Kai man buvo 7 metai, mūsų dideliame daugiabučio name apsigyveno moteris su savo sena mama.
Moteris vadinosi Vaiva ir ji buvo nebylė. Visiškai nekalbėjo. Suaugusieji sakė, kad jos yra išdegusios iš kažkokio kaimo. Joms skyrė mažytį kambarėlį bendrabutyje, kur trijose kitose gyveno, kaip dabar sakytume, socialiai neapgalvoti gyventojai.
Amžinai šioje bute kažką šventė, paskui ginčijosi ir viskas baigdavosi girtomis muštynėmis. Visi užjautė naująsias kaimynes, bet ką gi čia padarysi?
Vaiva pradėjo dirbti namų kiemsargė. Ankstų rytą ji išeidavo į kiemą su giliai ant akių nuleistu skara, per dideliu apsiaustu, su šluota ir kastuvu (buvo vasaris) ir kibo į darbą. Prieš Vaivą mūsų kiemsarge buvo teta Klava. Ji buvo kampuota ir priekabi, mėgo garsiai aptarinėti ir pasmerkti kitų gyvenimą. Labiausiai nuo Klavos kentėjo mūsų tylus ir kuklus kaimynas dėdė Mykolas.
Mykolas gyveno su mumis vienoje aikštelėje, dviejų kambarių bute. Anksčiau su juo gyveno jo sena mama, bet vėliau ji išėjo, ir jis liko vienas. Jis buvo didelis, plačiapetis ir labai geras žmogus. Dėdė Mykolas dirbo krovėju parduotuvėje. Tikriausiai todėl, kad jis buvo didelis ir stiprus ir galėjo kelti sunkius dėžes su saldainiais ir obuoliais. Jis dažnai vaišino mane saldainiais ir kartais vežė į mokyklą savo automobiliu.
Šiaip Mykolas negyveno vienas, o su Prošku – liesu ir nusenusiu dryžuotu katinu, kurį priglaudė vasaros pabaigoje. Beveik kiekvieną dieną dėdė Mykolas taisė savo senąją mašiną: kartais jo ilgos kojos kyšojo iš po automobilio, kartais jo nugara kylėjo virš atviro variklio dangčio. Šalia visada sėdėjo Proška ir abejingai stebėjo kiemą. Nepaisant kasdienio krapštymosi su automobiliu (o gal dėl to?), ji sunkiai užsivedė, kosėjo, čiaudėjo ir šaudė į visas puses dūmų debesėliais, o kai pagaliau išriedėdavo iš kiemo, ilgai dar buvo girdėti jos patenkintas platinimas.
Klavos nepasitenkinimo objektas buvo visi trys: dėdė Mykolas dėl to, kad niekaip nesugeba sutaisyti savo „senos kraiko“, katinas Proška dėl to, kad „tas visas purvinas ir blausetas“ paršelis, o mašina dėl to, kad „tas gremas trukdo jos, Klavos, savo išmetimais“, ir ji netrukus „astmą nepradės.“ Bet dabar mūsų kieme ramu, niekas nebešaukia. Nes Klava išvyko prižiūrėti anūkų pas dukterį. O tuo vasariu buvo kažkokių neregėtų sniego pūgų. Per naktį visus takelius sniego iki kelių užnešė.
O Vaiva kiekvieną rytą atkakliai ir tyliai nukasdavo sniegą. Ir tik dėdė Mykolas pradėjo jai padėti. Jie kartu valė mūsų kiemą nuo sniego, o dar Mykolas iš didelės sniego krūvos sukonstravo mums kalną. Viskas įvyko pavasarį. Kai šiltu kovo saule pradėjo tirpdyti sniego kupstus į balas, o per naktį šie daugybės mūsų kiemo vandens telkiniai apsitraukė ledu. Vaiva paslydo, krito ir sulaužė koją. Dėdė Mykolas parsivežė ją iš ligoninės savo automobiliu ir rankose nunešė į trečią aukštą.
Ką gi čia padarysi? Trys dienas jis nešė į tą bendrabutį maisto maišelius, bet pamatęs, su kokiais kaimynais ten Vaiva su sena mama gyvena, ketvirtą dieną apklostė ją antklode ir rankose nunešė į savo butą. Senutė ėjo iš paskos, laikydamasi Mykolo rankovės.
