Socera kadaise išvijo mus su vaikais į gatvę, o dabar pati atvyko su daiktais – prašosi atgal.
Sakoma, kad senatvėje kiekvienas tenka savo gyvenimo vaisius. Vieni sulaušia šilumos ir meilės iš artimųjų, kitiems liko tik vėjas iš užtrenkiamų durų. Mano socerą, Aldoną Kazlauskienę, niekada negalima būtų pavadinti švelnia moterimi. Ji visada laikėsi su orumu, griežta, lyg visi aplink jai būtų skolingi. Ypač jos vienintelis sūnus. Ir žinoma – aš, „ta pati mergina, kuri atplėšė sūnų nuo motinos“.
Prieš daugelį metų, kai aš buvau antrajame dekretiniame, o vyras neteko darbo, mes nebeištempėme būsto paskolos. Paprašėme soceros pagalbos – įsikurti jos erdvioje trijų kambarių bute Kaune, kurį ji paveldėjo iš tėvo. Tuo metu bute gyveno ji, jaunesnysis sūnus Domas ir mes su vyru bei dviem mažais vaikais. Tikėjomės, kad tai laikina. Tačiau viskas greit virto pragaru.
Aldona Kazlauskienė niekad nepraleisdavo progos priekabiauti. Vaikai jai trukdė, kvapas netinkamas. Žaislai ant sofos sukeldavo pykčio priepuolį. Kūdikio mašą vadino „smarvėle“, užkimšusią jai šaldytuvą. Aš stengdavausi tylėti. Kentėjau, kad tik nepaūmintų situacijos. Bet vieną dieną ji pasakė tiesiai šviesiai:
„Jūs man įkyrėjote. Susirinkite. Išvažiuokite. Aš nebegaliu gyventi šitame cirke.“
Buvome pažeminti. Po senos buto pardavimo ir kreditų grąžinimo pinigų liko vos truputį. Sunkiai susikrapštėme mažam nameliui prie Raseinių – be vandens, be kanalizacijos. Visi patogumai – troboje gale sklypo, o vandenį nešiodavome iš šulinio.
Pamažu, žingsnis po žingsnio, pradėjome statyti savo būstą. Įdėjome motinystės kapitalą, vėliau paėmėme dar vieną paskolą. Dešimt metų – ir pagaliau įsikūrėme savo name. Ne rūmai, bet su dušu, šildymu, nauja virtuve. Ir štai, kai jau atrodė, kad blogiausiai liko už nugaros, o mes apsisprendėme dėl trečio vaiko, likimas vėl pasibelšė į mūsų duris. Tiksliau – pati socera.
Išgirdau, kaip atsidarė varteliai. Ant slenkstio stovėjo Aldona Kazlauskienė, su kuprine, apsiaustu ir apsiverkusiu veidu. Kai vyras atidarė duris, ji tiesiog griuvo ant jo krūtinės. Verksmas buvo toks, lyg ji grįžtų ne į namus, o į išgelbėjimą.
Įsileidome ją, pasodinome. Vyras paskambino broliui – be rezultato. Socera atsigavo tik prie vakaro.
Paaiškėjo, kad kai mes išsikraustėme, ji ėmėsi „perauklėti“ jaunesnįjį sūnų. Šnabždėjo jam, kaip vyresnis – išdavikas, o aš sugadinau jų šeimą. Galiausiai Domas susituokė ir išsikraustė nuo motinos. Bet ne ilgam. Jis pasiėmė ją pas save, kartu su jauna žmona. Iš pradžių buvo tylu. O tada jiems gimė vaikas. Socera vėl užgrojo seną plokštelę: kvapai, triukšmas, sriuba ne ta. Tik našlė pasirodė ne aš – kentėti nesiruošė.
Pamažu Aldoną Kazlauskienę iškėlė iš jos kambario ant sofos. Palaipsniui – ir nuo ten. Iš miegamojo padarė vaikų kambarį. Vieta prie stalo atiteko kitiems, o į priekaištus ir pastabas ji gaudavo atsakymą: „Jei nepatinka – susirink ir varyk.“
„O gal nuvarytum pas Joną?“ – vieną vakarą per pietus pasakė jaunesnysis. Tas pats, kuris kadaise buvo kartu su ja mus išvijęs.
Taip ją ir susiruošė. Greitai. Be triukšmo. Kuprinę rankon, taksi iki stoties, bilietas į rankas. Išsiskyrimo metu Domas pridūrė:
„Tave neišbrauksime. Kauno pensiją imk ramiai. Tik gyvenk kur nori, bet ne pas mus.“
Negalėjome jos nepriimti. Mūsų namuose radosi ir jai vieta. Kol kas ji elgiasi tyliai. Jokių priekaištų. Jokių skundų. Tik žvelgia į mus, ypač į vaikus, tokiu tylBet širdy jaučiu, kad ta ramybė – tik laikinas žaismas, kol ji suras naują auką savo šaltumai.