Mano mažas, bet toks įprastas ir jaukus pasaulis sugriuvo man sukakus 34-eriems metams. Tik vakar atrodė, kad turiu viską: jaukius namus ir stiprią šeimą, o šiandien viskas tapo melu ir smėliu, kuris praslysta tarp pirštų. Vyras pats pateikė skyrybų prašymą, gyvendamas su manimi tame pačiame name, šypsodamasis man ir vaikams per vakarienę, o paskui tiesiog atėjo jo ieškinys ir laiškas su paskirtos datos kvietimu.
– Seniai norėjau tau pasakyti, – drovėjosi žmogus, kuris kadaise buvo artimiausias, – taip bus geriau. Pavargau meluoti.
– Kur dabar eisi, – verkė mama, sužinojusi, kad mes su Tadu skiriamės, – kam tu reikalinga su dviem vaikais, be darbo ir be namų? Pas mane gyvena tėvas ir tavo jaunesnė sesuo.
Mamos aimanos dėl mano kartaus likimo buvo pertraukos pačiais baisiausiais epitetais mano vyro adresu ir kaltinimais man: nesugebėjai, neišlaikei, reikėjo kovoti už šeimą. Bet dėl ko reikėjo kovoti? Ir su kuo? Iki šio vakaro viskas buvo gerai. O vakare nuėjau patikrinti pašto dėžutės.
Bet nėra dėl ko verkti! – suburkė senelis iš savo neįgaliojo vežimėlio, – Ne karas, arbata! Čia skausmą radote. Išsiversite, anūkas jau užaugo, neprapulsite.
Bet kol kas nesugebėjau gerai suprasti, kaip išgyventi ant manęs nukritusią bėdą.
– Tau nereikia dirbti, – pasakė vyras prieš 3 metus, kai mane vėl su 4 metų sūnumi išleido iš ligoninės, – mūsų sūnus nėra darželio vaikas, sėdėk namie, auklėk. Bent iki mokyklos.
Ir aš sėdėjau, auginau sūnų, vedžiau į būrelius ir muzikos mokyklą vyresnę dukrą Rūtą. Ir štai dabar sūnus pradėjo eiti į mokyklą, dukrai greitai sueis 15 metų, darbo neturiu ir butą, kuris priklausė vyrui dar iki santuokos, turiu atlaisvinti per savaitę.
– Turi močiutės namus, – pasakė Tadas, – padėsiu pervežti daiktus, gali pasiimti indus, techniką, skalbimo mašiną, šaldytuvą ir visa kita. Oi, ačiū tau, mano kilnus vyre. Žinoma, paimsiu. Ir šaldytuvą, ir skalbimo mašiną. Tik kam man skalbimo mašina sename name be vandentiekio ir su krosnimi. Nes per 4 metus, kai tas namelis atiteko man iš senelio ir močiutės, kuriuos išvežė mama, tu atsisakei ten ką nors daryti, sakydamas, kad turime įrengtą butą, o namelis privačiame sektoriuje — tik sodyba. Sodyba, kurioje dabar man teks gyventi. Su vaikais.
– Fuk, drėgmės kvapas, – Rūta susiraukė, įeidama į namus, – aš nenoriu čia gyventi, noriu namo. O Tadas greitai pasitraukė, kad nereikėtų aiškinti dukrai, kad tai dabar yra jos namai. Po savaitės, grįžusi iš mokyklos, Rūta pradėjo skubiai rinkti savo daiktus į maišus ir krepšius.
– Aš turiu teisę rinktis, – karštai sušuko ji, – gyvensiu su tėčiu, nenoriu čia klajoti su malkomis ir dubenėliais. Tu nesugebėjai išlaikyti tėčio, kodėl aš turiu kentėti?
Dukters nesulaikiau, o mažasis Miglė prisiglaudė prie manęs, antakstausį žvirblį primenantis ir tiesiog tvirtai apkabino mane savo dar visai nestipriomis rankytėmis. Kaip mes su sūnumi išgyvenome pirmąją žiemą sename name?
