Puokštė juodųjų serbentų
Irena nesiėjo ypatingai ruoštis Naujiesiems metams. Dukra pasakė, kad išvyks pas draugus į vasarnamį. O jai pačiai ko daug reikia? Iškeps pyragų, pagamins salotos valgyti, pasižvalgys truputį per televizorių ir eis miegoti. O paskui dukra grįš.
Kai dar gyveno Arvydas, jie susirinkdavo didelė kompanija. Pasėdėdavo prie stalo, išgėrdavo, užkandžiavodavo, pažiūrėdavo šventinį koncertą ir išėję laukan su spragtukais bei bengalinėmis žvakėmis. Vedė ratelį aplink miesto eglutę, dainuodavo, o jei susirinkdavo daug žmonių, netgi paprastus konkursus surengdavo. Net jaunimą užvedavo savo linksmybėmis.
Irena nubraukė ašarą. Jau beveik treji metai, kai mirė Arvydas, o ji vis dar negali priprasti. Ir vargu, ar kada nors su tuo susitaikys.
Ji paėmė nuo lentynos vyro nuotrauką rėmelyje. Akys surauktos, lūpas lengvai lietė šypsena. Mėgo šį atvaizdą – ant antkapio buvo tokia pat. Kai lankydavosi kapinėse, įdėmiai žiūrėdavo į nuotrauką. Jai rodydavosi, kad Arvydas ją sutikdavo su skirtinga veido išraiška: kartais šypsodavosi, džiaugdamasis sutikimu, kartais veidas atrodydavo griežtas, jei ilgai neužeidavo.
Ji žinojo, kad taip negali būti. Bet kiekvieną kartą, priartėdama prie antkapio, spėliojo, kokia išraiška nuotraukoje Arvydas ją šįkart pasitiks.
“Sunku man be tavęs, Arvydai. Bent anūkai būtų, kokią nors rūpestį turėčiau. Tik Julija neskuba ištekėti. Nuo tada, kai jos vaikinas vedė draugę, bijo naujų santykių. Pastaruoju metu, tiesa, džiugiai vaikšto. Galbūt jau kas yra, tyli, nepasakoja. O aš nekišu nosies…”
Irena išgirdo, prieškambaryje tranktelėjo durys, greitai padėjo nuotrauką atgal.
“Mam, tu namie?” – prieškambaryje suskambo Julijos balsas.
“O kur gi man būti? Kodėl taip anksti?” – Irena nuėjo dukrai į sutikimą.
“Nu, išsiprašiau iš darbo anksčiau. Vakarieniauti nevalgysiu. Dabar susirinkiu ir išvažiuosiu. Už mane užsuka Viktorija su vyru.”
“O kodėl staiga? Juk ketinot išvykti trisdešimt pirmą?” – susirūpino Irena.
“Taip, bet su Vika nusprendėme, kad reikia vasarnamį iššildyti, paruošti, eglę nukirsti ir papuošti…” – Julija su jauduliu pasakojo, tuo pat metu kraudama daiktus į krepšį. – “Štai, laidą nepamiršau. O batai… Plius plaukų tiesiuvę.” – Ji atnešė iš vonios tiesiuvę ir įdėjo į kelioninį krepšį.
“Na, lygtais viskas. Atsiprašau, mamytė, kad palieku tave vieną tokiomis šventėmis. Gal ir tu pas ką nors nueitum.”
“Aš niekur neisiu. Man jau neįdomus visas tas triukšmas. O kada grįši?” – paklausė Irena.
“Trečią ar ketvirtą. Kaip sekasi.” – Dukros akys spindėjo. Irena jau seniai nematė jos tokios. “Tikrai kažkas atsirado jų draugiškoje kompanijoje. Gerai būtų.”
Prie lango pasigirdo automobilio signalas.
“Viskas, mamyt, bėgu.” – Julija pabučiavo Ireną į skruostą, užsimaudė kailinę ir išbėgo pro duris.
Irena apžvelgė prieškambarį – ar dukra nepamiršo šilto šaliko ir kepurės. Ne, viską paėmė. Ji grįžo į tuščią kambarį, vėl pažvelgė į Arvydo nuotrauką.
“Štai ir dukra išvyko. Ak, Arvydai, kaip anksti tu išėjai…” – Irena atsidūsavo.
Arvydas žiūrėjo į ją suraukęs akis ir šypsodamasis.
Irena nusprendė užsiimti kuo nors. Atidarė spintos stalčių. Ten gulėjo įvairūs popieriai. Reikėtų sutvarkyti, nes tokioje krūvoje nieko neras.
Ji peržiūrėjo dokumentus, mėtė į šiukšlinę nereikalingus, o svarbius sudėjo į stalčių. Pamatė mažą popieriuką su nelygiai užrašytu adresu. Tai buvo Jono, Arvydo draugo, adresas. Atsigręžė prisiminimai…
Irena sutiko Joną draugų gimtadienyje. Porą kartų ėjo į kiną. O kartą jis atėjo su draugu. Pamačius Arv”Irena pasilenkė prie nuotraukos ir šyptelėjo – atėjo metas naujiems kelionės sparnams ir širdies džiaugsmui, kurio neleidžia nuslėgt net pati žiema.”