Puokštė juodųjų serbentų
Rimantė ypatingai nesiėmė ruoštis Naujiesiems metams. Dukra pasakė, kad išsives pas draugus į sodybą. O jai pačiai gi kiek reikia? Iškeps kokių pyragų, padarys šalotę. Truputį pamažius pažiūrės televizorių, o paskui eis miegoti. Ten jau ir dukra grįš.
Kol gyvas buvo Algirdas, jie susirinkdavo didelė kompanija. Pasedėdavo prie stalo, atsigertų, užkandžiautų, pažiūrėtų Naujųjų metų koncertą, o paskui – lauk, su sprogstamaisiais ir žiebtuvėliais. Sukdavo ratą aplink eglutę aikštėje, dainuodavo, o jei susirinkdavo daug žmonių – net paprastus konkursus surengdavo. Net jaunimą užveddavo savo linksmumu.
Rimantė nubraukė ašarą. Jau beveik treji metai, kaip mirė Algirdas, o ji vis dar negali priprasti. Ir vargu ar kada nors susitaikys su šia netektybi.
Ji paėmė nuo lentynos vyro nuotrauką rėmeliuose. Akys suspaustos, lūpas palietė šypsena. Mėgdavotą šį kadrą, tokį pat nupiešė ant kapo. Kai eidavo į kapines, įdėmiai žvelgdavo į veidą nuotraukoje. Atrodydavo, kad Algirdas ją sutikdavo skirtinga nuotaika: kartais šypsodavosi, džiaugdamasis susitikimu, kartais veidas atrodydavo griežtas, kai ji ilgai neužeidavo į kapus.
Suprato, kad taip negali būti. Bet kiekvieną kartą, priartėjusi prie antkapio, spėliojo – su kokiu veido išraiška nuotraukoje Algirdas ją sutiks.
„Sunku man be tavęs, Algirdai. Bent anūkų būtų, rūpesčių daugiau atsirastų. Bet Jūratė neskuba į santuoką. Nuo tada, kai jos vaikinas vedė draugę, bijo naujų santykių. Pastaruoju metu, tiesa, džiugiai vaikšto. Galbūt jau yra kas, tiesiog tyli, nesako. O aš nekišu nosies…”
Rimantė išgirdo, kad prieškambaryje tranktelėjo durys, greitai pastatė nuotrauką atgal.
„Mama, tu namie?“ – prieškambaryje sužvangė Jūratės balsas.
„O kur gi man būti? Ko taip anksti?“ – Rimantė išėjo dukrai į susitikimą.
„Iš darbo išsiprašiau anksčiau. Vakarą nevaleisiu. Dabar susirinksiu ir išvarysiu. Už mane užsuka Viktorija su vyru.“
„O kas staiga? Juk ketinote išvykti trisdešimt pirmą?“ – susirūpino Rimantė.
„Taip, bet su Viktorija nutarėme, kad reikia sodybą apšildyti, viską paruošti, eglutę nukirsti ir papuošti…“ – sužadinta pasakojo Jūratė, tuo pat metu rinkdavosi daiktus į krepšį. „Taip, įkroviką nepamiršau. O batai… Plaukų tiesintuvą dar,“ – ji atnešė iš vonios tiesintuvą ir sudėjo į kelioninį krepšį.
„Na, atrodo viskas. Atsiprašau, mamyte, kad palieku tave vieną tokiu šventės metu. Gal tu irgi pas ką nors nueitum.“
„Aš niekur neisiu. Man jau neįdomus visas tas sumaištis. O kada grįši?“ – paklausė Rimantė.
„Trečią ar ketvirtą. Kaip bus.“ – Dukros akys spindėjo. Rimantė seniai jos tokios nemačiusi. „Tikrai kažkas atsirado toje draugiškoje kompanijoje. Gerai būtų.“
Už lango pasigirdo automobilio signalas.
„Viskas, mamyte, aš bėgu.“ – Jūratė pabučiavo Rimantę į skruostą, užsimetė kailinę ir išbėgo pro duris.
Rimantė apžvelgė prieškambarį – ar dukra nepamiršo šilto šaliko ir kepurės. Ne, viską paėmė. Ji grįžo į tuščią kambarį, vėl pažvelgė į Algirdo nuotrauką.
„Štai ir dukra išvažiavo. Ak, Algirdai, kaip anksti tu išėjai…“ – atsiduso ji.
Algirdas žiūrėjo į ją, suspaudęs akis, ir šypsojosi.
Rimantė nusprendė užimti save kuo nors. Atidarė spintos stalčių. Ten gulėjo įvairių popierių. Reikia sutvarkyti, kitaip tokioje krūvoje nieko nerasite.
Ji peržiūrėjo popierius, į šiukšlių dėžę mėtė nereikalingus, o svarbius sudėjo į stalčių. Pamatė mažą popierėlį su nelygiai užrašytu adresu. Čia gyveno Juozas, Algirdo draugas. Čia staiga užplūdo prisiminimai…
Rimantė susipažino su Juozu draugų gimtadienyje. Kartą ar du nueidavo į kiną. O vieną kartą jis atėjo su draugu. Pamatžius Algirdą, Rimantės širdis krūtinėje stipriai susikalbėjo. Abu iškart pajuto abipusę simpatiją.
Kai Juozas pastebėjo, kad Rimantė aiškiai teikia pirmenybę Algirdui, tiesiog pasitraukė į šalį. Geras draugas buvo. Rimantė ne kartą neapgailestavo, kad iš dviejų draugų pasirinko Algirdą ir už jo ištekėjo.
Netrukus susituokė ir Juozas. Bet kažkas su žmona nepavyko, išsiskyrė. Juozas išsikraustė į kaimą, už tris šimtus kilometrų nuo miesto. Ten iš kažkokių giminaičių liko namas. Kartą ar du Rimantė su Algirdu ir dukra Jūrate užsukdavo pas jį.
Juozas atvirai pavydėjo jų laimei ir to neslėpė. Juokdavosi, sakydamas Rimantei, kad jei Algirdas ją įžeis, galėtų atvažiuoti pas jį. Algirdas nereikavo, tik šypsodavosi. O viskas tarp jų buvo – ir pykdavosi, neapsieita be to, bet visada greit susitaikydavo ir apie skyrybas negalvodavo.
„Juozas atvažiavo į laidotuves. Nepamenu, kad būčiau jį kviestė telegrama. Gal Jūratė? Tada buvau kaip apsvaigusi nuo skausmo. Kalbėjo man važiuoti pas jį, atsipūsti, nusiminti. Bet negalėjau. Dažnai eidavau į kapus. O pas JuNuo tos dienos Rimantės širdis pailsėjo, nes suprato, kad gyvenimas, kaip ir serbentų krūmas, vėl duos vaisių.