Mano uošvė uždarė duris prieš pat mano nosį: jaučiuosi kaip svetima jų gyvenime.
Mano sūnui jau penkeri metai kaip susituokęs, bet per visą šį laiką aš nei karto nebučiau jų svečiu. Net nežengiau slenkstį. Uošvė nuo pat pradžių aiškiai pareiškė: ji nemėgsta svečių, — su skausmu balse pasakoja 60-metė Ona Kazlauskaitė iš Kauno.
Sūnus gyvena su žmona jos butuke — tai kuklus vieno kambario būstas miesto centre. Dviem — pakanka. Jie planuoja plėstis, taupo, dirba. Atrodytų, viskas paprasta, viskas logiška.
Kol jie neturėjo vaikų, aš nesikišau. Abu dirba nuo ryto iki vakaro, o aš savo sodyboje — kiekvienas savo reikaluose. Susitikdavome tik švenčių proga, rengdavome reguliarius pokalbius telefonu. Mane viskas tenkino, — prisipažįsta moteris.
Tačiau pastaruoju metu viskas pasikeitė. Greta — mano uošvė — sunkiai išnešiojo dukrytę, gimdymas buvo sunkus. Jaunoji mama vos išgyveno. Uošvė lankė ją ligoninėje, atnešdavo reikalingų daiktų, jaudinosi, padėdavo, kiek galėjo. Po tokių dalykų ji net negalėjo įsivaizduoti, kad su gimusia anūke jie tiesiog pastatys sieną.
Greta dar prieš gimdymą sakė, kad nori auginti vaiką be pagalbininkų. Bet aš galvojau — tai tik žodžiai. Praleis porą bemiegių naktų, pavargs ir paprašys pagalbos. Juo labiau, kad aš pati žinau, ką reiškia būti jauna mama, — dalijasi moteris.
Ona Kazlauskaitė prisimena, kaip jai pati padėjo motina, kai ji augino Paulių. Virė, plovė, vaikščiojo su juo, kol ji ilsėjosi. Ta pagalba buvo neįkainojama.
Atvažiavau pas juos iš ligoninės, kaip priklauso — su gėlėmis, dovanomis, ašaromis akyse. Apkabinau sūnų, pasveikinau Gretą. O jie tiesiog nuvežė mane namo ir pasakė: “Norim pailsėti, pasimatysim vėliau”. Jokio “užsuk arbatos”, net paprasto “pabūk šalia”. Mane lyg sustabdė.
Pirmą mėnesį jie visiškai neleido niekam priartėti prie kūdikio. Greta sakė — “saviizoliacija”, “adaptacija”, “šeimos laikas”. Na, gerai. Palaukėm mėnesį. Bet praėjo antras… trečias… Jau pusė metų, o durys taip ir neužsiverė.
Būnu tik pasivaikščiojime. Greta gali duoti man vežimėlį ir pasakyti: “Pavaikščiok, aš namo — reikia skalbti”. O pati — einu, o už nugaros spragt durys. Net neperžengiau slenkstio. Nė karto. Per visą šį laiką, — su kartumu pasakoja uošvė.
Ona Kazlauskaitė iš pradžių įsižeidė. Verkė, pyko. Po to susitaikė.
Galvoju, gerai, kad bent leidžia pasivaikščioti. Bent matau anūkBet kartais širdį gniaužia mintis, kad gal jie niekada nepriims manęs kaip savos.