“
Rasos akyse užgulė ašaros. Ji ir būtų likusi namie, jei prieš tris savaites jos senas „Honda“ nebūtų visiškai sugedusi. Šis skrydis buvo paskutinė išeitis – ir kainavo jai nuomos mokestį.
Tuo momentu, kai ji ketino atsistoti ir pasislėpti tualete, kad galėtų verkti viena, šalia skambiai suskambo ramus vyrų balsas.
„Ar neprieštarautumėte, jei pabandyčiau aš?“
Rasa nustebusi apsidairė.
Šalia sėdėjo vyras mėlyname kostiumė, apie 30 metų, aštriais bruožais, kuriuos švelnino šiltos akys. Jis atrodė visiškai netinkamai ekonominėje klasėje, lyg pripratęs prie prabangos ir įtakingų susitikimų. Jis švelniai nusišypsojo, rankas laikydamas ant kelių.
„Auginau sesers vaikus nuo pat mažumės,“ tarė jis. „Kartais naujas veidas padeda juos nuraminti. Gal galima?“
Rasa svarstė. Ji nepasitikėjo svetimais – ypač su Austėja. Tačiau buvo beviltiška. Po trumpo sustojimo linktelėjo ir atsargiai perdavė dukterį nepažįstamajam.
Kas nutiko toliau, atrodė kaip stebuklas.
Per kelias sekundes, būdama nepažįstamojo glėbyje, Austėja nutilo. Jos mažytė kūnelis atsipalaidavo, kai jis ją švelniai suptelėjo ir niūniavo. Rasa žiūrėjo iš pasigėPrabudo giedra diena, kai jiedu kartu žengė į vestuvių salę, o mažoji Austėja, dabar jau vešliais plaukais, linksmai plojo rankelėmis, nežinodama, kad šis kelias prasidėjo vieno geros širdies žmogaus pasiaukojimu.