Šešėlis abejonių vasarnamio horizone
Viktorija, sėdėdama savo jaukioje Vilniaus priemiesčio namuose, vartė seną sąsiuvinį, ieškodama kaimynės vasarnamyje, Gabrielės, telefono numerio. Pagaliau radusi tą brangius skaičius, ji surinko numerį. „Gabrielė, labas, brangioji!“ – šiltai pradėjo Viktorija. „Čia Vika, tavo kaimynė iš vasarnamio. Norėjau paklausti, kaip tu augini ridikelius? Pas tave jie visada tokie sultingi, o pas mane kažkas nesigauna.“ – „Nieko sudėtingo,“ – atsakė Gabrielė, balse jautėsi nuovargis. „Sėklas užmerkiu dienai ar dviem, paskiau sėju. Ateisiu artimiausiomis dienomis – sodinsiu. Kol kas esu mieste.“ – „Kaip mieste?!“ – nustebo Viktorija, jos balsas drebėjo nuo nuostabos. „O su kuo tada tavo Vytautas atvažiavo į vasarnamį?“ Gabrielė užtruko, jos kvėpavimas tapo sunkus. Nesakiusi nė žodžio, ji nutraukė pokalbį, iššaukė taksi ir nuskubėjo į vasarnamį. Įėjusi į namą, Gabrielė sustingo, pamatę tai, kas vyksta.
Gabrielė Vytautienė buvo be proto iš pykčio. Jos veidas liepsnojo, o akys žaibo greičiu kirto erdvę. Jeigu jos vyras Vytautas, kurį ji tuo metu laikė darbe, būtų ją pamatęs, nebūtų atpažinęs savo švelnios Gabės, kuri ryte, išlydėdama jį, meiliai patvarkė jo marškinių apykaklę ir pabučiavo į skruostą. Tačiau Vytautas nieko to nematė. Jis buvo puikiu nuotaika, laukdamas penktadienio vakaro: aromatingų kotletų su bulvių koše, kuriuos Gabrielė taip skaniai gamino, naminių raugintų agurkų ir pomidorų iš daržo, o iš šaldytuvo – šaltas alaus butelis, juk rytoj šeštadienis, ir į darbą nereikia. Vytautas net nenutuokė, kokia audra susirinko virš jo galvos.
Visa tai prasidėjo nuo to Viktorijos skambučio, kaimynės iš vasarnamio. Viktorija, pensininkė, gyveno erdviame bute su dukterimi, žentu ir anūkais. Tačiau kai tik atėjo pavasaris, ją išveždavo į vasarnamį, kur ji praleisdavo laiką iki vėlyvo rudens. Giminės lankydavosi tik savaitgaliais, kepti šašlykus, o savaitės dienomis Viktorija liūdniai leisdavo laiką viena, žiūrėdama televizorių. Todėl bet koks įvykis vasarnamyje sužadindavo jos deginantį susidomėjimą.
Tą rytą, apie dešimtą valandą, Viktorija išėjo į savo namo terasą, apsidairė ir staiga pastebėjo, kaip atsivėrė kaimyninio vasarnamio vartai, o į kiemą įvažiavo automobilis. Viktorija nesigaudė automobilių markėse, tačiau buvo tikra: tai Vytauto, Gabrielės vyro, mašina. Tačiau vietoje to, kad pasistatytų prie vartų, automobilis nuvažiavo toliau ir pasislėpė už tankių aviečių krūmų. „Aišku,“ – pagalvojo Viktorija, suspaudusi akis. „Nori, kad jo nepastebėtų. Na ir sudaigelis šis Vytautas!“
Jos dėmesį atitraukė draugės skambutis, ir ji nematė, kaip iš automobilio išlipo du žmonės – vyras ir moteris, kuriuos Viktorija tuoj pat mintyse pavadino „meiluže“. Tęsdama stebėjimą, ji po pusvalčio buvo apdovanota: iš namo išėjo jauna moteris šviesiai žalia sportine apranga. Išskėtusi rankas, ji sušuko: „Tu buvai teisus, čia nuostabu! Oras toks švarus ir taip šilta!“ Tai tikrai ne Gabrielė – nežinoma mergina, apie dvidešimt septynerių, liesa juodaplaukė. „Na ir Vytautas!“ – sukrėtė galvą Viktorija. „Juk jam be penkiasdešimt, o kokią gražuolę susiradęs!“ Moterį pašaukė vyriškas balsas, ir ji dingo name.
NevViktorija, nesileisdama gaišti laiko, pagriebė sąsiuvinį ir surinko Gabrielės numerį, norėdama atskleisti visas savo žinias ir sukelti audrą, kurios pasekmės pasirodė tikros ir netikėtos.