Vytas nebegrįžo. Nei vakare, nei kitą rytą. Nei po savaitės, kai nuo Rimi liko tik šešėlis… Iš pradžių jis stengėsi išsilaisvinti, žinoma. Verkė, jausdamas, kaip šiurkšti virvė įsirėžia jam į kaklą. Bet jis kentėjo. O kai jau tikrai nebepakeliama tapo… Galiausiai suprato…
Rimą paliko už miesto. Nuvedė į tankmę, pririšo prie medžio metro ilgio virve ir išėjo, neatsigręždami…
Iš pradžių jis nesuprato nieko, spėti išsigąsti taip pat neturėjo laiko. Galvojo, jog tai žaidimas. Ką gali žinoti? Sulodavo kelis kartus į tuščius, vėjo ošiamus miško medžių lapus, tingiai vizgino uodegą ir ruošėsi laukti. Ištikimai. Taip, kaip moka tik šunys.
Bet jie nebegrįžo. Nei vakare, nei kitą rytą. Nei po savaitės, kai nuo Rimi liko tik šešėlis.
Iš pradžių jis stengėsi išsilaisvinti, žinoma. Verkė, jausdamas, kaip šiurkšti virvė iki kraujo įsirėžia jam į kaklą. Bandė graužti ąžuolo žievę, žolę… Labai norėjo gerti. Bet jis kentėjo. Kaip gali nekęsti, jei šeimininkas sakė? Ar gali prieštarauti savam šeimininkui?
O kai jau tikrai nebepakeliama tapo, kai galėtum įsipjauti į išsikišusį šonkaulių tvorą… Galiausiai suprato. Net staugti norėjo, bet liežuvis buvo visai išdžiūvęs, prisiklijuoja prie gomurio. Ir nors norėtum – burnos neatidarysi. Jėgų nebebuvo likę. Niekam. Kvėpavimas, ir tas sunkiai sekėsi, o tai reiškė…
Galas? Vienišas, be šlovės… Skausmingas. Ir viena mintis besimaišančioje sąmonėje – už ką? Ar gali taip? Išduoti? Palikti. Pasmerkti lėtai mirčiai…? Juk jis miršta…
Jau visai prarado laiko sąvoką. Vakar, šiandien, rytoj… Koks skirtumas, jei kiekviena diena panaši į praeitą. Ir į kaklą įsirėžusi virvė, palikusi negražius, ir, atrodo, jau pūliuojančius randus, daugiau nebegelia. Nebejaučiama.
Bet iškandžiojusių ąžuolo žievę dantų skausmas vis dar kankina. Kaip ir kraujuojančių letenų skausmas, kurios išrausė nelygų pusantro metro rato skersmens plotelį aplink seną ąžuolą, prie kurio jis buvo pririštas.
Šis žemės lopinėlis, kažkada įvairiaspalvėmis žolių pluoštinėmis apteptas, tapo jo asmeniniu pragaru. Nei pabėgti, nei ištrūkti. Nepasiekti krašto letena. Narvas. Narvas, pripildytas paukščių giedojimo.
Jau greitai viskas baigsis. Jis žinojo. Jautė. Ir su kažkokiu pasmerktumu užmerkė ašarojančias akis. Įkrito į sąmonės sąstingį, uodegos galiuku vizgindamas, ir…
– Na, gerai, mano gerasis, na! Atsipeikėk! Kvėpuoji gi, matau, kad kvėpuoji! Visa kita nesvarbu! Tu tik kvėpuok, vaikeli, kvėpuok, gerai! Jurgi! Jurgi, laikyk taip, va… Na, na… Dar truputį! Dar šiek tiek! Na va!
Rimis sudrebėjo. Ant išdžiūvusio liežuvio nukrito pirmieji vandens lašai. Nukeliavo siauru, vėsiu upeliu per gerklę, smarkiai suminkdę tuščią skrandį, privertė jį dar kartą skausmingai sukietėti.
– Gudrusis! Koks tu gudrus! Dar truputį! Štai taip! – naujas gurkšnis vandens, ir Rimis sunkiai įkalbėjo save atmerkti vokus.
Du. Žmonės, kurie stovėjo šalia jo ant kelių, du. Vyras ir mergina. Mergina laukiasi vaikelio. Suapvalėjęs pilvas traukia kirpčiukus, užtempti ant megztinio. Jauni, nerangūs, visai kaip…
Ne. Rimis nenori prisiminti. Nei kvailos baimės, kurios jaunoje šeimininkės akyse įsikūrė. Nei atsargaus šeimininko žvilgsnio ir šnabždesių tamsoje: “O jei įkas?”…
Jau ir taip užtenka skausmo. Jis tik klausosi. Klausosi švelnus įtikinėjimas, tarsi laikydamasis jų kaip gelbėjimosi nendrelės.
