Jis pavadino žmoną skurdžia tarnaite ir išėjo, bet kai nusprendė sugrįžti – jį laukė siurprizas.
Nuo pat vaikystės Gabija girdėjo iš moterų savo šeimoje, kad joms tiesiog nepasiseka meilėje. Prosenelė liko našlė po karo, močiutė neteko vyro dėl nelaimingo gamykloje įvykio, o tėtis paliko jos motiną, kai Gabijai tebuvo treji metai. Šios istorijos tarsi įaugo į jos sąmonę, ir ji dažnai galvodavo: o kas, jei ir jos santuota baigsis taip pat liūdnai? Nors labiausiai pasaulyje to ir nenorėjo.
Su būsimu vyru Martynu Gabija susipažino gamykloje – jie dirbo toje pačioje ceche, nors atlikdavo skirtingus darbus. Pietų pertraukų metu sėdėjo prie vieno stalo, šypsojosi, kalbėjosi. Viskas prasidėjo nekaltai ir greitai virto romantika. Po pusės metų jie susituokė ir įsikėlė į butą, kuris liko Gabijai iš močiutės. Pirmiausia gimė vienas sūnus, paskui antras. Gyvenimas tekėjo ramiai, ratu: darbas, vaikai, kasdienybė.
Bet kai Gabijos motina mirė, ant jaunos moters pečių krito viskas – namai, vaikai, rūpinimasis vyru. Iš pradžių jis padėdavo, bet netrukus viskas pasikeitė. Vyras pradėjo vėlai grįžti namo, tapo irzlesnis, šaltas. Vėliau paaiškėjo – jis meilėse su jauna kolege. Namai virto pervežimo punktu: užbėgti, persirengti ir dingo.
Gabija viską suprato, bet tylėjo. Jos baimė buvo likti vienai su dviem sūnumis be pajamų. Kelis kartus bandė kalbėtis su vyru, bet jis tik mostelėdavo ranka:
„Tu moki tik tarnauti. Skurdele tu“, – pasakė jis jai į akis.
Ir vis dėlto Gabija tikėjosi: gal jis apsigalvos, sugrįš, supras. Bet vieną vakarą jis tiesiog surinko daiktus ir išėjo. Be paaiškinimų. Be apgailestavimo.
„Neeik, maldauju. Vaikai liks be tėvo“, – verkė ji, stovėdama prie durų.
„Tu man nebepaklausi, tu – niekas“, – jis pažiūrėjo į ją su pasibjaurėjimu ir spardė duris.
Vaikai viską girdėjo. Du berniukai, glaudžiausi vienas prie kito, sėdėjo ant sofos, nesuprasdami, kodėl tėtis nebesugrįš. Jie nežinojo, ką padarė blogai.
Praėjo keli mėnesiai. Gabija dirbo neištiesdama rankų. Valė laiptinėse, dirbo papildomus darbus, kad išlaikytų savo berniukus. Apie asmeninį gyvenimą ji negalvojo – vaikai tapo viskuo.
Bet vieną dieną, grįždama iš turgaus, ji numetė maišą su maistu. Kažkas tuoj pat nusilenkė ir padėjo.
„Leiskite jums padėti nunešti“, – pasakė jaunas vyras.
„Nereikia, aš pati…“
„Aš vis tiek nusprendžiau jums padėti“, – jis paėmė maišus.
Taip Gabija susipažino su Dainiumi – geru, dėmesingu, kukliu. Jis pradėjo dažnai užsukti į tą pačią parduotuvę, kur pirmą kartą ją pamatė. Vieną vakarą, kai ji valė laiptinę, jis vėl pasirodė.
„Gal padėti?“ – pasiūlė jis ir be perteklinio kalbėjimo ėmėsi darbo.
Vakare jis atėjo svečiu: su gėlėmis, kostiumu, pyragu. Berniukai jį priėmė iš karto – Dainius buvo nuoširdus, šiltas, su puikiu humoro jausmu. Jis žaidė su vaikais, pasakojo jiems istorijas iš savo vaikystės, o tie traukėsi prie jo. Net tada, kai jis prisipažino, kad po avarijos turi kalbos ir judesių problemų, vaikai tik stipriau jį apkabino.
„Tu kaip tikras tėtis“, – kartą pasakė jaunesnysis sūnus. – „Tik geras.“
Praėjo metai. Gabija ir Dainius susituokė. Gyvenimas susitvarkė. Name vėl skambėjo juokas, kvepėjo pyragais, ir buvo ramu. Vyresnysis sūnus jau susitikinėjo su mergina, jaunesnysis žaidė krepšinį. Viskas ėjo kaip pagal vėjelį… Kol vieną dieną prie durų paskambino.
Ant slenksčio stovėjo buvęs vyras. Pasenęs, nusivylęs.
„Aš viską supratau. Atleisi man?“
„Tu pavėlavai“, – šaltai atsakė Gabija.
„Tėti?“ – sumišęs tarė jaunesnysis sūnus, o pask„Eik iš čia, mūsų tėtis – Dainius,“ – atkakliai suduriais užsidarė, o šeima liko kartu – stipri ir vientisa kaip niekada anksčiau.