— Kaip tai negalite? Juk tai jūsų mama! Verkėte jos palatoje, o dabar nenorite laidoti? — Irena užgniaužė pykčio dusulį.
— Irena Vytautaitė, pacientė iš ketvirtos palatos sakė, kad Miknevičienė mirė.
Irena padėjo rašiklį, atsistojo nuo stalo, pasižiūrėjo į save veidrodžiu ant spintos, užsikišo po medicinos kepure išsiribusią plaukų sruogą ir išėjo iš gydytojo kabineto.
Ketvirtos palatos durys buvo priversnos, ir Irena tyčia įėjo. Prie Antanos Miknevičienės lovos stovėjo susigūžęs jaunas vyras. Jis tyliai šnekėjo ir garsiai alsavo. Irena priėjo ir iškart suprato, kad Antana Miknevičienė tikrai mirė — gulėjo užmerktomis akimis, burna pusiau atvira.
Ji pažvelgė į gretimas lovas. Viena buvo tuščia, antroje gulėjo pagyvenusi moteris, kuri iškart pamojavo ranka, sugavusi Irenos žvilgsnį, tarsi to ir laukusi. Irena priejo prie jos.
— Jis taip jau dešimt minučių stovi. Atsidūsauja ir prašo atleidimo. Liepė nieko neskambinti, sakė, nori atsisveikinti, — pašnibždėjo moteris, išplėtusi akis dėl didesnio dramatiškumo.
Irena grįžo prie mirusiosios lovos.
— Reikia išvežti ją iš palatos, kiti pacientai nerimauja… — ji nutilo, kai vyras staiga atsisuko į ją su apsnūdusia, raudona veidu. — Jūsų mama mirė. To jau nepakeisi, — tyliai tarė ji.
„Suprask, suaugęs vyras, o taip verkia už motinos. Turbūt buvo geri santykiai“, — pajuto gailesčio banga.
— Nuo ko ją gydėte? — staiga užkarto paklausė jis.
— Keistas klausimas. Paprastai klausia, nuo ko žmogus mirė. Eikime į kabinetą, viską paaiškinsiu, — Irena pasisuko į duris, bet Miknevičienės sūnus pagriebė ją už rankos. — Ką jūs sau leidžiate? Paleiskite! Man skauda! — Irena pakėlė balsą.
— O jūs kodėl leidote jai mirti? Ji niekada nesirgo. Ji… — jis sukikeno ir uždengė akis delnais.
Irena ištraukė savo ranką iš jo stiprių pirštų.
— Jei nepasakė jums, nereiškia, kad buvo sveika. O gal tyčia tylėjo, kad jūsų gailėtų. O gal nesitikėjo pagalbos, — atšiauriai atsakė Irena. — Ji dvi savaites gulėjo skyriuje, o jūs nei karto neatėjote. O dabar stovite ir ašaras liejate.
— Aš nežinojau. Buvo komandiruotėje. Kaimynė šiandien pasakė, — ramesniu tonu ištarė vyras.
— Eikime į kabinetą, — pavargusi pakartojo Irena, bet vyras nepasitraukė.
Ji išėjo duoti nurodymų. Bet Antanos Miknevičienės sūnus taip ir neatejo. Seselė Lina pasakė, kad jis išėjo. Irena žinojo, kad artimojo mirtis gali iškviesti bet kokias emocijas, todėl pagalvojo, kad jis ateis veliau. Bet po dviejų dien paskambinė iš mirusiųjų namų ir paklausė, kodėl niekas neatėjo paimti kūno ir ką daryti?
— Kaip niekas neatėjo? — Irena prisiminė verkiančį vyrą. — Aš pasidomėsiu, — pasakė ji ir nutraukė skambutį.
„Nepasiėmė? Kaip gi taip? Jis taip verkė. Gal jam kas nutiko? O gal užgėrė nuo širdies skausmo, pamiršo laiką?“ Irena rado Miknevičienės kortelę, kur turėjo būti artimiausio giminaičio telefono numeris.
Ilgai niekas neatsiliepė, Irena jau norėjo nutraukti skambutį, kai ragelyje išgirdo šiurpų, o paskiau apsunkusį girtą balsą:
— Ko reikia?
— Aš jūsų mamos gydytoja. Jūs ketinate ją laidoti?
— Aš… negaliu… — užbraukė kitame gale.
— Kaip tai negalite? Jūs sumetėte ir pamiršote? Juk tai jūsų mama! Verkėte jos palatoje, o dabar nenorite laidoti? — Irena užgniaužė pykčio dusulį. — Turėkite omeny, kad kūnas mirusiųjų namuose gali būti nemokamai saugomas septynias dienas, o po to reikės…
— Jūs nužudėte mano motiną, o dabar skambinate… — ragelyje kažkas tarškėjo, ir atsirado trumpi signalai.
— Išdykėlis! — garsiai ištarė Irena. — Reikia būti kaip nors išgėrusiam, kad pamirštum palaidoti savo motiną!
Per savo praktiką ji matė daug ko, ne kartą susidūrė su grubumu, bet šis atvejis niekaip neišėjo jNuogalvodamas ant laiptų priešais ligoninę, Ignas suvokė, kad vienintelis kelias į susitaikymą su praeitimi yra išdrįsti atleistis sau – ir iš tikrųjų atsisveikinti su motina.