– Ir joms ramiau, ir man nereikia bėgioti su krepšiais per du butus. Ir kambarys atskiras. Tegul gyvena, – aiškino dėdė Mykolas smalsiems kaimynams, – o gipso nuėmimas – norės ir atgal išsikraustys. Visą mėnesį pusantro, kol Vaiva negalėjo išeiti į lauką, Mykolas pats tvarkė kiemą, lėkė į parduotuvę už maisto ir į vaistinę „Vaivai vitaminų“. Balandžio pradžioje buvo mano gimtadienis, mama iškepė didelį obuolių pyragą ir pasiūlė pavaišinti kaimynus.
Aš, su lėlė po pažastimi, kurią man nupirko tą dieną, ir laikydama pyrago ryšulį, išėjau pas dėdę Mykolą. Mane pasitiko šiltai ir maloniai: dėdė Mykolas padovanojo dėžutę saldainių, močiutė pagyrė mano lėlę, o Vaiva siuvo šovininko mašinoje jai du sukneles. Nors ji ir negalėjo kalbėti, bet labai meiliai šypsojosi. O be to Vaiva pasirodė labai graži. Iki šios dienos aš ją mačiau tik su skara ir apsiaustu, o paaiškėjo, kad jai buvo ilgi auksiniai plaukai, susukti į storą kasą ir graži, liekna figūra. Dėdė Mykolas paskui papasakojo mamai, kad Vaiva labai gerai siuva įvairius dalykus senoje siuvimo mašinoje.
Mama atnešė jai mėlynos medžiagos ir Vaiva, nuėmusi nuo manęs matmenis, per dvi dienas pasiuvė labai gražią suknelę. Vėliau su užsakymais pradėjo ateiti ir kiti kaimynai, Vaivai padaugėjo darbo, bet ji su visais buvo draugiška ir miela. Jos darbu visi buvo patenkinti, juolab, kad kainos už gerai pasiuvas drabužius prašė nedideles. Kai Vaivai nuėmė nuo kojos gipsą, ji pradėjo vaikščioti į lauką su lazdele. Jau buvo gegužės pradžia, viskas aplink žaliavo. Dėdė Mykolas šlavė kiemo takelius, o Vaiva sėdėjo ant suoliuko ir žiūrėjo į jį.
Gegužės pabaigoje aš grįžau iš mokyklos namo ir, įėjusi jau į kiemą, pamačiau nedidelę žmonių minią. Netoliese stovėjo didelis juodas ir blizgantis automobilis.
Ir čia aš išgirdau, kaip kažkas iš kaimynų pasakė: – Na, viskas, Mykolai, atsisveikink su savo Vaiva. Dabar tas turtingas ją išvažiuos. Dėdė Mykolas sėdėjo ant suolelio ir rūkė. Ir jo rankos, kažkodėl, drebėjo. Tada iš mūsų laiptinės išėjo vyras gražiu kostiumu, atsisėdo į juodą automobilį ir išvyko. O dėdė Mykolas verkė. Mama man vėliau paaiškino, kad pas Vaivą atvažiavo labai turtingas ir ją įsimylėjęs vyras ir kvietė ją pas save. Bet ji neišvyko, o liko su dėde Mykolu.
Vėliau pas Vaivą pradėjo lankytis labai turtingos moterys ir ji joms siuvo gražius drabužius, o dėdė Mykolas įsidarbino autobuso vairuotoju ir kartais veždavo mane po miestą nemokamai.
Mykolo bute jie atliko remontą ir nusipirko naujų baldų. Dabar viename kambaryje gyvena Vaivos sena mama, o kitame Vaiva su dėde Mykolu. Ir jie dar nusipirko naują automobilį. Proška tapo labai gražus ir storas. Gal todėl, kad dabar jis nebevaikšto į lauką, o visą laiką miega ant sofos. Dėdė Mykolas sakė, kad tai Vaiva paprašė jo nebeleisti Proškos lauke, nes jo gali šunys subraižyti. Aš paklausiau mamos, kaip gi Vaiva galėjo paprašyti, jei ji negali kalbėti? O mama man pasakė, kad kai žmonės vienas kitą myli, jie kalbasi širdimis ir jiems nereikia žodžių.
PS: o kiemsargiu dabar dirba dėdė Kole. Jis geras. Padarė vaikams smėlio dėžę ir sūpuokles.