Kai Mindaugas papasakojo tėvams, kad nori supažindinti juos su savo mergina, jie buvo labai susijaudinę. Mindaugo mama ir tėtis buvo tie, kurie suprato, kad jų sūnų kada nors teks paleisti, jam reikia kurti savo šeimą. Juk jam jau nemažai metų: greitai sukaks 25. Tai yra rimtas amžius pradėti rimtus santykius.
Mindaugas gyveno su tėvais. Tačiau ne todėl, kad būtų mamos sūnelis ar neturėtų pinigų nuomai. Jis taupė savo būstui, nenorėjo imti būsto paskolos. Tėvai jį palaikė. Jie gyveno erdviame bute, visiems vietos užteko. Be to, jie nekišdavo nosies vieni kitiems į gyvenimą. Niekada nereikalavo iš sūnaus paaiškinimų, kur buvo ir kodėl vėlai grįžo.
Be to, Mindaugas nebus įžūlus. Jis nesitikėjo, kad jam gamintų maistą ar skalbtų drabužius. Visi gyveno patogiai, o ir pinigų pavyko sutaupyti. Ir štai mergina. Pirmoji, kurią jis nusprendė supažindinti su tėvais.
– Ką paruošti pietums? – paklausė mama. – Ką tavo Rugilė mėgsta?
– Mama, nieko ypatingo neruošk. Ji rūpinasi savo figūra, – šyptelėjo Mindaugas. – Niekada nevalgo kepto ar riebaus, taip pat negeria alkoholio.
– Na, pagirtina, – nusišypsojo mama. – Gerai, padarysiu ką nors dietiško.
Rugilė jiems patiko. Protinga, išsilavinusi mergina. Tiesa, ji beveik nieko nevalgė, ir Mindaugo mamą šiek tiek erzino, kad Rugilė atsisakė paragauti lengvo deserto, kurį mama paruošė. Ji sakė, kad cukrus – blogis ir visi turėtų apie tai pagalvoti.
Dar ji netyčia pastebėjo, kad reikėtų pakeisti sofos apmušalus.
– Jūsų remontas geras, bet atrodo, kad katė sofą subraižė. Tai nebrangu, aš galiu duoti kontaktus.
Žinoma, čia nebuvo nieko blogo. Tačiau iki to momento Mindaugo mama nesvarstė, kad tai problema. Sofa nebuvo subraižyta, tik šiek tiek įbrėžta. Kai jų katinas Mielis buvo mažas, kelis kartus prie jos priėjo su konkrečiu tikslu. Tačiau jis greitai suprato, kad taip negalima. Jei nesidairysi, tų įbrėžimų nematyti.
Bet kai Rugilė išėjo, Mindaugo mama vis žiūrėjo į tą sofą. O tie keli nagų įbrėžimai dabar ypač krito į akis.
Bet šiaip Rugilė buvo miela ir draugiška. Ji elgėsi mandagiai, dėkojo už svetingumą, ir Mindaugo tėvai nusprendė, kad nieko baisaus dėl to, ką ji pasakė, nėra. Ji gi tai iš gerų ketinimų. O mitybos klausimas iš tiesų labai asmeniškas. Neverta tempti į burną to, kas žmogui nemalonu ar tabu.
Porą mėnesių Mindaugas draugavo su Rugile. Ji dar kelis kartus lankėsi pas juos namuose, bet be jokios vaišių šventės.
Mindaugas susiruošė pasikalbėti su tėvais.
– Mama, tėti, noriu persikelti pas Rugilę. Myliu ją, ir mes norime plėtoti savo santykius.
Tėvai apsikeitė žvilgsniais. Jiems atrodė, kad viskas vyksta labai greitai. Kita vertus, tai nebuvo jų reikalas, tik vaikams spręsti, kaip toliau gyventi.
– Suprantu, kad jums, ko gero, bus nepatogu, jei atsivešiu Rugilę čia. Tai ir neteisinga. Todėl pasiimsiu būsto paskolą. Turiu pusę sumos, tad mokėjimas nebus didelis.
– Na, jei taip nori, – numojo mama.