Kaip papasakoti, kad keldavausi 2 valandą nakties, kad vėl kūrenčiau krosnį, jog Miglės pabudimo būtų šilta. O Miglė po mokyklos kruopščiai rinko prieangyje šaltas malkas, kad jos sušiltų ir atielėtų vakarui, kai reikės vėl kūrenti krosnį.
Kaip papasakoti apie kibirus, kuriuos tempėme rogutėmis kartu su sūnumi, kad surengtume „pirties“ dieną?
Kaip papasakoti apie tai, kad neturėjau teisės į alimentus, o kasininkei artimiausioje parduotuvėje mokėjo visai ne tiek, kiek žadėjo? Kaip papasakoti apie mamos priekaištus:
– Tavas mylima dukra pabėgo pas tėvą ir svetimą tetą, o tu sėdi ir nebandai jos susigrąžinti? Kokia tu mama. Žiūrėk, jis ir Miglę iš tavęs atims.
– Niekas manęs neatims, – suraukė antakius mano ne pagal metus rimtas sūnus, – niekur aš neisiu. Ir pas JĮ neisiu. O su Rūta mokykloje matomės.
O po metų įvyko stebuklas! Mano namelis pateko į perstatymo zoną dėl netoliese statomos mokyklos. Miesto valdžia rado būdą suteikti mums butus, kad prie naujojo pastato būtų didelis kiemas ir sporto aikštelė. O mano namelis nebuvo labai didelis, bet pagal plotą užteko dviejų kambarių butui.
– Mama, – paskambino Rūta, – ar galiu pas jus persikelti.
– Žinoma, persikelk, dukra, – paprastai atsakiau.
Ir vėl mama bei draugės mane priekaištavo dėl mano minkšto būdo.
– Išsirinko tėtį, tai ir tegu su juo gyvena. Kas, nebesaldi gyventi? O mama turi naują butą, galima vėl gyventi ir nesigraužti?
Rūta įėjo su maišais muistydamasi ir žemai nuleidusi galvą. Ir paskui tiesiog pratrūko ašaromis prie durų. Siaubingai verkė ir be ryšio šnibždėjo:
– Aš maniau… jis kalbėjo, o pats išdavikas… nejaugi visi jie tokie? Kasdien pas juos skandalai. Ir aš kalta. Ir sesuo mažytė vis verkia. Ir ji vis skaičiuoja, kiek kartų kiekvienas iš mūsų išplovė indus. Ir rėkia, kad aš daug valgau. Ir tėtis, kas jis toks vyras, kuris nė karto manęs neužstojo… vadina ją mama. Kaip ji mama?
Aš guodžiau savo jauną dukrą, kuri pirmą kartą susidūrė su artimiausio žmogaus išdavyste, tiesiog glaudžiau jos plaukus, laukdama šios vaikiškų ašarų liūties pabaigos. Taip mes sėdėjome ant grindų koridoriuje, tarp maišelių, kuriuos prie mano durų atnešė buvęs vyras, nenorėjęs net įeiti ir pamatyti savo sūnaus.
– Mama, – dukra pakėlė į mane ašaromis išbrinkusį ir vis dar vaikišką veiduką, – nejaugi jie visi visada tokie? Nejaugi gerų nėra?
Ir tada Miglė išdrįso prieiti prie mūsų moteriškojo sielvarto krioklio, gresiančio užtvindyti žemąsias kaimynes. Jis apkabino mus abi kartu, kiek tik aštuonmečio berniuko rankų platybė leido.
– Nėra, sakai, tikrų vyrų? – klausiu dukros, – Na, bet vieną aš tikrai žinau!
O mūsų vienintelis vyras tik šypsojo ir susikaupęs tempė sesers sunkų maišą į vaikų kambarį, murmėdamas sau po nosimi, stengdamasis pavaizduoti vyrišką balsą ir panieką mūsų gausiam ašarų pobūdžiui:
– Išplėtokite čia drėgmę, dėl ko verktų verta, ne karas, arbata!