Kaip tai nutiko? Penkios šeimos, o vaikas globos namuose!

Kaip taip nutiko? Penkios šeimos, o vaikas vaikų globos namuose! – stebėjosi Aldona.

Šiandien Aldona ištrūko iš darbo truputį anksčiau – vakare buvo suplanuota daug reikalų: sūnui rytoj kontrolinis matematikos darbas, ji pažadėjo jam padėti, dukrai Indrei poryt darželyje šventė, o mažos raganėlės kostiumas dar nebaigtas. Na, ir vakarienę šeimai ruošti niekas neatšaukė.

Aldona ištraukė iš bagažinės du maišus su maistu ir patraukė link savo daugiabučio. Paskutinis žygis į penktą aukštą (liftas neveikė jau trečią dieną) – ir ji jau namie.

Padėjusi maišus ant kilimėlio prie durų, Aldona puolė ieškoti rakto rankinėje. Jau šimtą kartų sau pažadėjo, kad rakto laikys šoniniame skyrelyje, bet vėl įmėtė jį giliau. Štai, pagaliau raktas rankoje! Aldona atidarė duris, pasilenkė paimti maišų ir jau žengė į butą, bet pajuto kažką keisto laiptinėje, kairėje.

Ji atsigręžė ir pastebėjo, kad gretimos buto durys buvo ketvirčiu atidarytos. Čia gyveno Elizabeta Gediminaitytė, kuriai nors jau daugiau nei septyniasdešimt, tačiau ji buvo sveiko proto ir gera atmintimi, o durų uždaryti nepamiršdavo.

Aldona pravėrė duris truputį plačiau ir atsargiai pažvelgė į vidų. Koridorius buvo tuščias, o pro duris į kambarį matėsi kojos su megztais kojiniais ir languotais namų batais.

Aldona greitai perėjo per koridorių ir pasilenkė prie ant grindų gulinčios buto savininkės. Elizabeta Gediminaitytė buvo gyva, bet be sąmonės. Tai Aldona suprato, nors ji neturėjo medicininių žinių. Šalia ant grindų gulėjo telefonas su dideliais mygtukais – tokius perka pagyvenę ir trumparegiai žmonės. Atrodė, kad Elizabetai Gediminaitytei telefonu pranešė blogą naujieną, ir ji pargriuvusi ten, kur stovėjo.

Ištraukusi telefoną iš kišenės, Aldona iškvietė greitąją pagalbą.

Medikai nedelsdami ėmėsi Elizabetos, o feldšerė paprašė Aldonos rasti kaimynės dokumentus.

– Vienišiai dažniausiai laiko dokumentus netoli, – sakė darbuotoja.

Ir tikrai, Aldona rado permatomą plastikinę dėžutę pirmajame stalčiuje, kurį atidarė – spintelėje prie lovos. Ten buvo pasas, draudimo polisas, poliklinikos kortelė ir popieriaus skiaučių su parašytais vardais ir telefono numeriais. Aldona nufotografavo lapą ir padėjo jį atgal į dėžutę, kurią perdavė medikams.

Elizabeta Gediminaitytė buvo nugabenta į ligoninę, o Aldona pagaliau grįžo namo.

Vakare, atlikusi visus darbus, ji prisiminė apie lapelį su telefonų numeriais ir nusprendė paskambinti. Pirmajai buvo užrašyta Kamilė – greta buvo pažymėta: dukra. Aldona prisiminė šią žemą, simpatišką moterį – ji su vyru pakankamai dažnai lankydavosi pas Elizabetą Gediminaitytę. Beje, paskutinį kartą Aldona juos matė praeitą savaitę.

Bet Kamilė neatsiliepė. Tada Aldona surinko kitą numerį. Po kelių pypčių atsiliepė kažkokia moteris:

– Taip, klausau jūsų.

– Atsiprašau, kad trukdau, – sakė Aldona, – bet aš esu Elizabetos Gediminaitytės kaimynė. Šiandien vakare ją išvežė į penktąją ligoninę. Bandžiau susisiekti su jos dukra, bet ji neatsiliepia.

– Kamilės nebeliko, ir jos vyro – Vytauto – taip pat, – atsakė moteris. Šiandien jie abu žuvo autoavarijoje, – pasakojo moteris. O Elizabetai apie tai telefonu pasakė jos sūnėnas. Bet jis sakė, kad ji jam atsakė ir baigė pokalbį.

– Baigė pokalbį ir iš karto nualpo, – sakė Aldona. – Dabar skambinkite į penktąją ligoninę dėl jos.

Perdavusi tokiu būdu informaciją apie kaimynę jos artimiesiems, Aldona vis tiek jautė nerimą ir po kelių dienų nusprendė aplankyti ligoninėje gulinčią kaimynę.

Elizabeta Gediminaitytė gulėjo palatoje keturiese, užimtos buvo tik dvi lovos.

Pamačiusi Aldoną, kaimynė pradėjo dėkoti už tai, kad greitąją pagalbą iškvietė ir pranešė artimiesiems.