– Taip, noriu. Bet butui, kurį radau, reikia šiek tiek remonto. Ar galime su Rugile pagyventi pas jus, kol remontas bus baigtas? Tai tiesiog mėnuo, ne daugiau.
– Žinoma, sūnau, gyvenkite, – numojo mama. Ji nuoširdžiai manė, kad tai nebuvo baisu. Rugilė jiems patiko.
Netrukus mergina persikėlė pas Mindaugo tėvus. Jie ją pasitiko šiltai, sakė, kad nesivaržytų ir jaustųsi kaip namuose.
Bet tai tik įprasta frazė, pasakoma tam, kad žmogus atsipalaiduotų. O Rugilė ją suprato tiesiogiai. Tai tapo didele problema.
Po poros dienų, kai Mindaugo mama ruošėsi gaminti vakarienę, ji nerado saulėgrąžų aliejaus.
– Rugile, nematei, kur dingo aliejus? – paklausė ji būsimą marčią.
– Aš jį išmečiau, – nusišypsojo ji.
– Kodėl?
– Pagalvojau, kad būtų geriau, jei pradėtume maitintis sveikai. Ir, atvirai sakant, man visada bloga nuo kepto kvapo.
Mindaugo mama atsiduso. Kažkame ji galbūt teisi, bet jie pratę gyventi kitaip. Pavyzdžiui, Mindaugo tėvas dievina kotletus, kuriais jį žmona lepina. O keptą bulvytę visa šeima mėgsta.
– Rugile, atleisk, bet mes įpratę prie kepto maisto. Aš neverčiu tavęs valgyti tai, ką gaminu, bet ir tu mūsų neverk keisti savo įpročių.
– Atsiprašau, nenorėjau, – nuleido akis Rugilė. – Tik rūpinausi sveikata.
Mindaugo mama pasijuto nejaukiai.
– Tai pagirtina. Bet mes tokie, kokie esame. Nereikia mūsų keisti.
– Gerai, suprantu.
Žinoma, Mindaugo mama nusipirko naujo aliejaus, bet dabar, kiekvieną kartą, kai kažką kepė, ją pergyvenimas kankindavo. Tarsi jai būtų primesta kaltė.
Tačiau tai buvo tik pradžia. Kai Mindaugo mama sugrįžo iš darbo ir atrado, kad svetainės langai be jos mėgstamų užuolaidų. Vietoj jų kabėjo kažkoks plonas, neaiškios pilkos spalvos.
– Kur užuolaidos? – paklausė ji Rugilės.
– Oi, jos visai senamadiškos. Pakeičiau savomis, paliksiu jas jums. Iškart šviežiau svetainėje, ar ne?
Mindaugo mama sunkiai atsiduso. Ne, ne šviežiau, o pilka ir niūru.
– Rugile, man patiko senosios. Kur jos dingo? Tikiuosi, neišmetei?
– Ne, – pūtėsi mergina, – bet maniau, kad šios jums patiks.
– Tai ne mano skonio, – švelniai tarė būsima uošvė. – Pasiimk jas su savimi.
Vėliau paaiškėjo, kad dalis indų tiesiog dingo iš spintos. Mindaugo mama puikiai žinojo, kas tai padarė.
– Jie buvo paseni, mes jums padovanosime servizą, nes negerai sutikti svečius su skirtingomis lėkštėmis. Beje, iškviečiau meistrą, kuris pervilks jūsų sofą. Audinį pasirinkau savo nuožiūra, turiu gerą stiliaus jausmą.
Mindaugo mama virė iš vidaus. Tačiau nenorėjo pyktis su būsima marčia. Suprato, kad ji viską daro ne iš blogos valios. Ar tai naivumo stoka, ar pretencija tokiai naiviai.
– Rugile, paklausyk, – pasisodino merginą ant sofos Mindaugo mama. – Suprantu, kad nori prisidėti prie mūsų šeimos gyvenimo. Bet tu ir Mindaugas greitai persikelsit, o tai mūsų su vyru namai. Nenorėčiau, kad juose kas nors keistųsi be mano žinios.
– Norėjau tik geriau, – tyliai atsakė Rugilė.
