„Jis vis tiek neišgyvens“, – šalta svetima balso tarė žmona. – „Pats atvažiuok ir pasikalbėk su gydytoju.“

– Jis vis tiek negyvens, – šaltuoju balsu tarė Joana. – Pats atvažiuok ir pasikalbėk su gydytoju, jei manimi netiki. Ten viskas bus pasirūpinta – slaugės, visos sąlygos. Ne veltui to paliatyvo sukūrė, visi taip daro…

Lukas gimė dviem mėnesiais anksčiau laiko, ir jį iškart perkėlė į reanimaciją. Iš pradžių nieko nesakė, vėliau atsirado viltis – jis pats pradėjo kvėpuoti, priauginėjo svorio. Kai jį išrašė, jis vis tiek buvo toks mažytis, kad Andrius bijojo imti jį ant rankų, kad nepadarytų žalos. Tačiau kai Lukas naktimis pabusdavo ir tyliai verkdavo, Joana nekeldavo galvos, tad Andriui teko prisitaikyti. Ir gydytojų lankyti Joana nenorėjo, sakydama, kad tai dėl gydytojų visa ir išėjo, ji juk visi tyrimai buvo geri, sakė, kad viskas tvarkoje. Ar čia tvarka? Trijų mėnesių ir net galvos neišlaiko.

Andrius pats registravosi pas gydytojus, klausėsi nesuprantamų žodžių, nuo kurių liežuvis prilipo prie gomurio, eidavo su sūnumi tyrimus daryti, kiekvieną kartą užmerkdamas akis, kol seselė bandydavo rasti veną. Pagaliau pasiekė ir genetikus Kaune, kurie paaiškino, kad Lukui galima padėti, bet reikia specialių vaistų. Todėl Andrius ir išvyko į darbą Vokietijoje – draugas jau seniai kvietė, ten gerus pinigus mokėjo, bet Joana vis neleisdavo. O dabar nebuvo kito pasirinkimo. Ir jis išvažiavo. Galvojo, kad sūnus su Joana ir viskas gerai, bet pasirodė, kad ne. Ir močiutė nieko jam nesakė, nors jis jautė, kad kažką nuo jo slepia.

– Viskas gerai, sūnau, dirbk, – kartojo ji.

Pasirodė, kad per visą šį laiką būtent močiutė į ligoninę pas Luką eidavo – kalbėdavo su juo, kremu nuo pragulų tepdavo ir masažus darydavo. Joana tuo metu išėjo į darbą, o jam nieko nesakė. Pripažino tik tada, kai Andrius pranešė, kad mėnesiui grįš atostogoms.

– Joana, juk tai mūsų sūnus! – pasipiktino jis. – Koks paliatyvas, aš dėl ko dirbu? Gydytojas juk sakė, kad vaistai…

– Kokie dar vaistai! – sušnypštė Joana. – Tu jį bent matei? Tave pusmetį čia nebuvo, tai nesakyk man, ką ir kaip turiu daryti! Aš dar jauna, noriu gyventi ne tik dėl jo. Vaikų dar galima pagimdyti ir kitą. Nenoriu visą gyvenimą pampersų keisti!

Joanos jaunesnysis brolis sirgo vaikų paralyžiumi, ir kai jie susipažino, Andrių žavėjo, kaip trapi ir elegantiška Joana ant savęs nešiodavosi brolį, įsodindavo jį į ratelį ir skaitydavo jam knygas garsiai. Už tai ją ir pamilęs buvo. Tik pasirodė, kad pačios Joanai meilės užteko tik broliui.

– Jei nesugrąžinsi sūnaus namo, kreipsiuos dėl skyrybų, – pagrasino Andrius.

– Tai skirkis! Kaip matot, gyvenu be tavęs, ir toliau taip bus.

Jis nemanė, kad ji iš tikrųjų išeis. Tačiau Joana išėjo net prieš jam grįžtant, išejo. Raktus nuo buto perdavė jo močiutei, kuri jau seniai apie viską įtarė, tik Andriui nesakė – per šį pusmetį Joana rado, kur gali persikelti.

– Nepergyvenk, sūnau, mes susitvarkysime. Aš padėsiu tau su Luku, tik štai darbą reikia čia rasti – aš viena nesugebėsiu su juo susidoroti.

Andrius pats tai suprato – močiutė seniai sirgo, jai pačiai priežiūros reikėjo, bet skolų jai negrąžino, nebeardė dviejų dalių.

Andrių užaugino močiutė. Mama, gana sėkminga dainininkė, atvežė jį močiutei mėnesiui, bet taip ir nebepasiėmė. Pinigų siųsdavo reguliariai, kol jis mokyklą lankė, o vėliau, matyt, nusprendė, kad užtenka, pats susitvarkys. Jis jaunystėje manė, kad mama jį myli, tik jos gyvenimas sudėtingas: koncertai, filmavimai, gerbėjai… Jis net pats į jos koncertą nuvažiavo – nupirko didžiulę rožių puokštę, svajojo, kaip ją padovanos, kaip ji jį atpažins ir džiaugsis, pasakys tiesiog iš scenos – tai mano sūnus!

