Kai senelė sužinojo, kad anūkas nori ją išvaryti iš nuosavo buto, ji greitai pardavė būstą ir išskrido į Europą.
Vis dažniau įsitikinu: jokios giminystės ryšiai negarantuoja meilės, pagarbos ir rūpesčio. Taip ir mūsų šeimoje įvyko istorija, nuo kurios širdis iki šiol šalta – istorija apie tai, kaip anūkas beveik išmetė savo senelę iš jos paties buto. Bet ji pasirodė protingesnė už mus visus ir pasielgė taip, kad dabar vieni plėšo plaukus, o kiti – žavisi jos jėga ir charakteriu.
Susipažinkite: senelę vadina Auksė Didžiulytė. Jai septyniasdešimt penkeri, ji – gyvybingumo, gyvenimo džiaugsmo ir išminties įsikūnijimas. Už pečių – ilga darbo kova, dviejų vaikų auklėjimas, pagalba visiems ir kiekvienam. Po vyro mirties ji liko viena erdviame trijų kambarių bute Vilniaus senamiestyje. Ir štai į šį būstą akių užmetė jos paties anūkas – Domas, mano vyro brolis.
Domas su žmona ir trimis vaikais seniai spoksodavo tarpukyje močios bute. Siaura, triukšminga, konfliktai kas antrą dieną. Pirkti savo – nenorėjo: „kam mokėti paskolą, kai yra senelė su butu?“ Ir kam laukti? „Greitai mertelė atkeliaus į anapus, ir viskas bus mūsų.“ Žodžiais to nepasakydavo, bet tai jautėsi kiekviename žvilgsnyje, kiekvienoje Domo ir jo žmonos Jurgitos žiauriojoje šypsenoje.
Tačiau Auksė Didžiulytė turėjo kitų planų gyvenimui. Ji nesiskundė, gyveno aktyviai – lankydavosi koncertuose, muziejuose, net eidavo į pasimatymus, kas ypač erzino Domą. Jis nesuprato: „Kaip taip? Jau seniai galėtų priglusti prie televizoriaus ir laukti pabaigos, o ji vis keliauja.“ Laukti senelės mirties tapo nuobodu. Tada Domas nusprendė pagreitinti procesą – pasiūlė senilei „geruoju“ perrašyti butą ant jo vardo, o jai persikelti į priešpensinį namą. Argumentai buvo „įtikinantys“: „ten tau ir priežiūra, ir gydytojai, o čia tu mums tik trukdi.“
Senelė, tai išgirdusi, tylomis atsistojo, nuėjo į miegamąjį ir užsidarė. O jau kitą dieną buvo pas mus – pas mane ir mano vyrą. Mes jau seniai žinojome apie Domo planus ir dar anksčiau buvome pasiūlę senilei persikelti pas mus, o butą išnuomoti ir taupyti svajonei – kelionei į Japoniją. Auksė Didžiulytė dvejojo, bet išgirdusi anūko žodžius – apsisprendė akimirksniu.
Padėjome jai išnuomoti butą – nuomininkai pateko geri, patikimi. Senelė pradėjo taupyti. Ir tada Domas sprogo: paskambino, sukėlė skandalą, apkaltino mano vyrą „senelės smegenų plovimu“ ir reikalavo… nuomos pinigų. Jo žmona Jurgita pradėjo dažnai lankytis pas mus, pirmiausia su vaikais, paskui viena. Vaikščiojo, čirškėjo, domėjosi „mielosios senelės sveikata“. Bet esmė buvo aiški – laukia, kad senelė netrukus atkeliaus į anapus, o butas atitektų jiems.
Tačiau gyvenimas nutaipė kitaip.
Auksė Didžiulytė nuskrido į Japoniją. Jos akys spindėjo džiaugsmo, kai ji mums siuntė nuotraukas iš Kioto, kur mėgavosi žydinčiomis vyšnJos šypsena buvo tokia šviesi, lyg visa siela būtų atradusi ramybę, o keturios sienos – nebėra svarbios.