Kaip pasakyti vyrui, kad slapta išvežiau jo motiną į pensionatą – ir nejaučiu kaltės
Nemaniau, kad vos po metų santuokos atsidursiu prieš tokį pasirinkimą: arba išlaikyti protą, arba išsaugoti santuoką. Esu Greta, man trisdešimt dveji metai, ir visada galvojau, kad esu kantri ir sąžininga. Bet, matyt, net pačiai kantriausiai ateina akimirka, kai renkiesi save. Dabar stoviu ties šia riba.
Kai sutikau Joną, jis man atrodė tobulas vyras. Dėmesingas, rūpestingas, su geru humoro jausmu. Jis nesiskųsdavo, nepasakodavo apie problemas, visada buvo pozityvus. Susitikinėjome truputį ilgiau nei metus, jis nuomavosi butus, kartais – viešbučio kambarius. Galvojau, tiesiog nenori, kad pamatyčiau netvarką jo namuose. Kokia buvau kvaila…
Vestuvės mums buvo kuklios – tik registracija civilinėje metrikacijoje. Jonas sakė, kad nenori prabangių vakarėlių, ir aš neprieštaravau. Pinigų mums labiau reikėjo. Po registracijos išvažiavome ten, kur, kaip jis tarė, „gyvensime kartu“. Ir štai tada prasidėjo mano asmeninis šeimos triukšmas. Nes tame bute mūsų laukė ne romantika dviese… o Aldona – uošvė. Ir, kaip paaiškėjo, tai buvo tik ledkalnio viršūnė.
Ši moteris – jo mama – atsirado mūsų gyvenime kaip šešėlis iš praeities. Jai jau artėja aštuoniasdešimt, bet nepaisant amžiaus, ji veržli, greita ir, tiesą sakant, gudri. Laksto po namą kaip užvesta, bet tik pasiūlyvai kažką – ima dejuoti, gniaužtis už širdies ir krenta ant sofos su aukos išraiška. Ji meistriškai bet kokį pokalbį paverčia manipuliacija.
Bandžiau kalbėtis su Jonu. Gal, pasiūlydavau, pasiimsime kur nors atskirai? Jis tik purtė galvą: „Ką tu? Mama viena nesusitvarkys. Ji senutė, jai baisu“. O man? O mums? Kai mūsų miegamajame kabo kilimas su jos tėvu, primenančiu ikoną, o už sienos ji įjungusi „Retro FM“ visu garsu ir gieda „Lėlių“ šeštą ryto?
Stengiausi. Tikrai. Du mėnesius skalbiau jos puodelius, kentėjau, kad ji rausia mano rūbus spintoje, garsiai komentuoja mano aprangą, valgius, net… intymų gyvenimą. Kartą gryžau iš darbo, o ji man:
„Kodėl tokia nublukusi? Jonas, matyt, ne taip stengiasi, ar ne?“
Aplankė nemis.
Ir štai vieną dieną, slinkdama per telefoną, užkliuvau už laidos apie naujos kartos senelių namus. Pensionatai – šviesūs, jaukūs, su medicinine priežiūra, maitinimu, laisvalaikiu. Žmonės čia ne pragyvena, o gyvena: piešia, šoka, bendrauja. Paskambinau, sužinojau kainas – ir sustingau. Iš esmės mėnesinis išlaikymas tokiame vietoje kainuoja maždaug tiek pat, kiek vieno kambario butas Vilniuje. Tada man ir kilo planas.
Nieko nesakiau vyrui. Tiesiog nuėjau ir viską sutvarkiau. Uošvė iš pradžių priešinosi – bet pamatėjus, kad ten ne pilkuma ir liūdesys, o parkai, senelės gražiuose chalatuose ir vakariniai koncertai, pasidavė. Ji net sužilo – atvirai, tarsi antrąją jaunį atradusi.
O dabar sėdžiu tuščiame bute ir nežinau, kaip pasakyti Jonui, kad jo mama jau savaitę gyvena pensionate, kur ją supa rūpestis, švara ir visas kolektyvas, kuris, skirtingai nei aš, nenori pabėgti ant stogo.
Viena vertus – būna. Kita vertus – palengvėjimas. Juk vėl galiu miegoti naktį, vaikščioti po butą chalatu, įsijungti mėgiamą muziką, nebijodama, kad ji pasakys, jog tai „velnio klaidžiojimas“. Pradėjau kvėpuoti. Gyventi.
Šią vakarą viską jam pasakysiu. Nes toliau bus tik blogiau. Arba jis supras… arba aš suprasiu, kad klydau ne tik dėl jo motinos, bet ir dėl jo paties.