Bet taip nebuvo: iš pradžių ji ilgai jo nepastebėjo, tada pagaliau paėmė puokštę, net nepažiūrėjusi, ir metė ją kažkur į kampą. Ir vis dėlto Andrius beveik visą savo atlyginimą už tą puokštę atidavė. Po koncerto jis su sunkumais pateko už kulisų, bandė paaiškinti, kad jis – jos sūnus, bet mama jo nepriėmė. Paliepė pasakyti, kad ji pavargusi ir kad perskambins. Jis mėnesį jos skambučio laukė, nuo telefono nesitraukė. Bet ji taip ir nepasiskambino.

Dabar jis net ir nebegalvojo apie ją, o jei per radiją įsijungdavo jos daina, tuoj pat išjungdavo, nenorėjo klausytis, nors anksčiau viską mintinai mokėjo. Močiutė jam buvo ir tėvas, kurio jis niekada nepažinojo, ir mama. O dabar štai ir Lukui iš motinos tapo – žiūrėjo už jį, kaip galėjo, o Andrius susitarė dėl darbo su normaliu grafiku, kad močiutė stipriai nepavargtų. Joana net neskambino, dar blogiau už jo motiną – ta bent kartais darydavo vaizdą, kad turi vaiką.

– Andriaus, man toks sapnas šiandien šviesus sapnavosi, – papasakojo kartą močiutė. – Tavo senelis, tebūnie jam amžiną atilsį, prašė manęs vandens iš šulinio atnešti. Sakau – kaip gi aš nešiu, man juk kojos nevaikšto! O jis sako – čia visiems vaikšto. Žiūriu, o po kojomis žolė tokia – žalia žalia! Ir minkšta, kaip pūkas. Aš einu ja, o kojos pačios slysta ir net neskauda! Vandens aš paėmiau ir paskutinį kartą į tą šulinį pažiūrėjau. Žiūriu, o ten tu kostiume ir su kaklaraiščiu, o šalia mergina tokia gera, su skruostukais. Šyduota. Jaučiu, kad sapnas į ranką – surasi gerą žmoną, o ne tokią švaistūvę!

– Močiute, na kokia žmona! Jei gimtoji motina nenorėjo už Luku pasirūpinti, kas sutiks?

Kitą dieną močiutė neprabudo. Taigi, sapnas į ranką, matyt, buvo, bet ne apie tai – dabar ji seneliui atneša vandenį, o ne mažajam Lukui.

Ką dabar daryti, Andrius nežinojo. Motina su laidojimo reikalais padėjo, net pati atvažiavo, bet vis tiek teko apsieiti, gėda jos prašyti buvo. Bet po poros savaičių motina pati paskambino ir pasakė:

– Aš rasiu slaugę tavo sūnui. Aš mokėsiu jai, nesijaudink.

Tokia dosnumo Andrių truputį nustebino, ir jis norėjo iš pradžių atsisakyti, sakyti, kad nieko jam nereikia, bet persigalvojo – neteko jau didžiuotis, kai vaistai sūnui baiginėjasi.

Kodėl tai, jis laukė vyresnės patyrusios moters, tokių jis daug ligoninėse matydavo, kol Luką vežiojo, visos jos jo močiutę jaunystėje primindavo – dalykiškos, paprastos, savo darbą išmano. Bet, matyt, motina ir čia nusprendė sutaupyti – atsiuntė kažkokią absolventę, mergaitė iškart prisipažino, kad tai jos pirmasis darbas.

– Nesijaudinkite, aš specialius kursus praėjau ir viską moku, – sakė ji veiksmingai, o pačiai balsas dreba.

Galima būtų paskambinti mamai ir pasakyti, kad ši kvailutė nesusitvarkys su Luku, bet su motina visai nesinorėjo kalbėti. Ir Andrius nusprendė palaukti, gal vis dėlto tie kursai ką nors verti.

Merginą vadino Rasa. Ir ji vis skambindavo jam kas pusvalandį.

– Andriau, ar normalu, kad jis žagsi?

– Palaikykite jį vertikaliai. Ir prie nugaros ką nors šilta padėkite, rankšluostį galite lygintuvu pašildyti.

– Andriau, jis taip sunkiai kvėpuoja, man baisu!

– Rasa, inhaliatorius, aš juk jums sakiau…

Visa tai ir panašiai.

