Kartais gyvenimas skaudina taip, lyg peiliu pjautų iki širdies. Skausmingai. Aitriai. Ir tu nesupranti — kodėl? Už ką? Kuo to nusipelnei?
Su Austėja pragyvenau dešimt metų. Dar studijų laikais susipažinome Klaipėdoje, o vėliau kartu persikėlėme į Vilnių, kur prasidėjo mūsų suaugusiųjų gyvenimas. Gimė dvi dukters — Beatričė ir Ramunė. Jų amžiaus skirtumas — tik metai. Dirbau statybos įmonėje, stabiliai uždirbdavau, negyvenome prabangiai, bet pakako mūsų poreikiams: porą kartų per metus visa šeima keliaudavome atostogauti, nuomodavomės erdvų butą, galėdavome leisti sau vaikus prižiūrinčią auklę ir šiek tiek nedidelių džiaugsmų — pavyzdžiui, naujus rūbus ar žaislus.
Austėja būdavo namuose, dirbdavo nuotoliniu būdu — rašė tekstus, vedė kelias internetines parduotuves. Niekada nevengiau padėti: ploviau indus, vaikščiodavau su mergaitėmis, kartu su jomis dariau rankdarbius ir padėdavau su mokomaisiais žaidimais.
Maniau, kad mums sekasi gerai. Bet kartą ji tiesiog pasakė:
— Aš išeinu.
Iš pradžių nesupratau, apie ką ji. Maniau, kad kalbama apie poilsį, komandiruotę, laikiną išvykimą. Bet tada ji ištarė:
— Aš atradau save. Noriu kitko. Daugiau.
Ji ne tik paliko mane. Ji paliko dukras. Paliko Beatričę ir Ramunę — penkerių ir ketverių metų — su manimi. Be nė trupučio gailesčio, be ašarų. O po savaitės pamačiau jos paskyrą Instagram’e: deimanto žiedas, kelionė jachta po Viduržemio jūrą, šampanas liukso numeryje, dizainerių suknelės ir prierašas — „naujas gyvenimas prasideda čia“.
Ilgai negalėjau suprasti, kaip taip nutiko. Ji pasirinko tai? Blizgesys, prabanga — ir nė vieno skambučio dukroms?
Labiausiai skaudėjo matyti, kaip mergaitės diena iš dienos klausė:
— Tėti, ar mama sugrįš?
O aš nežinojau, ką atsakyti. Kaip paaiškinti mažylei, kad mama ne tik išėjo — ji iškeitė jų vaikystę į pinigus?
Praėjo dveji metai. Susitvarkiau. Buvo sunku — labai. Kartais naktį nusvirdavo rankos, kartais tekdavo imti nedarbingumo, nes sėdėdavau su sergančiomis dukrelėmis. Bet mes atsilaikėme. Beatričė nuėjo į pirmą klasę, Ramunė — į parengiamąją. Mes tapome komanda. Aš — jų atrama, jos — mano motyvacija gyventi.
Vieną įprastą darbo dienos vakarą, užsukau į artimiausią parduotuvę nusipirkti pieno ir duonos. Stoviu prie kasos ir sustingstu. Priešais mane ji. Austėja.
Nebėra tos akinančios moters iš Instagram. Priešais stovėjo nuvargusi moteris su išblėsusiu žvilgsniu ir drebančiomis rankomis. Jos piniginėje — smulkios monetos, krepšelyje — duona, makaronų pakelis ir pati pigiausia dešra.
Mūsų akys susitiko. Ji pabalo, tarsi pamačiusi šmėklą.
— Tai tu… — sušnabždėjo ji.
Tylėjau. Nes tuo metu nežinojau, kas manyje stipriau: įtūžis, nuoskauda ar tuštuma.
— Kaip mergaitės? — jos balsas drebėjo.
Sudirgau kumščius.
— Puikiai. Nes jos turi mane.
Ji nusuko žvilgsnį. Jos lūpos pradėjo drebėti.
— Aš… norėčiau pamatyti jas.
— Po dviejų metų? — pajutau, kaip užkunkuliuoja kraujas. — Ar kada nors pasidomėjai, kaip joms sekasi? Ar atvirlaiškį siuntei?
Ji nuleido akis.
— Padariau klaidą…
Nusijuokiau kartėliu:
— Klaida — tai pamiršti skėtį lietui lyjant. O tu — palikai savo vaikus dėl gražesnio gyvenimo. Ar tikrai manei, kad jachtos ir suknelės pakaitalas sąžinei?
— Jis išėjo… — sušnibždėjo ji. — Kai suprato, kad jam nebereikalinga. Liko nieko. Be buto, be pinigų. Net be teisės į vaiką, nes aš pati jų atsisakiau.
Pažvelgiau į jos rankas — ant bevardžio piršto nebebuvo žiedo.
— O mergaitės? Joms buvai tik laikinas trikdis?
— Ne… — ji pradėjo verkti. — Žinau, kad nevertinu atleidimo. Bet maldauju… leisk man bent į jas pažvelgti.
Giliai įkvėpiau. Prieš mane stovėjo ne ta moteris, kuri paliko mūsų namus iškėlusi galvą. Tai buvo sugniuždyta asmenybė, tuščias šešėlis tos, kuri kažkada prisiekė visada mylėti.
— Jos tavęs nebeprisimena, Auste. Jau seniai neklausia, kada grįši. Jos išmoko gyventi be tavęs.
— Nenoriu nieko… Tik pamatyti. Išgirsti balsą…
Atsisukau. Širdis sutraukė skausmą. Nežinojau, ar kada nors galėsiu atleisti.
Bet žinojau viena: Beatričė ir Ramunė — mano viskas. Ir niekam neleisiu jų vėl sužeisti.
— Pamąstysiu, — tariau ir išėjau.
O ji liko — parduotuvėje, tarp svetimų žmonių, su ašaromis akyse ir tuštuma sieloje.
Nežinau, kaip visa tai baigsis. Galbūt vieną dieną leisiu jai pasikalbėti su dukromis. Bet niekada neleisiu joms vėl pasijusti apleistomis.