Jis paliko laišką savo seno automobilio daiktdėžėje… ir tai pakeitė mano gyvenimą.
Praėję metai buvo ypač sunkus. Aš – vieniša motina su trimis vaikais, dirbu be poilsio dienų, nuolat skaičiuoju kapeikas, stengdamasi kažkaip sudurti galus su galais. Viskas – mokykla, maistas, buto nuoma. O dar tas senas automobilis, kuris beveik skilo važiuojant. Kaskart, kai pravažiuodama per duobes, atrodydavo, kad jis išsiskirs į gabalus. Supratau – taip toliau nebegalima.
Apie naujo automobilio pirkimą negalėjo būti nė kalbos – tokios išlaidos man buvo kaip iš fantastikos. Tad pradėjau ieškoti naudoto mikroautobuso. Svarbiausia, kad jis būtų patvarus, erdvus ir tilptų į mano ribotą biudžetą.
Savaitėmis žvalgiausi skelbimus, kol užkliuvau už vieno, kuris iškart sukrėtė. Paprastas tekstas, protinga kaina, nuotraukos atrodė neblogos. Vyras vardu Domas teigė, kad automobilis puikios būklės ir nebuvo įsiveltas į avarijas. Žinoma, buvau atsargi – per dažnai žadėjimai neatitinka tikrovės. Tačiau nusprendžiau nuvažiuoti ir pažiūrėti.
Privataus namo slenksčio mane pasitiko pavargęs keturiasdešimties metų vyras. Jis turėjo šilta šypseną ir geranoriškus akis. Parodė man mikroautobusą, stovėjusį priešais namą. Tiesą sakant, gyvai jis atrodė dar geriau nei nuotraukose. Salonas švarus, oro kvapas šviežias, nėra rūkymo pėdsakų, sėdynės – neišnalkusios. Buvo keletas įbrėžimų, bet nieko rimto.
Domas papasakojo, kad šis automobilis tarnavo jo šeimai, bet dabar jie laukia ketvirtojo vaiko ir turi pirkti didesnį. Prasibraukiau – automobilis buvo paklusnus, variklis dirbo ramiai, stabdžiai veikė puikiai. Jaučiau kažką keisto – lyg būtent šis automobilis turėjo tapti mūsų.
Sutvarkėme dokumentus, atidaviau pinigus, ir štai – važiuoju namų vairuodama, vos patikėdama, kad pavyko. Pirmą kartą per ilgą laiką pajutau palengvėjimą. Mano vaikai, pamatę automobilį, su džiaugsmu šūkstelėjo į užpakalines sėdynes ir iš karto pradėjo svajoti: „Ar galime nuvykti į parką?“, „O į sodybą nuvyksime?“, „Mama, dabar į kiną važiuosime visa šeima?“
Tačiau netikėčiausia nutiko vėliau, kai nusprendžiau pasitikrinti daiktdėžę. Po krūva senų popierių užuodžiau ploną voką. Ant jo buvo lipdukas: „Kito savininko vardan“. Man nugara apšalo. Kas gali kažką palikti nepažįstamajam?
Atidariau voką. Viduje buvo trumpas laiškelis – vos kelios eilutės, bet jos perkalto širdį:
„Brangusis naujasis savininke,
Žinau, kaip sunku gali būti gyvenime.
Patys praėjome per daug.
Nežinau, kodėl pasirinkote būtent šį automobilį, tačiau žinokite – jūs ne vieni.
Šis mikroautobusas mums buvo priebėga sunkiausiu metu.
Tikiuosi, jis atneš jums tiek šilumos, kiek kadaise mums.
Rūpinkitės juo. Ir savimi taip pat.
Tikėkite – priekyje jus laukia geresni laikai.“
Ilgai sėdėjau automobilyje, gniauždamasi už laiško. Ašaros tekėjo veidu. Tai nebuvo tik popierius – tai buvo ištiesta ranka iš žmogaus, kurio niekada nepažinojau. Tarsi Domas žinojo, kad esu ant ribos, kad man trūksta ne tik pinigų, bet ir vilties. Kad jau seniai nejaučiau saugumo. O šis mažas laiškelis… šios paprastos žodžiai – tapo manimi vilties simboliu.
Rytą susirinkau drąsos ir paskambinau Domui. Jis nustebo, bet iškart atpažino mane.
– Kaip mikroautobusas? Viskas tvarkoje? – paklausė jis.
– Viskas gerai. Ačiū. Bet norėjau pakalbėti apie tą laiškelį. Tą, kuris buvo daiktdėžėje.
Jis patylėjo keletą sekundžių.
– Jūs jį radote? – jo balsas tapo tylesnis.
– Radau. Noriu tik pasakyti – ačiū. Tie žodžiai… Jie atėte tada, kai jau beveik buvau pasidavusi. Supratau, kad nesu viena. Kad net šiame kovos dėl išgyvenimo kelyje kažkas, nors ir nepažįstamas, gali perduoti jėgų.