Kai senelė sužinojo, kad anūkas nori ją išvaryti iš jos paties buto, ji greitai pardavė būstą ir išskrido į Europą.
Vis labiau įsitikinu: jokios giminystės grandys negarantuoja meilės, pagarbos ir rūpesčio. Ir mūsų šeimoje įvyko istorija, nuo kurios dar dabar šalta kraujas – pasakojimas apie tai, kaip anūkas vos nepašovė savo senelę iš jos paties namų. Bet ji pasirodė protingesnė už visus ir pasielgė taip, kad vieni dabar raukosi, o kiti – žavisi jos jėga ir charakteriu.
Sutikite – senelė Ona Didžiulytė. Jai septyniasdešimt penkeri, ir ji – grynas gyvenimo džiaugsmo, energijos ir išminties įsikūnijimas. Už pečių – ilgas darbingas amžius, dviejų vaikų auginimas, pagalba kiekvienam. Po vyro mirties ji liko viena erdviam trijų kambarių bute Vilniaus senamiestyje. Ir būtent šį būstą išsirinko jos anūkas – Dovydas, mano vyro brolis.
Dovydas su žmona ir trimis vaikais jau seniai glaudėsi uošvės butuke. Siaura, triukšminga, kasdienės rietenos. Pirkti savo – nenorėjo: „kam mokėti paskolą, kai yra senelė su butu?“ O kam laukti? „Greit senutė nusikratys ir viskas bus mūsų“. Žodžiais to niekas nesakė, bet jautėsi kiekviename Dovydo ir jo žmonos Giedrės žvilgsnyje, kiekvienoje juokautojamojoje šypsenoje.
Bet Ona Didžiulytė turėjo kitokius gyvenimo planus. Ji niekuo nesiskundė, gyveno aktyviai – lankėsi koncertuose, muziejuose, net ir pasimatymuose, kas ypač erzino Dovydą. Jis negalėjo suprasti: „Kaip taip? Jau seniai galėtų prie televizoriaus prilipus laukti pabaigos, o ji vis keliauja“. Laukti senelės mirties tapo nuobodu. Tada Dovydas nusprendė pagreitinti procesą – pasiūlė „geruoju“ perrašyti butą į jo vardą, o jai persikelti į senelių namus. Argumentai buvo „įtikinantys“: „ten tau ir priežiūra, ir gydytojai, o čia tik trukdi“.
Senelė, tai išgirdusi, tylomis atsistojo, nuėjo į miegamąjį ir užsirakinęs užsidarė. O jau kitą dieną buvo pas mus – pas mane ir mano vyrą. Mes jau seniai žinojome apie Dovydo nuotaikas, ir dar anksčiau kvietėme senelę pasikelti pas mus, o butą išnuomuoti ir taupyti svajonėms – kelionei į Japoniją. Ona Didžiulytė dvejojo, bet po anūko žodžių – apsisprendė akimirksniu.
Mes jai padėjome išnuomoti butą – nuomininkai pataikė geri, patikimi. Senelė pradėjo taupyti. Ir tada Dovydas sprogo: paskambino, sukėlė skandalą, apkaltino mano vyrą „senelės smegenų plovimu“ ir reikalavo… nuomos pinigų. Jo žmona Giedrė pradėjo dažnai lankytis pas mus, iš pradžių su vaikais, po to viena. Vaikščiojo, šnekučiuodavosi, domėjosi „mielosios senelės sveikata“. Bet esmė buvo aiški – laukė, kad senelė netrukus iškeliaus, o butas atitektų jiems.
Tačiau gyvenimas apsisprendė kitaip.
Ona Didžiulytė nuskrenda į Japoniją. Jos akys švietė iš laimės, kai ji siuntė mums nuotraukas iš Kioto, kur mėgavosi žydinčiomis vyšnų žiedų gėlėmis. O kai grįžo – nesustojo. Tarė: „Noriu dar“. Mes su vyru pasiūlėme parduoti jos butą, nusipirkti nedidelį vieno kambario būstą pakraštyje, o likusius pinigus skirti kelionėms.
Ji pardavė savo „trikambarį“ ir nusipirko jaukų butuką naujame rajone. O likusius pinigus išleido Europos kelionei: lankėsi Italijoje, Vokietijoje, o Prancūzijoje – sutiko vyOna ir jos naujasis vyras Žakas dabar gyvena mažame Prancūzijos kaime, o Dovydas su visais savo planais liko tuščiomis rankomis.