Ji melavo, kad laukiasi vaiko, kad tik išlaikytų vyrą. Tačiau vakarėlyje, skirtame mažylio laukimui, viską išaiškino gydytojas, kuris turėjo padengti jos melą.
Niekada nebūčiau pagalvojus, kad vienas vienintelis melas gali sugriauti viską, kuo tikėjaus. Ypač tokį draugystės ryšį, kokį turėjau su Jūrate. Nuo universiteto laikų buvome neatskiriamos: mokslai, naktiniai pokalbiai, kelionės, parama – viską dalijavomės. Bet vienas melas, vienas beviltiškas sprendimas viską pakeitė.
Jūratė pasikeitė. Tapo atsitraukusia, dažnokai vėlavo, kažkur dingdavo, sėdėdavo įsikus į telefoną, nervindavosi. Aš viską nuvertinau dėl darbo, tačiau jaučiau, kad ir jos santykiuose su vaikinu Adomu kažkas negerai. O juk jie atrodė tobula pora – bent jau iš šalies. Tačiau vieną vakarą, kai kaip įprasta žiūrėjome filmą pas ją namie, Jūratė sušnibždėjo:
– Aš laukiuosi vaiko.
Aš apstulbau.
– Ką?.. Rimtai?
– Taip, – jos balsas drebėjo, lūpas kramtė. – Nežinau, ką daryti. Adomas svajoja apie vaiką. O aš… Bijau. Bet jei pasakysiu, kad tai netiesa – jis išeis.
Ir tada pirmą kartą pajutau šaltį viduje. Jūratė? Ta pati stipri, nepriklausoma Jūratė? Apsimeta, kad laukiasi vaiko? Bandžiau su ja kalbėtis, perkalbėti, bet ji buvo nepalankiai nusistatiusi:
– Tai vienintelis būdas jį išlaikyti.
Iš pradžių stengiausi palaikyti. Tada pradėjau pastebėti keistumus. „Pilvas“ neaugo. „Gydytojai“ buvo, tačiau detalių nebuvo. Ji visada nukreipdavo kalbą, šnekėdavo apie „sudėtingą nėštumą“ – bet tai neatrodė tikra.
Kai pasiūliau nueiti kartu pas gydytoją, Jūratė pageltonavo.
– Ne, nereikia… nenoriu, kad tau rūpėtų…
Man tapo aišku – kažkas ne taip. Tačiau nesitikėjau, kad tiesa išplauks taip greitai ir… taip žiauriai.
Adomas, nieko neįtardamas, nusprendė Jūratei surengti staigmeną – vakarėlį mažylio garbei. Pakvietė visus: gimines, draugus, kolegas. Puošnės, dovanos, užkandžiai – viskas buvo tobula.
Kol atsirado jis – daktaras Navickas.
– Ačiū, kad atėjote, daktare, – su džiaugsmu rankas paspaudė Adomas. – Jūratė tiek daug pasakojo apie jus.
Pajutau, kaip viduje viskas susitraukė. Gydytojas sustingo. Pažvelgė į Jūratę. Jo akys buvo kupinos nerimo.
– Jūratė… – tartas ramiai, bet labai rimtai. – Manau, laikas pasakyti tiesą.
Kambaryje užlūgo tyla. Jūratė išblyško, lūpos virpėjo.
– Aš… aš nėščia neesu, – išspyrė ji. – Atsiprašau, Adomai. Tiesiog… Bijau. Bijau, kad tu mane paliksi…
Adomas sustingo. Jo rankos suspaudė į kumščius. Jis nešaukė. Jo balsas buvo tylus, bet skausmo jame buvo daugiau nei bet kuriame klykime:
– Tu melavai man. Apsimetai, kad neši mano vaiką. Tu išdavėj mane.
Jūratė apsiverkė, tačiau jau buvo per vėlu. Svečiai tylėjo. Šventė virto farsu.
– Viskas, vakarėlis baigtas, – tarė Adomas, žiūrėdams tiesiai į ją. – Išeikite.
Aš stovėjau atsidūrusi šalyje ir jaučiau, kaip griūva ne tik jų santykiai, bet ir mano tikėjimas drauge. Ji melavo visiems. Manipuliavo. Naudojosi. Net gydytoją, kaip paaiškėjo, maldavo tylėti – ir jis, pasiduodas užuojautai, sutiko. Tačiau vakarėlyje suprato, kad privalo nutraukti šią komediją.
Adomas buvo sukrėstas. Tačiau pasielgė teisingai – jis nekeršijo, tiesiog išėjo. Ir tai buvo jo kerštas – ramus, šaltas, galutinas.
O aš? Supratau: draugystė taip pat gali būti melu. Kartais žmogus, kurį laikei artimiausiu, pasirodo visiškai svetimas. Viskas, kas slepiasi, išryškėja. Ir kad ir kiek apsimestum – tiesa vistiek tave pasivys.