Kai aš ir Mykolas įžengėme į Aistės butą, mane iškart apglėbė toks aromatas, kad beveik pamirėau, kodėl išvis atėjau. Kvėpavo šviežiai kepta mėsa, šilta pecta, prieskoniams, kurie tarsi šoko ore. Sustojau slenksnyje, užsimerkiau ir giliai įkvėpiau – tai buvo jaukumo, šventės ir kažkokios magijos kvapas. O kai pažiūrėjau į stalą, visai netekau žado. Ten stovėjo patiekalai, kuriuos būtų galima eksponuoti kulinarijos meno muziejuje. Tiesą sakant, net nežinojau, nuo ko pradėti – žavėtis ar griebti lėkštę.
Aistė, mano seniai pažįstama draugė, visada buvo virtuvės meistrė, bet šį kartą ji pranoko pati save. Mes su Mykolu atėjome pas ją vakarieniauti – ji pakvietė mus „tiesak sau“, be jokios priežasties, tik pasikalbėti ir praleisti vakarą kartą. Pripažinsiu, tikėjausi ko nors paprasto: gal kokios salotos, o gal kepta vištiena, arbatos su sausainiais. Bet tai, ką pamačiau, buvo tikras gastronominis šou. Stalas lenkėsi nuo įvairiausių skanėstų: rausvi kiaulienos faršas su žolelių plutele, rožmarinu pagardinta pecta bulvė, daržovės, išdėstytos kaip paveikslas, ir pyragas su žvaigždžiu pakuočiu, iš kurio kvepė obuoliai ir cinamonu. O dar padažai – trys skirtingi, mažuose elegantiškuose indukėliuose, ir kiekvienas, kaip vėliau paaiškėjo, buvo šedevras.
„Aistė, ar tu ketini restoraną atidaryti?“ – iššoviau aš, negalėdama nuleisti pavelkslo nuo šito prabangumo. Aistė tik nusijuokė ir mojavo ranka: „Ei, Ona, tiesiog nusprendžiau pavanoti. Sėskitės, dabar viską išbandysime!“ Mykolas, mano vyras, kuris paprastai nebūna labai kalbus, jai siekė šakute, bet aš jį sulaikiau: „Palauk, aš pirmiausia nufotografuoju, tokius dalykas reikia rodyti socialiniuose tinkluose!“ Aistė užvertė akis, bet buvo matyti, kad jai malonu. Ji tokia – gaminanti iš dvasios, o prieš tai daranti, kad tai nieko nereiškia.
Mes atsisėdome prie stalo ir prasidėjo tikras pobūvis. Aš parūgaujau mėsos – ji tirpsta burnoje, su švelniu česnoko ir dar kažko, ko net nesugebėjau atpažinti, skoniu. „Aistė, kas čia per magija?“ – paklausiau aš, o ji nusišypso prieš tai atsakydama: „Slaptas ingredientas – meilė!“ Aš, žinoma, nusijuokiau, bet, jei atvirai, patikėjau. Nes kaip kita p paaiškinti, kad net paprasta pomidorų ir agurkų salotos ji pavertė meno kūriniu? Mykolas, kuris paprastai valgo p tyliai, staiga pareiškė: „Aistė, jei tu taip valgai kiekvieną dieną, aš atsikėsiu pas tave.“ Mes visi išsijuokėme, bet aš pastebėjau, kad jis jau galvoja, kaip gauti papildomai.
Kol mes valgėme, Aistė pasakojo, kaip ji gamino kiekvieną patiekalą. Pasirodo, ji visė dieną praleido virtuvėje, o kai kurie receptai jai atiteko iš močiutė. „Štai šis pyragas“, – sako, – „močiut kepdavo visoms šventėms. Aš tik pridėjau vanilės ir šiek tiek daugiau cinamono“. Aš klausiausi ir galvoju: kaip jai užtenka kantvės? Aš, jei atvirai, virtuvėje nebeturiu daugiau nei valandą. Mano didelis patiekalas – tai makaronajs su sūriu, ir tik tuo atveju, jei sūris nukastras. O čia – visa skonių simfonija, ir viskas padaryta su tokia meile, kad norisi apkabinti išėjimą.
Bet labiausiai nustebino atmosfera, kurią sukūrė Aistė. Ne tik maistas, bet ir visas jos namas tarsi kvėpavo šiluma. Ant stalo stovėjo maža vazelė su gėlėmis, žvakės pildė jaukų pusėtam tamsam, o iš garsiakalbių tylėdama jame grįžo kokią nors džiazo melodiją. Aš pagavė save minty, kad jau seniai taip nesijaučiau atsipalaidavus. Net Mykolas, kuris paprastai po išėjimo nesustodavo telefoną, sėdėjo, šypsėjosi ir pasakojo bjaurumų iš savo jaunystės. Aistė pavyko paversti įprastą vakarą tikra švente.
Kažkur tarp antros pyražgio gabalo ir puodelio žolelių arbatos aš paklausiau: „Aistė, kaip tu viską spėji? Darbas, namai, o išėjimus vakarieniauti darai!“ Ji susimąstė ir atsakė: „Žinai, Ona, man gaminimas yra kaip meditacija. Aš įjungiu muziką, pjaustau daržoves, maišau tešlą – ir visos problemos dingsta. O kai matau, kaip valgote, suprantu, kad tai verta.“ Aš pažiūrėjau į ją ir pagalvojau: kad aš turėčiau bent lašelį jos talento ir kantvės. Gal tada išmokčiau kepti pyragus, o ne užsisakinėti picą dėl bet kokio progos.
Kai mes jau ruošėmės išeiti, Aistė įsmaugė mums indą su likučiais pyražgio ir mėsos. „Imkite“, – sako, – „namie pabaigsite!“ Aš bandžiau atsisakyti, bet ji pritarė: „Ona, nesipyki, aš gi tau ruošiau.“ Mes su Mykolu išėjome į lauką, ir aš staiga supratau, kad šį vakarį buvo ne tik apie maistą. Tai buvo vakarėlis apie drauagystę, apie šilumą, apie mokėjimą pasidalinti. Aistė manas priminė, kaip svarbu kartais sustoti, susirinkti kartu ir mėgautis įspūdžiu.
Dabar galvoju, kad reikėtų pakviesti Aistę į mus atsakomai. Tiesa, jau panikuoju: ką jai patieksiu? Mano makaronai aiškiai neprilygs jos lygiui. Gal užsisakyti sušį ir apsimti, kad stengiausi? Juokauju, žinoma. Turbūt paprašysiu jos porą receptų ir bandysiu nustebinti. O jei nepavyks, tiesiog pasakysiu: „AistIr jei nepavyks, tiesiog prisipažinsiu, kad virtuvėje esu tik mokinys, bet išmoksiu, nes mokytis niekada nevėlu.