Jaunesnysis sūnus

Pats jauniausias sūnus

— Linai, gal neprašysi šito reiso? Širdis kažkuo nerimsta… Prašau, paprašyk, kad kas nors tavęs pakeistų, — tyliai tarė Daiva, slopindama balso drebėjimą.

— Šitas reisas – geri pinigai. O mums juk greit gimdyti, Daivyte. Žinom abu – kiekvienas euras dabar kaip auksas, — atsakė Linas, stipriai apkabinėdamas žmoną ir bučiuodamas savo dukterims – dvynėms Austei ir Giedrei.

Daiva tylėdamas linktelėjo. Širdis skaudėjo, bet protas sutiko su vyru: jų šeimos biudžetas buvo ant plyšio. Ji nušluostė ašaras, palydėdama vyrą žvilgsniu, ir šnibždėjo, glaudžianti:

— Sugrįžk greičiau… Lauksime.

Durys už Lino užsidarė. Daiva susirinko į rankas: pavalgino mergaites, išvedė jas pasivaikščioti. Diena praėjo stebėtinai ramiai. Jokių kaprizų, jokių histerijų – lyg net vaikai jaustų kažkokį nerimą.

Kiekvieną vakarą dešimtą jie su vyru paskambindavo vieni kitiems, kaip ir susitarę. Daiva pasakodavo, kaip mergaitės ilgisi, kaip ji pamažu siuva užsakymus. Linas kvatodavo į ragą ir žadėdavo: „Rytoj jau būsiu namie, katytė“.

Bet namo jis taip ir negrįžo.

Grįžtant jo sunkvežimis susidūrė su krovininiu, išlėkusiu į priešpriešinę juostą. Įvyko viskas per akimirksnį. Net sekundės, kad išvengtų smūgio. Linas žuvo vietoje.

Tą pačią naktį skambutis. Daiva, lyg sapne, pakėlė ragelį – ir pasaulis sugriuvo.

Ji, svirduliuodama, nuėjo pas kaimynę – tetą Mortą. Paprašė pažiūrėti mergaičių. Pats nukrito tiesiai ant slenksčio. Gydytojai vos suspėjo – skubi cezario pjūtis, sudėtinga operacija.

Berniukas gimė silpnas, neišnešiotas. Jam trūko tėvo jėgos, o motinai – vyro peties.

Daiva sūnų pavadino vardo vyro – Linas. Išėjusi iš ligoninės, ji perskaičiavo likusius pinigus. Turėjo užtekti porai mėnesių. O toliau – bus matyta.

Gyvenimas virto išgyvenimu. Kaimynė teta Morta padėdavo, kiek galėdavo. Artimųjų netoliese nebuvo. Daiva vėl imosi siūti – pirmiausia kaimynams, vėliau „nuo lūpų iki lūpų“ prasibrovė užsakymų.

Mergaitės įstojo į antrą klasę, mažasis Linukas – į darželį. Jie buvo jos viltis, jos inkaras. Bet…

Ji mylėjo jas labiau. O sūnų… ne, ne nekenčia – tiesiog negalėjo žiūrėti be skausmo. Jis vis labiau ėmė panašėti į žuvusį vyrą. Ir kiekvieną kartą, žvelgdama į jį, jautė: nesulaikė, nesustabdė…

Sūnus buvo tylus, geras, dėmesingas. Skaitė, padėdavo, niekada nesiskundė.

O mergaitėms ji pirko sukneles, siuvdavo lėlėms drabužius. Linukui perverdavo senus drabužius.

— Vargšas tu mano berniuk… Su gyva motina našlaitis augai, — dažnai dūsavo teta Morta, stebėdama, kaip jis ploja indus ar tvarko seserų žaislus.

Laidas bėgo. Dukterys užaugo, ištekėjo, išsiskirstė. Su mama liko vienas Linukas.

Jis baigė technikumą, įsidarbino inžinieriu saldainių fabrike gimtajame Šiauliuose. Daiva ėmė nykti – nemigos naktys, išsekę nervai, vienatvės metai pasakė savo.

Linukas rūpinosi ja, kiek galėjo. Gamindavo, skalbdavo, vedžiodavo už rankos parko alėjomis. Ji vis dažniau šnibždėdavo jam:

— Atleisk man, sūnau… Nenusipelniau tavo meilės. Gyvenk savo gyvenimą, tu juk jaunas…

Jis tik šypsodavosi:

— Viskas bus, mama. Bus ir žmona, ir vaikai. Spėsi anūkų priglaudyti.

Ir štai vieną dieną ji atėjo. Kukli, drovi Lina.

— Mama, Lina pas mus pagyvens. Ji neturi nieko. Našlaitė, — tyliai tarė sūnus.

Po trijų mėnesių suvedė vestuves. Atvažiavo dukterys, anūkai, žentai – visa šeima surinkta. Daiva buvo laiminga, bet vis dažniau šypsėsi per skausmą.

Diagnozė buvo baisi – vėžys. Jai liko nedaug, ir ji tai žinojo.

Bet likimas suteikė jai dar vieną džiaugsmą – spėjo pamatyti savo pirmąjį anūką.

Ji išėjo rami, su šypsena lūpose, laikydama už rankos tą, kurio anksčiau negalėjo pamilLinas tylėdamas suglamojo jos ranką, o paskui nusileido ant kelių ir tyliai užverkė, kaip verkia tik tie, kurie ilgai laikė širdyje skausmą, bet galiausiai rado atleidimą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × 4 =

Jaunesnysis sūnus