Kai man sukako penkiolika, tėvai nusprendė, kad būtinai reikia dar vieno vaiko. Visą atsakomybę už brolį ir namų ruošos darbus perdavė man. Neturėjau laiko mokslams ir buvau barama už prastus pažymius. Bet blogiausia dar laukė: “Kol brolis nesibaigs mokyklos, apie vaikinus net negalvok!” – griežtai pasakė tėtis. Turėjau priimti radikalų sprendimą.
Kai man sukako penkiolika, tėvai nusprendė susilaukti dar vieno vaiko, ir taip atsirado mano brolis. Visi man sveikino ir linkėjo geriausio, bet man nebuvo linksma. Nemėgstu šios istorijos prisiminti, bet pasidalinsiu ja su jumis.
Mama džiaugėsi turėdama dukrą, bet ne todėl, kad mane mylėjo, o todėl, kad buvau nemokama auklė. Kai mano broliui, Lukas, suėjo metukai, mama staigiai nustojo maitinti ir grįžo į darbą pilnu etatu. Senelė ateidavo rytais, o grįžus iš mokyklos arba miegodavo, arba išeidavo namo. Brolis likdavo mano priežiūroje. Labai dažnai verkšlendavo, o aš nesugebėjau jo nuraminti.
Neturėjau laiko sau. Privalėjau keisti jam rūbus, maudyti, maitinti ir ruošti vis naują maistą. Jei tėvai vakare grįžę pamatydavo neplautus indus ar nelygintas drabužius, imdavo mane vadinti tingine ir išlaikytine. Tada paprastai eidavau ruošti pamokų, nes anksčiau tam nebūdavo laiko. Mokykloje sekėsi prastai. Mokytojai manęs pasigailėjo ir rašė patenkinamus pažymius, už kuriuos buvau dar griežčiau barama.
– Skalbimo mašina skalbia, indaplovė plauna, o ką tu veiki visą dieną!? Apie vakarėlius turbūt galvoji!
Tėtis ant manęs šaukė, o mama tik linkčiojo. Lyg būtų pamiršusi, ką reiškia sėdėti su neramiu vaiku bent kelias valandas, rūpinantis namų ūkio darbais.
Sutinku, skalbimo mašina skalbia. Bet ją reikia paleisti, tada pakabinti drabužius džiūti ir išlyginti vakar dienos skalbinius. Man nebuvo leidžiama įjungti indaplovės dienos metu – ji naudojo daug elektros, be to, vaiko indus privalėjau plauti rankomis. Kasdien turėjau plauti grindis, nes Lukas labai aktyvus, šliaužiojo ir daug vaikščiojo.
Šiek tiek lengviau buvo, kai brolis pradėjo lankyti darželį. Tėvai reikalavo, kad jį pasitikčiau ir pamaitinčiau, kai tik grįšiu namo. Todėl po pamokų turėjau bent kelias valandas laiko sau. Pavyko pagerinti mokymosi rezultatus ir pabaigiau mokyklą be prastų pažymių.
Svajoju įstoti į biologijos studijas. Tai vienintelė mokslo sritis, kuri mane domino ir kurią greitai suprasdavau, bet tėvai to pasirinkimo nepalaikė.
– Universitetas miesto centre, važiuosi ten pusantros valandos. Kada grįši? Luką reikia pasiimti ir prižiūrėti. Nesąmonių nekurstyk!
Tėvų nuomonė buvo neperlaužiama, tad pasirinkta tolesnių studijų vieta buvo man parinkta. Arčiausiai namų buvo kulinarinė mokykla, kur pasiryžau tapti konditere. Vos prisimenu pirmąjį semestrą – buvau prislėgta, kaip dabar vadinasi. Bet vėliau įsitraukiau. Mėgau kepinių gamybą, sausainių ir desertų gaminimą.
Nuo antrokursio pradėjau dirbti pusę etato – savaitgaliais dirbau kavinėje netoli namų. Iš pradžių tėvai skundėsi, kad manęs nėra namuose, bet šį kartą pavyko iškovoti bent šį asmeninį laiką. Kai baigiau mokyklą, gavau pilno etato darbą.
Netrukus mūsų kavinėje atsirado naujas virtuvės šefas. Pradėjome susitikinėti vėlai vakarais, ir tėvai vėl pradėjo šaukti ir keikti. Keli kartai mano tėtis atėjo manęs po darbo, kad neišeičiau pasivaikščioti su savo draugu. Vieną kartą iškvietė šeimos susitikimą.
Pakvietė močiutę, tetą ir jos vyrą. Pastatė mane kambario viduryje ir pradėjo įtikinėti, kad pamirščiau berniukus, pasivaikščiojimus ir visokias pramogas.
– Atsisakysi darbo kavinėje! – sterniai pareiškė teta. – Suradau tau darbą Luko mokykloje, būsi virėjo padėjėja.
– Geriausios dienos naujienos! – džiaugsmingai šaukė mama. – Lukas visada bus prižiūrėtas, o po pietų galėsi eiti tiesiai namo. Turėsi laiko mums padėti.
Atsisakyti darbo kavinėje, kur buvau vertinama, apmokama, kur man sekėsi gerai ir dirbo mano draugas? Įsivaizdavau gyvenimą, kuris man buvo skiriamas – liūdna mokyklos valgykla su slidžiais kotletais ir limpamu makaronu, vakarais buities darbai ir gyvenimas, skirtas Lukui.
– Kol tavo brolis nesibaigs mokyklos, apie vaikinus net negalvok, – griežtai pasakė tėtis.
Kitą dieną viską papasakojau savo vaikinui ir sugalvojome planą. Jis seniai norėjo atidaryti savo kavinę, taupė pinigus tam, bet to nepakako. Reikėjo ieškoti investuotojų ar imti paskolą banke. Namuose pasakiau, kad dar reikia dirbti dvi savaites. Tėvai sutiko laukti mano įspėjimo laikotarpio.
Deja, nepavyko gauti paskolos, bet radome naują darbą. Mano vaikino pažįstamas dirbo administratoriumi didelėje restorane ir pasiūlė jam naują projektą, kuris atsidarė Vilniuje. Jis ten vyko pokalbiui ir įtikino vadovą pasikalbėti su manimi per vaizdo skambutį. Kai pasakojau apie save, mano mylimasis pakvietė juos paragauti desertų, kuriuos dariau – atnešė juos nešiojamame šaltytuve.
Paskutinę darbo dieną išėjau anksčiau. Pusvalandžiu prieš, nei kas nors grįžo namo, greitai susipakavau savo daiktus į krepšį, pasiėmiau dokumentus ir santaupas, po to važiavau traukiniu į Vilnių.
Dabar turiu savo gyvenimą, kurį skirsiu tiems, kuriuos pati pasirinksiu, o ne tiems, kuriems buvau priversta.
Taip, myliu savo brolį ir tikiuosi, kad ateityje turėsime gerą ryšį. Nematau kaltės ir nepykstu ant savo tėvų, bet žinau, kad kol gyvenčiau su jais tame pačiame bute, ir net tame pačiame mieste, būčiau jų įtakoje. Nepakankamai stipri, kad save apginčiau. Todėl turėjau pabėgti. Tikiuosi, kad mūsų naujame mieste viskas susiklostys ir būsime laimingi.