– Guliu čia kaip medžio rąstas, sako gydytojai, kad dar porą savaičių neišrašys, ir po to kažkas turės mane prižiūrėti. Kas gi mane prižiūrės? Kamilę ir Vytautą be manęs palaidojo. O kas bus su Saulium, iki šiol nežinoma.

– O kas toks Saulius? – paklausė Aldona.

– Mano anūkas, Kamilės ir Vytauto sūnus. Jam trylika, tą pačią dieną neteko tėvų.

– Ar giminaičių kokių nors yra?

– Giminė pilna, bet norinčių pasiimti berniuką nėra. Yra vyresnis brolis – Kestas, bet jis pirmame kolegijos kurse mokosi. Jam aštuoniolika – koks jis globėjas? Prašiau pusseserę išsiaiškinti, ar galiu pasiimti Saulių, bet sakė, kad su tokia sveikata man anūko neperduos.

– Elizabeta Gediminaitytė, nesijaudinkite, ilsėkitės. Jūsų giminės ką nors nuspręs dėl Saulio. Neatiduos gi jie jo į vaikų globos namus. Berniukas jau didelis, kokių su juo rūpesčių! – ramino Aldona.

Ligoninėje Elizabeta Gediminaitytė išgulėjo visą mėnesį. Vieną dieną Aldona žvilgtelėjusi pro langą pamatė, kaip kaimynę parvežė namo kažkoks vyras.

– Tai mano sūnėnas – Marius, – sakė Elizabeta Gediminaitytė, kai Aldona vakare užėjo paklausti apie sveikatą. – Sveikata normali, kaip gydytojas sakė – visos ligos pagal amžių. O štai sieloje neramu ir bloga! Saulių atidavė į vaikų globos namus. Nei vienas iš giminaičių nenorėjo jo pasiimti. O ten jam sunku – jis namų vaikas. Žinoma, Saulius ne ramus, mokės už save pastovėti, bet kaip gi taip atsitiko, kad jam trylikos teko su tokiu išdavimu susidurti!

– Nejaugi niekas berniuko nepagailėjo? – stebėjosi Aldona.

– Ne. Kamilė mūsų su vyru buvo viena, bet mano seserims po du vaikus – vienai dvi dukterys, kitai – dukra ir sūnus. Tai gaunasi trys pusseserės ir pusbrolis. O Vytauto – net gimtoji sesuo. Ir ji atsisakė – sakė, kad savo trys.

– Kaip gi taip nutiko? Penkios šeimos, o vaikas internate!

– Aš su Sauliumi jau du kartus telefonu kalbėjausi, – sakė Elizabeta Gediminaitytė. – Jis nesiskundžia. O aš manau, kad jis tiesiog manęs nenori nuvarginti.

– Klausykite, padarykime taip – jūs dabar truputį atsigaukite ir važiuokime aplankyti Sauliaus. Girdėjau, kad vaikų globos namuose giminaičiams leidžiama vaikus aplankyti ir net pasiimti per šventes bei atostogas. Reikės tik iš anksto paskambinti direktoriui ir viską sužinoti, – pasiūlė Aldona.

Keletą kartų Elizabeta Gediminaitytė ir Aldona lankė vaikų namuose Saulių, o po dviejų mėnesių, sutvarkius visus reikalingus dokumentus, močiutė galėjo pasiimti anūką atostogoms.

Kai Saulius buvo jau devintokas, kartu nusprendė, kur berniukas mokysis toliau. Saulius labai norėjo stoti į medicinos kolegiją.

Problema buvo su gyvenamąja vieta. Saulius ir jo brolis turėjo butą, bet Kestas turėjo išvykti tarnauti ten, kur bus paskirtas po mokyklos baigimo, o Sauliui gyventi vienam dar buvo negalima – jam dar nebuvo aštuoniolika. Gyventi bendrabutyje ir vėl būti tarp svetimų žmonių taip pat nenorėjo.

Tada Aldona pasiūlė Elizabetai Gediminaitytei, kad ji ir jos vyras priims Saulių iki tol, kol šiam sueis aštuoniolika:

– Saulius mums per šiuos trejus metus kaip savas tapo. Mano vyras sutinka, vaikai išvis džiaugiasi. Be to, jums bus ramiau su anūku šalia.

Taip ir padarė. Kol dokumentai buvo tvarkomi, Saulius baigė devintą klasę ir į kolegiją įstojo.

Dabar dvejų kaimyninių butų durys užsidarydavo tik nakčiai, ir visos šventės buvo švenčiamos kaip viena didelė šeima.

Gausi giminė tik vieną kartą pasirodė: pusseserė prašė leidimo pagyventi Sauliaus ir Kesto bute:

– Jūsų trijų kambarių butas vis tiek tuščias, o mūsų Kristina galėtų su vyru jame pagyventi. Jums gaila?

– Gaila, – atsakė Elizabeta Gediminaitytė. – Pirma, ten Kestas per atostogas gyvena, o antra, į butą Saulius per dvejus metus persikels.

Štai tokia istorija. Kas nors gali paklausti, apie ką ji. Apie gyvenimą ir žmones – gerus ir nelabai gerus.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × 5 =

Kaip tai nutiko? Penkios šeimos, o vaikas globos namuose!