– Aš žinau. Bet nedaryk daugiau nieko. Pasakyk meistrui, kad neatvyktų.
Rugilė supyko. Vakare pasakė Mindaugui, kad niekas nevertina jos pastangų. O ji gi norėjo tik geriau.
Bet vaikinas jos nepalaikė.
– Rugile, bet tai iš tiesų jų gyvenimas ir jų namai. Ir, manau, tau būtų nepatogu, jei tavo namuose kažką pakeistų be tavo sutikimo.
– Jei padarytų geriau, tik džiaugčiausi, – nesutiko ji.
– Geriau – subjektyvus dalykas. Tau gerai viena, mano tėvams kitas.
Rugilė susierzino, bet ginčytis nustojo.
O Mindaugo mama netikėtai suprato, kad negali sulaukti, kada jis baigs remontą. Ji visada manė, kad galės sugyventi su bet kuo. Juk pati nekonfliktiška, tad jokių problemų neturėtų būti. Bet nesitikėjo, kad problema ateis iš ten, iš kur nesitikėjo. Ir, atrodo, nebuvo nieko blogo jos būsimos martiės veiksmuose, bet kaip ji pavargo.
Rugilė nustojo viską keisti. Bet, matyt, iš tiesų norėjo kaip nors padėti, tad pradėjo tvarkytis. „Kad atidirbčiau savo gyvenimą čia,“ – taip ji kalbėjo. Ir, atrodo, tame nėra nieko blogo, bet ir čia Rugilė susimovė.
Kiekvienas išvalytas ploto kvadratinis metras neapsėjo be jos komentarų.
– Šiandien sutvarkiau po vonia. Jūs, matyt, ten niekada nesitvarkėte? Atrodo, kad pamirštate tą vietą. Bet nieko, dabar ten viską sutvarkiau.
– Ačiū, Rugile, – atsidusdavo Mindaugo mama.
– Oi, visą dieną tvarkiau sandėliuką. Nieko, kad dalį daiktų išmečiau? Patikėkite, ten buvo tiek senienų, nenuostabu, jei visa tai laikyta nuo Mindaugo vaikystės.
– Nieko tokio, Rugile…
– Vos bepavyko atitraukti sofą. Po juo pilna kačių plaukų! Tik iki alergijos netoli. Kai mes išsikraustysim, nepamirškite to darant. Negele, kvėpuoti tuo visais.
– Gerai, Rugile…
Mindaugo mama su viskuo sutarė ir suskaičiavo dienas iki jų išsikraustymo. Vieną akimirką ji tiesiog nuleido rankas. Rugilei neišaiškinti, ji nuoširdžiai nesupranta, kas gali būti pasakoma garsiai, o kas ne. Be reikalo sakoma, kad paprastumas – blogiau už vagystę.
Ir kai sūnus su žmona išvažiavo, Mindaugo mama norėjo švęsti šventę.
Prieš išvažiuojant, Rugilė apkabino Mindaugo mamą.
– Ačiū jums už svetingumą. Man buvo labai malonu su jumis gyventi.
– Man taip pat, Rugile, – nusišypsojo būsima uošvė.
Jie uždarė duris už jaunų žmonių, ir Mindaugo mama pažiūrėjo į savo vyrą.
– Geras tas vaikas, – šypsojosi ji. – Tiesiog dar labai jaunas.
– Nieko, gyvenimas išmokys ją savo taisyklių, – šypsojosi Mindaugo tėvas. – Ir, tiesą sakant, ji tikrai gerai sutvarkė mūsų namus.
– Tikrai taip. Nors, tiesą pasakius, teks pirkti naują indų ir tau kepurę. Nes Rugilė tavo išmetė, manydama, kad ji pasenusi.
– Aš seniai sakiau, kad reikia keisti stilių, – nusikvatojo Mindaugo tėvas.
Iš tiesų, santykiai tarp marčios ir anytos toliau buvo geri. Tiesiog jos gyveno atskirai. Mindaugo mama žinojo, kad, kad ir kas nutiktų, šios patirties nekartos. Taika svarbesnė.