Galbūt gyvenimas vis tiek dėl ko nors reikalingas. Kitaip, kodėl jis taip jo laikosi…
*****
– Rugeri! Pas mane, berniuk! – Lina, jo naujoji šeimininkė, kviečiamai mojuoja ranka.
Ir jis visu greičiu bėga link jos iš kito šviesio parko galo, nepamiršdamas pasiimti apsmurgusio, beveik perpus perkąsto lazdos. Jos kojų, ant žalios, kvepiančios vasara ir žydinčiomis liepomis žolės, draskosi mažoji Laurutė.
– Ugi! – džiaugsmingai šauciasi ji, apglėbdama galingą kaklą, stovinčią šalia jos, šuniu, mažomis rankytėmis.
Ir su garsu nusijuokus, dovanodama jam eilinį seilėtą, prisotintą vanilinio ledų skonio bučinį į jau ir taip šlapią nosį. Žinoma, jis tai toleruoja.
Nors, kodėl meluoti sau – jam patinka! Labai, iki šuniškos kikeno, patinka. Patinka jo naujoji šeima: bruzdanti, emocinga, bet maloni ir nuoširdi Lina ir griežtas, kalnų panašus, bet visada teisingas, Jurga.
Rugaris prisimena, kaip jis nešė jį ant rankų iš miško. Kaip atsargiai kėlė ant galinės automobilio sėdynės, padėdamas jo švelnią galvą ant kelių, sėdėjusiam ten vaikinui…
Patinka vienerių metų, visai neseniai išmokusi vaikščioti, laikydamasis už jo juoda, besisukanti Laurutė.
Patinka namas, kuriame jis turi savą, kvepiančią juo ir nuolat greta gulinčia Lauryte, guolį.
Patinka gyvenimas. Jo naujas, prasidėjęs po miško košmaro gyvenimas, apie kurį jis net svajoti nedrįso, kai Jurga ir tada dar laukiasi buvusi Lina stebuklingai jį atrado miške, sustoję atsipūsti prie pakelės užmiestyje.
– Laura, Rugaris pas mus šuo, o ne ponis, – juokiasi atėjęs Jurga, stebėdamas, kaip dundėdama dukra beveik pakilo ant šalia gulėjusio Rugaro šuns.
Ir, keitęsi su žmona, paima dukrą sniego gaubliui, kad po minutės visa šeima, įskaitant šalia šokinėjančią “Ugį”, nukeliautų link parko išėjimo.
Ir nepavyksta nieko suprasti, kai šuo iš vietos šoka ir tiesiog per kelias sekundes kerta likusį atstumą iki parko išėjimo. O ten…
Kelio pakraštyje – vaikas. Mergaitė. Laimos bendraamžė. Rožinis kaspinas, švelni kuprinė-dramblioniukas, blizgančios sandalai ir… stabdančio automobilio didėjantis klyksmas!
Skaudus motinos riksmas… Bėgantis, ištiesusius rankas, suprantantis, kad nespėja, tėvas… Sustingę praeiviai… Ir tamsus, beveik juodas, šuns, pasirodžiusios akimirka prieš nelaimę, šešėlis.
Už pažasties. Traukiant. Išgelbėjom! Ir žmonės verkia. Priglaudžia vaiką, paliečia. Žodžiai liejasi, kaip lašai iš prakiurusio dangaus… Daug… Supainioti…
Ir suvokimas. Gilus, skausmingas:
– Rimi! – šaukė beveik vienu metu, pakeldami akis nuo išsigandusios, verkiančios, bet gyvos ir sveikos dukros, – Rimi…
O jis nesigręžia. Stovi, remdamasis suapvalintą kaktą į atbėgusią Jurgio kojas. Dreba. Jaučia, kaip greta atbėgę Lina ir Laurutė apkabina iš šonų… ir kvėpuoja. Gyvas. Mylimas. Jų. Rugaris.
O kitų, tų, kurie sustingo už kelių metrų, nežiūri, nors ir niekada nepamiršo. Kodėl? Dabar jis Jurgiui su Lina bei Laima, bučiuojančia jo drėgną nosį, ištikimas. Iki pat uodegos galo vizginantis ištikimas!
Nepriimtas ten, kitoje šeimoje. Nepageidaujamas. Išduotas.