Šis įvykis nutiko mano geram draugui, su kuriuo kartu mokėmės universitete. Jis vadinasi Marius, jam tik rašto dvidešimt dueri, ir jis gyvena tėvų trikambario bute viename iš Vilnius priemiestės rajonų. Atrodo, įprasta situacija: gyvena trys kartos – tėvai, jis ir vyresnio brolio šeima, kuriai neseniai gimė kūdikis.
Marius brolis, Tomas, neuždirba tiek, kad galėtų išsinuomoti atskirą būstą, todėl su žmona Lina ir kūdikiu jie priverدوšti dalintis gyvenamoja erdve su tėvais ir jaunesniuoju broliu. Visi gyvena savo kambaryje, virtuvė ir vonia – bendri. Taip, kartais gali būti ankšta, bet iki pastarųjų laikų visi gyveno ramiai. Marius nesiskundė – laikydavo atstumą, mokėsi, dirbo papildomą darbą ir šiaip nekišo nosis į svetimus reikalus.
Tačiau vieną ne pačią gražiausią dieną Lina, brolio žmona, kreipėsi į Marių su rašto „svarbiu“ pasiūlymu:
„Mariau, na mes gi turime mažą vaikatį… gal galėtume pasikeisti kambariais? Pas tave saulėta pusė, tiek daulšs saulės! O mūsų kambaryje visą laiką pusiasšviAnda, ir atrodo, kad net drėgnoka. Vaikui tai visiškai netinka…“
Marius truputį sutriko. Jis žinojo, kad drėgmė – grynas melas, niekas anksčiausiosiAnda nebuvo skundęsis. Be to, jo kambarys, nors ir mažesnis vos pora metrų, buvo daug patogesnis: kvadratinis, šiltas, jaukus. O brolio su žmonos kambaryje – balkonas, ištęstos sienos ir pastovus vėjautėjimas. Ir nereikia pamiršti, kad būtent per tą balkoną mama džiovina skalbinius, tėvas laiko įrankius, o Tomas išeina iršrus rūkyti.
Lina toliau ragino:
„Na mūsų kambarys vistiek didesnis! O jei tau nepatinka, kad ten vėsu, tu ir šaunuolis – imk ir užputok langus. Ne mokslo reikalas!“
Mariui viduje užvirto kraujas. Jo asmeninė erdvė buvo ketinama atimti, pasinaudojant kūdikiu kaip priedanga. Tomas tylisšiausioj kaip vanduo pievoje. Nė kartą neužsiminė, kad norėtų persikelti. Tik Lina vaikščiodavo ratais ir švilpavo į ausis, kad tai „teisinga“, kad jis „privalo“…
Marius atsisakė. Mandagiai, bet tvirtai. Jis norėjo gyventi savo ramiame kampelyje, o ne praeiniškame balkoniniame kambaryje, kur kas dvi valandas kažkas knoks duris dėl kojinių, sauskelnių ar cigarečių. Jis nenorėjo prarast teisės pasikviesti savo merginos ir nesijaudinti, kad tuo metu išvirtuvės atbėgs kažkas šiaušti skalbinių miltelių.
„Tėvų kambarys – jų šventa teritorija. Brolio kambarys – jų šeimos. O mano – vienintelis dalykas, kurį turiu“, – pasakė jis Linai. „Atsiprašau, bet keistis nesiruošiu.“
Po šito pokalbio namų atmosfera smarkiai pasūrؤtėjo. Lina nustojo sveikinusi, tyliai praeidavo pro šalį, žvelgdavo šliurUž כ akimis, tarsi jis būtų padaręs ką nors baisaus. Tomas elgėsi taip, tarytum problemos išvis neegzistuotų. Tėvai į konfliktą nesikišo, stengėsi išlaikyti neutralumą.
Marius visa tai matė, bet nesukrėtė galvos. Jis žinojo, kad Lina tiesiog naudoja patogią taktiką – spaudimą per „malonumą“, „rūpesčią“ ir „vaiko reikmes“. Tik šiose manipuliacijose nebuvo vietos jo interesams.
„Aš neprieš padėti“, – pasakė jis man. „Bet kodėl tai turi būti už mano komforto sąskaita? Kodėl būtent aš turiu nusileisti, o ne jie patys išspręst savo problemas?“
Jis teisus. Kiekvienas turi teisę į asmenines ribas. Net jei gyveni tėvų namuose. Net jei tau dvidešimt du. Net jei kažkam gimė vaikas.
Lina įsižeidė. Žinoma. Jai nepavyko priversti situacį أنه ы turn. Bet Marius buvo įsitikinęs – tai ne jo kaltė. Ir jis nesiruošėja jaustis kaltas dėl to, kad atsisakė paaukoti vienintelę savo asmeninę erdvę.
Kartais, kad išsaugotum save, užtenka tiesiog tvirtai pasakyti „ne“.