Kai man buvo 7 metai, į mūsų daugiabutį atsikraustė moteris su senele.

Kai man buvo 7 metai, į mūsų didelį daugiabutį atsikraustė viena moteris su savo sena mama. Ta moteris buvo vardu Vydė ir ji buvo nebylė – visai nekalbėjo. Suaugusieji kalbėjo, kad jos pabėgėliai iš kokio nors kaimo. Jos gavo mažytį kambarėlį bendrabutyje, kur kitose trijose gyveno, kaip dabar sakoma, socialiai nepasiturintys gyventojai. Amžinai toje bute kažką šventė, paskui ginčijosi ir viskas baigdavosi girta muštyne. Visi gailėjosi naujų kaimynių, bet ką gi čia padarysi?

Vydė tapo mūsų kiemo valytoja. Anksti ryte ji išeidavo į kiemą su žemai užrištu šilku, dideliu ne pagal dydį švarku, su šluota ir kastuvu (buvo vasaris) ir imdavosi darbo. Prieš Vydę pas mus buvo kita valytoja – teta Klava. Ji buvo šaukli ir priekabi, mėgo visame kieme aptarti ir pasmerkti svetimą gyvenimą. Labiausiai nuo Klavos kentėjo mūsų tylus ir kuklus kaimynas dėdė Mykolas. Mykolas gyveno su mumis tame pačiame aukšte, dviejų kambarių bute. Anksčiau su juo gyveno jo sena mama, bet paskui jos beliko ir jis liko vienas. Tai buvo didelis, plačias pečiais ir labai geras vyras. Dirbo dėdė Mykolas krautuvininku parduotuvėje. Matyt todėl, kad jis buvo didelis ir stiprus ir galėjo kelti sunkius dėžes su sausainiais ir obuoliais. Jis dažnai mane vaišindavo saldainiais ir kartais važiuodavo į mokyklą savo mašina. Tiesą sakant, Mykolas gyveno ne vienas, o su Guobinčiu – liesu ir nutrintu dryžuotu katinu, kurį priglaudė praėjusią vasarą. Beveik kiekvieną dieną dėdė Mykolas remontuodavo savo senąją „Žigulią“: tai jo ilgos kojos kyšosdavo iš po mašinos, tai jo užpakalis išsikišdavo virš atviro kapoto. Šalia visada sėdėdavo Guobintis ir abejingai stebėdavo kiemą. Nepaisant kasdienio krapštymo mašinoje (o gal būtent dėl to?), ji sunkiai užsivesdavo, kosėjo, čiaudėdavo ir šaudydavo į visas puses dūmų debesimis, o kai vis dėlto išvažiuodavo iš kiemo, dar ilgai girdėjosi jos nepatenkintas burzgimas. Klavos nepasitenkinimo objektu buvo visi trys: dėdė Mykolas už tai, kad niekaip negalėjo suremontuoti savo “senosios griuvenos”, katinas Guobintis už tai, kad “paršelis toks, purvinas ir blusetas”, o žiguliukas už tai, kad “ši arklio jėga užteršia jos, Klavos, kvėpavimą”, ir greitai ji turėsi “astmą”. Bet dabar mūsų kieme tylu, niekas nešaukia. Nes Klava išvažiavo prižiūrėti anūkų pas dukterį.

Tą vasarį buvo kokių nerealių sniego pūgų. Per naktį visus takus užpustojo sniegu iki kelių. O Vydė kiekvieną rytą kantriai ir tyloje kasė sniego uždangas. Ir tik dėdė Mykolas pradėjo jai padėti. Jie kartu valė mūsų kiemą nuo sniego, o dar Mykolas iš didelio sniego krūvos padarė mums kalniuką.

Viskas įvyko pavasarį. Kai šiltas kovo saulė pradėjo paversti sniego kopas balomis, o per naktį šie daugybė kiemo tvenkinių aptraukėsi ledu. Vydė paslydo, nukrito ir susilaužė koją. Dėdė Mykolas parvežė ją iš ligoninės savo mašina ir užnešė į trečią aukštą ant rankų. O ką gi čia darysi? Tris dienas jis nešė į tą bendrabutį paketus su maistu, bet, pamatęs, su kuo kaimynais Vydė su senu mama gyvena, ketvirtą dieną suvyniojo ją į antklodę ir užnešė ant rankų į savo butą. Senoji moteriškė paskui jį bėgo laikydamasi Mykolo rankove.

