Vieną dieną vyras grįžo nuo mamos, prisigėrė oro ir pasiūlė padaryty mūsų dvejų metų dukryčiai tėvystės testą. Ne man, mamai.
“…Pusę metų iki mūsų vestuvių ji tvirtino sūnui: „Nevesk jos, ji tau nėra pora!“ – pasakoja trisdešimtmetė Gabija, balso drebėjimas išduoda įskaudintą širdį. – „Per daug graži, tai ir gaidys!“ Tada juokėmės, šaipėmės, kad Deimantui reikėjo rinktis „krokodilą“, kad tikrai neišduotų. Bet dabar mums ne juokų. Visai ne juokų!”
Gabija nesilaiko kažkokia žavinga grožybe. Paprasta mergina iš Prienų priemiesčio, rūpinasi savimi, kaip ir dauguma. Lieknas, švarus, rengiasi kukliai, visada buvo reiklų santykiuose ir gerbė save. Kodėl jos uošvė, Irena Bronislovaitė, nusprendė, kad Gabija yra lengvabūdė ir neištikima, liko pasiklydus. Tačiau ši moteris savo martos gyvenimą pavertė košmaru.
Jie su Deimantu susituokę ketverius metus, turi dukrą. Gabija dekrete, jos dienos – tai nesibaigianti virtuvės, valymo ir sauskelnių grandinė. Vieninteliai, su kuo ji bendrauja, – kitos mamos vaikų aikštelėje. Bet uošvė nesiliauja. Ji įtaria Gabiją neištikimybėje, sekioja ją kaip detektyvas iš pigios televizijos laidos.
„Ji visada žvalgėsi!“ – atsiduso Gabija, akyse užblizgėjo ašaros. – „Skambindavo, tikrindavo, atvažiuodavo be perspėjimo, bandė kontroliuoti kiekvieną mano žingsnį. Iš pradžių stengiausi žiūrėti su humoro jausmu, papasakodavau Deimantui, juokėmės. Bet tai išvargina! Kartais tiesiog nebeturėdavau kantrybės, rimtai su ja pykdavausi. Ji tyledavo trumpam, o po to viskas prasidėdavo iš naujo.”
Pirmas didelis ginčas įvyko po kelių mėnesių nuo vestuvių. Irena Bronislovaitė netikėtai užsuko pas Gabiją į darbą. Be skambučio, be jokios priežasties. Norėjo patikrinti: ar tikrai marti čia dirba? O gal meluoja vyrui, kad ofise, o pati laksto su meilužių?
„Nežinau, kaip ji iš viso prasiveržė!“ – prisiminė Gabija, balsas virpėjo nuo pykčio. – „Mūsų biurų pastate yra apsauga, sūdžiami tik lūkesčiai. Vos nenukritau, kai sekretorė ją atvedė: „Jūsų lankytoja“. Klausiu: „Irena Bronislovaitė, ko jūs čia?“ O ji: „Atėjau pasižiūrėt, kur tu dirbi.“ Ir žvalgosi po visas puses! Visi atviri kabinetai, visi prie kompiuterių, viskas matosi. Neįsivaizduoju, kas būtų buvę, jei turėčiau atskirą kabinetą!”
Vėliau sekretorė, Eglė, pašnibždėjo Gabijai, kad keista moteris jai užsipylė klausimų. Kaip ilgai Gabija čia dirba? Ar neskuba į darbą? Su kuo bendrauja? Ar turi kas nors biure? „Pasakiau, kad esate ištekėjusi, turite vyrą!“ – pridūrė Eglė, su nuostaba susiraukusi. Gabija buvo užsidegusi. Grįžusi namo, ji viską papasakojo Deimantui: „Tavo motina peržengė visas ribas! Papasakok jai, kad taip elgtis nepriimtina! Ji tik po stalų neįžiūrėjo, ieškodama mano meilužio. Nors, galbūt, ir įžiūrėjo – kas ją žino!”
Deimantas, atrodo, rimtai pakalbėjo su motina. Kurį laiką buvo ramu. Irena Bronislovaitė skambindavo tik vakarais, kūpdavo pyragų, klausdavo, kaip sekasi. Gabija pradėjo tikėtis, kad audra praėjo. Bet ji klydo.
Kitas incidentas įvyko, kai Gabija buvo nėščia, bet vis dar dirbusi. Susirgusi, ji pasiėmė nedarbingumo lapą, miegojo namuose išjungus telefoną, kai staiga pabudo nuo trenkiančios durų grotų ir nenutrūkstamo skambučio. „Pašokau iš lovos, pagalvojau – gaisras ar evakuacija!“ – prisiminė ji. – „Pažiūrėjau pro akiduobę – uošvė! Su iškreiptu veidu daužo į duris ir kiša mygtuką. Nebejokėjau atidaryti, paskambinau Deimantui: „Atvažiuok, nežinau, kas čia vyksta!“ Jis atlėkė per dvidešimą minučių. O ji visą tą laiką stovėjo prie durų ir laukė!”
Jie su Deimantu išrėžė Irenai Bronislavai. Gabija grasino iškviesti policiją ir psichiatrijos ligoninę, jei tai pasikartos. „Tvarkyk ją toliau nuo manęs!“ – pareikalavo ji iš vyro. Ir vėl atėjo ramybės metas.
Gabija pagimdė dukrą, tačiau uošvė net nepažvelgė į anūkę. Vėliau paaiškėjo kodėl. Ji netikėjo, kad tai jos anūkė. „Žinoma, aš gi lakstau iš valdžios į valdžią, iš kur man Deimanto vaikas?“ – kartėliu nusišypsojo Gabija. Priežastis? Vyro šeimoje gimdavo tik berniukai. Mergaitė, pagal Irenos Bronislavos logiką, – neištikimybės įrodymas. „Neklausiau tų nesąmonių, – sako Gabija. – Su ja nebendrauju. Deimantas kažkaip palaiko ryšius, kartą per mėnesį lankosi, bet be mūsų. Gal tai ir geriau. Niekada nepatikėčiau jai savo dukters.”
Bet blogiausias smūgis buvo priekyje. Vieną dieną Deimantas grįžo nuo motinos, prisigėrė oro,