“Jos laimė, o mokame mes”
— Oi, Indrė, kaip gerai, kad sutikau tave prie laiptinės! Tada aš ir nebekopsiu į jus aukštyn! — vos atsikvėpusi išpylė Antanina, Natalijos uošvė.
— Labas! — šiek tiek sutrikusi tarė Natalija, sutikusi uošvę prie įėjimo.
Negalima sakyti, kad tarp jų buvo blogi santykiai. Tiesiog uošvė retai lankydavosi svečiuose, nes visą save atidavė dukrai Margarai.
— Indrė, duok dešimt tūkstančių. Marga su Mažvydą siunčiame į sanatoriją. Vieną reikia nupirkti, kitą… O kainos dabar tiesiog kosminės! Pati supranti… — uošvė užvertė akis ir čaiškė liežuviu.
Dar kartą kalbėdama su uošve, Natalija viduje užvirė. Tūkstantį kartų mintyse kartojosi: “Aš jums ne bankomatas!”. Taip ji būtų pasakė ir uošvei, ir jos dukrai Margarai. Atvirai į akis ir užbaigusi šį nesibaigiantį išsidirbinėjimą!
Bet Natalija nedrįso. Antanina — jos vyro Andriaus motina, jų dukrelės Gabytės senelė. Pradėti konfliktą reikštų sugadinti santykius, įnešti kivirčą į šeimą. Natalija labai rūpinosi Andriaus jausmais, nes ginče jam tektų skilti tarp žmonos ir mamos. Tik todėl Natalija tylėjo. Tačiau tuo pat metu suprato, kad toliau tylėti nebegali. Moteris pažvelgė į uošvę, jausmai ją užplūdo, bet ji nusižeminingai įsikišo į rankinę, ieškodama piniginės…
…Natalija grįžo iš darbo blogos nuotaikos. Revizoriai kabinėjosi prie smulkmenų, o viršininkas pliaukštelėjo visus paeiliui. Moteris užsibeno dviem valandom, užsuko į parduotuvę, o dabar reikia ruošti vakarienę, padėti dukrai su namų darbais, paruošti rytdienos drabužius… Reikalų beribis, surašyti — laiko neužtektų.
Natalija vargingai lipo laiptais, atrakino butą.
— Mama, labas! Rytoj turime paruošti projektą apie paukščius. Padėsi man? — įbėgo devynmetė Gabytė ir tuoj pat “nulinksmino” mamą.
— Žinoma, Gabyt. Atsirengsiu, greitai paruošiu vakarienę, tada pažiūrėsime.
Natalija padėjo rankines virtuvėje, nuėjo į kambarį.
— Oi, Indrė, ir nepagirdau, kaip įėjai. Kodėl tokia nusiminusi, vėl darbe kas? — paklausė vyras.
— Taip, kita patikra. Kaip įprasta! — nusišypsojo Natalija.
— Klausyk, pervedžiau mamai penkis tūkstančius. Mažvydui prašė pavasario kombinezoną.
— Andriau, gal jau užteks jiems remti?! Galiausiai Mažvydas turi tėvą — tegu jis ir rūpinasi juo! Kodėl jų problemos vis krenta ant mūsų kaip beribis kruvinas? — Natalija ėmė pykti.
— Indrė, kodėl taip užsivedi? Žinai juk, kokia ten padėtis…
— Kokia, Andriau?! — moteris vos susilaikė, kad neišsiverktų.
— Marga darbo neranda, buvęs alimentų nemoka, mama visą pensiją jiems atiduoda… Ar mes prarasime, jei nupirksime berniukui kombinezoną? Juk ir tu dirbi, ir aš…
— Būtent taip, Andriau! Mes abu dirbame! Kodėl turime atimti iš savo vaiko ir duoti kitai šeimai?! Paaiškink man! — Natalija pajuto, kaip veidą apėmė karštis.
— Indrė, nesivaškinkime dėl nieko… Eik, padėsBet Andrius tik atsiduso ir mirtinai nusišypsojęs pasiūlė padėti virti vakarienę, o Natalija, pajuntama, kad šis nesibaigiantis ciklas kankina visus, nusprendė, kad laikas imtis drastiškų veiksmų ir šį kartą jau niekada nesulaužys savo žodžio.