– Ir jiems ramiau, ir man nereikia bėgioti su krepšiais per dvi butus. Ir kambarys atskiras. Tegul gyvena, – aiškino dėdė Mykolas smalsiems kaimynams, – o kai nuims gipso, norės – išsikraustys atgal. Visą pusantro mėnesio, kol Vydė negalėjo išeiti į lauką, Mykolas pats valė kiemą, bėgo į parduotuvę maisto, ir į vaistinę “Vydai vitaminų”. Balandžio pradžioje buvo mano gimtadienis, mama iškepė didelį pyragą su obuoliais ir pasiūlė pavaišinti kaimynus. Aš, spaudžiamoji po pažastimi lėle, kurią man tada nupirko, ir laikydama paketą su pyragu, iškeliavau pas dėdę Mykolą. Mane pasitiko nuoširdžiai ir svetingai: dėdė Mykolas padovanojo dėžutę saldainių, močiutė pagyrė mano lėlę, o Vydė pasiūdino siūlų mašinėle du suknelės jai. Nors ji ir nemokėjo kalbėti, bet labai švelniai šypsojosi. O dar Vydė pasirodė labai graži. Iki šios dienos ją mačiau tik su šilku ir švarku, paaiškėjo, kad ji turėjo ilgus auksinius plaukus, surištus į storą kasą, ir gražią, liekną figūrą. Dėdė Mykolas vėliau papasakojo mamai, kad Vydė labai gerai siuva ant senos siuvimo mašinėlės įvairius daiktus. Mama atnešė jai mėlyną audinį ir Vydė, paisydama mane, per dvi dienas pasiūdė labai gražią suknelę. Vėliau pas ją, Vydę, pradėjo lankytis kiti kaimynai su užsakymais, jos darbo padaugėjo, bet su visais ji buvo mandagi ir maloni. Jos darbu visi buvo patenkinti, ypač todėl, kad už gerai pasiūtas drabužius, ji prašė nedaug pinigų.

Kai Vydė nuėmė gipso, ji pradėjo eiti į lauką su lazdele. Jau buvo gegužės pradžia, visur žaliavo. Dėdė Mykolas šlavė kiemo takus, o Vydė sėdėjo ant suolelio ir žiūrėjo į jį.

Gegužės pabaigoje grįžau iš mokyklos namo ir, įėjusi į kiemą, pamačiau mažą minią žmonių. Netoliese stovėjo didelis juodas ir blizgus automobilis. Ir tada išgirdau, kaip kas nors iš kaimynų pasakė: – Na, viskas, Mykalai, atsisveikink su savo Vyde. Dabar šis turtingasis ją nuveš. Dėdė Mykolas sėdėjo ant suolelio ir rūkė. Ir jo rankos, dėl kažkokios priežasties, drebėjo. Tada iš mūsų pastato išėjo vyras gražiame kostiume, įsėdo į juodąjį automobilį ir išvažiavo. O dėdė Mykolas ašarojo.

Mama man vėliau paaiškino, kad pas Vydę atvyko labai turtingas ir įsimylėjęs vyras, kuris ją kvietė pas save. Bet ji nevažiavo, liko su dėde Mykolu.

Į Vydę vėliau pradėjo lankytis labai turtingi žmonės ir ji jiems siuvo gražius drabužius, o dėdė Mykolas įsidarbino autobuso vairuotoju ir kartais nemokamai mane keliaudavo po miestą. Mykolo bute jie atliko remontą ir nupirko naujus baldus. Dabar viename kambarėlyje gyvena Vydės sena mama, o kitame Vydė su dėde Mykolu. O dar jie nupirko naują automobilį. Guobintis tapo labai gražus ir storas. Gal todėl, kad jis dabar nevaikšto į lauką, o visą laiką miega ant sofos. Dėdė Mykolas pasakė, kad Vydė paprašė neleisti Guobinto į kiemą, nes jį gali šunys įkasti. Aš klausiau mama, kaip gi Vydė galėjo paprašyti, jei ji negali kalbėti? O mama pasakė, kad kai žmonės myli vienas kitą, jie bendrauja širdimis ir jiems nereikia žodžių.

PS: o kiemo valytoju dabar pas mus dirba dėdė Kajus. Jis geras. Padarė vaikams smėlio dėžę ir sūpynes.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

15 − 6 =

Kai man buvo 7 metai, į mūsų daugiabutį atsikraustė moteris su senele.