Kaip kartą ir visiems laikams atpratinau įkyrią giminaitę lankytis šventėse be kvietimo

Kartais žmonės mano, kad giminės – tai visad džiaugsmas. Kad jei pas tave užsuko su pyragu, vaikais ir šypsenom, tu privalai pasiruošti stalą, pamiršti savo reikalus ir vaidinti svetingą šeimininkę. O jei ne – tu nedėkinga, grubi ir išvis nemoki kurti ryšių. Bet kažkodėl niekas nepripažįsta, kad už šios vaidinamos šeimos artimybes dažnai slepiasi įžūlumas, begėdiškumas ir paprastas pasinaudojimas.

Šią istoriją nusprendžiau papasakoti iš pirmojo asmens. Ji nutiko man, Audrai, kai mes su vyru ką tik persikraustėme į Vilnių ir pradėjome įsikurti.

Mes išsinuomojome jaukią dviejų kambarių butą sleptamiame rajone, buvome užimti darbu, buitį tvarkydami, ir apskritai stengėmės kuo rečiau įsivelti į nereikalingus kontaktus. Aš nemėgau triukšmingų kompanijų, juo labiau – naminių pokylių su gausiais užkandžiais ir vaikų riksmais. Bet kiekvieno žmogaus gyvenime būna tie, kurie mano, kad tavo butas yra jų vasarnamis, o tu – nemokama tarnaitė.

Tokia tapo Lina – mano vyro sesuo. Iš pradžių viskas buvo miela: ji atėisdavo su vyru ir vaikais „arbatpn“, atsinešdavo pakeliui nupirktų sausainių ir elgėsi padoriai. Tačiau labai greitai viskas pasikeitė. Lina pradėjo pasirodyti vis dažniau – ir visada be kvietimo.

„Labukas! Juk neprieštėrauji, jei šiandien užsukam? Tada ruošk stalą, mes už valandos!“ Tokie skambučiai tapo įprastu dalyku. Formaliai klausdavo, bet neklausydavo atsakymo. Atsisakymų nepriimdavo. Net jei sakydavau, kad sirgstu, esu užimta ar tiesiog noriu pailsėti – ji ignoruodavo.

Ir jei būtų atėinanti viena. Bet ne. Vyras, trys triukšmingi vaikai, kartais net jų šuo. Ir nei vieno obuolio, nei stiklinės sulčių – nieko. Sėdėdavo iki nakties, suėsdavo viską, kas buvo šaldytuve, o paskui išeidavo, palikdami krūvą dubenų ir mano išvartytą sielą.

Pradėjau nekęsti švenčių. Gimtadienis, Naujieji metai, bet kokie savaitgaliai – tapo kankinimu. Ruošdavau maistą, šypsausi, kentėdavau, o paskui valydavau iki dviejų nakties, o ryte – į darbą. Vyras tylėjo. Jis nemėgo konfliktų ir galvojo, kad „gi sesuo, pakentėk“.

Ir štai vieną dieną aš nebetvirkau. Supratau, kad jei dabar nesustabdysiu to – bus tik blogiau. Nušviesčiau Liną ir pasakiau:

„Lina, mes su vyru šiandien pas tave užsukam. Ruošk stalą, pasiruošk daug – aš, beje, norėčiau ir ko nors pasiimti su savimi. Ir, prašau, kad vaikams būtų kas nors saldaus, jie pas mane su drauge alkani.“

„Ehm… na… gal kitą kartą?“ suglumino ji.

„Mes jau pakeliui. Būsime po dvidešimties minučių,“ atkirtojau ir nutraukiau ryšį.

Vyras, sužinojęs apie tai, surengė sceną ir atsisakė dalyvauti „provokacijoje“. Aš nespausiau. Paėmiau savo draugę Dovilę – ji buvo tik „už“, dar ir pasiėmė su savimi du savo mažuosius. Mes žygiuojame prie Linos.

Mačiau, kaip už užuolaidos šmėkštėjo siluetas. Ji stovėjo prie lango. Bet mums durų neatidarė. Nei po beldimo, nei po skambučio. Užuolaida sukrėtėsi ir sustingo. Aš nusišypsojau.

Su drauge nuvykome į kavinę. Užsakėme makaronus, desertą ir po taurelį vyno. Juokėmės. Vaikai triukšmavo, bet širdyje buvau rami. Galiausiai pajutau, kad grąžinau sau namus, ribas ir teisę nuspręsti, ką noriu matyti savo gyvenime.

Nuo to laiko Lina nebepaskambino. Nebeateidavo. Nei per šventes, nei be priežasties. Vyras šiek tiek įsižeidė, bet paskui suvaldė. O aš – atsikvėpiau.

Žinote, ne visada reikia būti gerai. Kartais, kad išsaugotum save, reikia padėti tašką. Arba bent jau išmokti užverti duris tiems, kurie jau seniai į jas nebekala, o įsiveržia batų kumpiais.

Manau, kad pasielgiau teisingai. O jūs?

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fifteen − four =

Kaip kartą ir visiems laikams atpratinau įkyrią giminaitę lankytis šventėse be kvietimo