Bet po poros savaičių ji apsiprato ir rodėsi, kad tvarkosi geriau. Tiesa, Andriui teko kitą darbą susirasti – jos darbo diena buvo iki šeštos, o jam dar reikėjo grįžti spėti. Reikėjo eiti į statybas, ten grafikas buvo laisvas, bet viskas nelegaliai. Žadėjo gerai apmokėti, bet kada…

Savaitgalius Andrius dabar leisdavo su sūnumi – ta mergaitė net už papildomus pinigus negalėjo savaitgaliais dirbti, mokėsi kinų kalbos, matote. Šnekėjo, kad nori ten stažuotis nuvykti, akupunktūrą studijuoti. Juokinga buvo ši Rasa, naivi, ne tokia kaip jo močiutė – tik ta visada tikėjo televizoriumi, o ši internetu.

Luko gimtadienio dieną, beje, Rasa atvyko ir savaitgaly – atvežė jam oro balioną, jis juos labai mėgo, ir rankomis megztą kombinezoną. Andrius vos nesusigraudino ir pakvietė ją arbatos – jis pyragą dėl to nupirko. O po to jie visi kartu vaikščioti išėjo – aprengė Luką nauju kombinezonu, padėjo jį į vežimėlį ir pririšo prie jos oro balioną, kad jis žiūrėtų. Andrius suprato, kad iki kito gimtadienio sūnus gali ir neišgyventi, ir nuo to net sunku buvo kvėpuoti. Bet tuo momentu, kai jis vežė jį saulėtos gatvės viduryje, o oras balionas bandydamas pakilti į viršų, pasiduodamas lengvam rudens vėjui, jo siela buvo laiminga.

Joanos jis pastebėjo vėlai, tik tada, kai jie sustojo pėsčiųjų perėjoje, jo žvilgsnis nutiko į jos dažytą veidą. Šalia stovėjo tokios pačios draugės, atrodo, kažkur ėjo. Joana taip pat jį pastebėjo ne iš karto, ir jos veidas užsidegė ir padengtas dėmėmis. Ji nusigręžė, kažką pasakė savo draugėms ir pasiskubinėjo kitoje gatvės pusėje.

– Kas čia? – paklausė Rasa, pastebėjusi jo įtampą žvilgsnį.

Andrius lėtai išleido orą ir atsakė:

– Nieka.

– Na ir gerai, – tarė ji ir nusišypsojo.

Jis niekada nemačiau, kaip ji šypsosi. Ant Rasos skruostų atsirado duobutės ir tai tarsi kažką priminė jam, bet ką? Mėlynas balionas, kurio fonas toks pats mėlynas dangus, plakėsi kaip stipriai kaip ir jo širdis.

Algą visai neatidavė. Vaistai baigėsi, ir Andrius neturėjo kito pasirinkimo – teko skambinti mamai.

– Aš tau per mažai padedu? – suirzusi paklausė ji. – Ar tau žinoma, kiek aš tai mergaitei moku? Kas tu toks vyras, kad net vaistams uždirbti negali?

Gėdos jausmas taip užtemdė orą, kad Andriui net kvėpavimą atėmė. Ką, jis tikrai negali sūnaus aprūpinti? Jis išjungė telefoną ir nuleido galvą – kaip norėjo dabar prieiti močiutė, uždėti jam ranką ant peties ir pasakyti, kad viskas bus gerai…

Girdėjosi lengvi žingsniai, ir virtuvės durų rėje atsirado Rasa. Ji laikė voką rankose.

– Štai, – tarė ji ir padėjo jį ant stalo.

– Kas tai? – nesuprato Andrius.

– Tai vaistams. Lukui.

Jis niekaip negalėjo suprasti – ką tai reiškia?

– Jūsų motina man sumokėjo. Gerai sumokėjo, jūs nepergyvenkite. Aš juk kelionei į Kiniją taupiau, o šiaip man jie nereikalingi – aš su tėvais gyvenu, man visko pakanka.

– Kaip gi jūsų kelionė… – sutriko Andrius.

Rasa gūžtelėjo pečiais.

– Na, kur dabar važiuosiu…

Ji švelniai nusišypsojo, o ant jos skruostų vėl atsirado duobutės. Ir Andrius staiga prisiminė močiutę, ir jos sapną. Ir iškart paraudonavo iki plaukų šaknų, pats nesuprasdamas kodėl.

– Paimkite, – tarė ji griežtai. – Taip bus teisinga.

– Aš viską grąžinsiu, – griaudžiai tarė Andrius, išsivalė gerklę ir paklausė. – Na, jei jūs nevažiuojate į Kiniją, gal tada ateisi į savaitgalį? Vaikščiosime kaip praeitą kartą…

Rasa dar kartą nusišypsojo ir atsakė:

– Su malonumu…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

one + 11 =

„Jis vis tiek neišgyvens“, – šalta svetima balso tarė žmona. – „Pats atvažiuok ir pasikalbėk su gydytoju.“