Vakar septintą ryto man paskambino į butą – uošvė su sūnėnu įsiveržia į mano gyvenimą
Mažame miestelyje netoli Panevėžio, kur ryto rasos suteikia gatvėms šviežumo, mano gyvenimas trisdešimt ketverių metų virto nesibaigiančia kova už asmeninę erdvę. Aš esu Gabija, ištekėjusi už Dariaus, ir turime trejų metų dukrelę Austę. Vakar septintą ryto mano uošvė, Aldona Kazlauskienė, atsiverė pas mus su sūnėnu ir paskelbė, kad pas mums praleis kelias valandas. Jos įprotis veržtis į mūsų namus be perspėjimo mane varo į neviltį, ir nežinau, kaip jai nustatyti ribas nesugriovus šeimos.
Šeima, kurioje troškau ramybės
Darius yra mano atrama. Susituokėme prieš šešerius metus, ir aš buvau pasiruošusi gyvenimui su jo šeima. Aldona Kazlauskienė, jo mama, iš pradžių atrodė rūpestinga: ji atnešdavo naminių pyragėlių, prižiūrėdavo Austę, kai grįždavau į darbą. Tačiau jos rūpinimasis greit virto kontrole. Ji gyvena kitoje daugiabučių dalyje, ir tai tapo mano pragaru. Ji ateina, kada nori, be skambučio, be beldimo, ir mūsų butą laiko savuoju.
Gyvename nedideliame dviejų kambarių bute, kurį nusipirkome paskolą. Aš dirbu pradinių klasių mokytoja, Darius – automechanikas, ir mūsų gyvenimas – tai balansas tarp darbo, Austės ir kasdienybės. Tačiau Aldona Kazlauskienė nerespektuoja mūsų ritmo. Ji gali užsukti bet kuriuo metu – ryte, dieną, vėlų vakarą – ir kiekvienas jos vizitas gadina mūsų ramybę. Jos sūnėnas, dešimtmetis Lukas, dažnai lydi ją, o jo buvimas tik didina chaosą.
Rytas, kuris viską pakeitė
Vakar septintą ryto paskambino į duris. Buvau apsnūdusi, Austė dar miegodavo, Darius ruošėsi į darbą. Jei būčiau žinojusi, kas tai, nebūčiau atidaręs, bet užuot apgalvojus, duris atvėriau. Ant slenksčio stovėjo Aldona Kazlauskienė su Luku. „Gabija, pasėdėsiu pas tave, turiu susitikimą devintą, o Luką nepas liko su kuo palikti“, – pareiškė ji, klausimo neklausdama. Neturėjau laiko atsakyti, ji jau įžengė į svetainę, o Lukas ėmė bėgioti po butą, klykdamas.
Aš sustingau. Septintą ryto mano namai – ne darželis! Bandžiau užsiminti, kad mums nepatogu: „Aldona Kazlauskienė, mes turime savo reikalų, Austė miega“. Ji nurodė ranka: „Ak, Gabija, neversk dramos, trumpam tik“. Dvi valandos išsitempė iki pietų. Lukas įjungė televizorių garsiai, pažadino Austę, išbarstė jos žaislus. Aldona Kazlauskienė gėrė arbatą ir pasakojo apie savo reikalus, nematydama, kad aš ant ribos. Kai jie pagaliau išėjo, atradau sultų dėmę ant sofos ir krūvą nešvaraus indų.
Beviltiškumas ir pyktis
Tai ne pirmas kartas. Aldona Kazlauskienė atveda Luką, kai jai patogu, palieka jį pas mus, net jei esame užsiėmę. Ji paskambina į duris šeštą ryto, kad „tiesiog pakalbėtų“, arba ateina vėlų vakarą, nes „pamačiusi šviesą lange“. Jos sūnėnas – nevaldomas: gadina daiktus, blogai elgiasi, o uošvė tik juokiasi: „Berniukas gi, tegul bėgioja“. Mano Austė jo bijo, o aš negaliu jos apginti savo namuose.
Bendraujau su Dariusu. „Tavo mama ateina, kada nori, aš taipŠiandien ryte užsidarau duris ir įsižadėjau, kad nebepatiksiu į tą pačią spąstą – kartais ribas reikia brėžti net su artimaisiais, kad išsaugotum savo širdies ramybę.