– Kaip tu galėjai? Juk mes geriausios draugės! – šią frazę pakartojau, rodos, jau trisdešimtą kartą. Tarsi koks papūga ją mantravoju. Galvoje buvo rūkas. Mano siaubą žodžiais sunku išreikšti. Ką tik išėjau iš ligoninės, o čia… toks smūgis. Draugė pavogė mano vyrą. Ir nusprendė pati man apie tai pranešti. Jei dar turėčiau tą jėgą, kokią turėjau prieš ligą, gal būčiau įsikibusi Tanytei į plaukus ir visus juos išraudusi. Tačiau jėgų visai nebuvo. Aš tik pradėjau atsigauti po ilgo ir sunkaus gydymo, ir štai jums… Kodėl man taip?
– Darija, nusiramink! Gal valergano noriu tau užlašinti?
Nenorėjau valergano. Norėjau pasikalbėti su savo vyru, žvelgti jam į akis. Bet jis jau persikėlęs gyventi pas Tanetą. Nenorėjo net kalbėtis su savo žmona.
– Atleisk, Dariute! Niekas to nenorėjo. Tu manai, aš nesuprantu, kokia esu niekšė? Bet pati ir durna buvai! Kam prašai netekėjusios draugės prižiūrėti viską, kol tu ligoninėj.
Prašiau. Žinoma, durna buvau. Nuo pirmos klasės buvome neišskiriamos draugės, ji buvo liudininkė per mano ir Dimos vestuves. Visiškai pasitikėjau Tanyte. O dabar brangioji draugė tiesiog sugriovė mano gyvenimą, nė nepagalvojus, kaip man bus. Po ligoninės pragaro patekti tiesiai į kitą pragarą.
– Tu nemanyk, kad mes tave paliksime… – ji vis kažką ten murmėjo.
Atsistojau, įsikibusi į stalą.
– Na, štai, išsinešk iš čia. Raktus palik. Tikiuosi, ir jo raktai čia?
Neturėjau pinigų pakeisti spynoms. Ar turėjau? Visiškai buvau susipainiojusi. Tanė kažką kalbėjo, kad negaliu likti viena. Kad ji gali vežti mane pas gydytoją. Kad esu per silpna ir neturiu likti viena. Surinkusi paskutines jėgas, iškeldinau Tanetą iš savo namų.
Viskas. Reikia kažkaip gyventi toliau, nes dėl kažko juk kentėjau visas tas nuodingas infuzijas ir apšvitinimus. Dėl to, kad išgyvenčiau. Tik maniau, kad turiu šeimą! Mano šeimą. Kas taip apskritai elgiasi?
Šaldytuve buvo sriubos, salotų, trintų bulvių, troškintų kotletų. Viskas šviežia. Rūpinosi ji mane, gyvatė. Su beprotiška energija pradėjau gabenti maistą į tualetą ir į šiukšliadėžę. Išvaliau viską, kas buvo šaldytuve. Nuo švaraus lapo pradėsime. Bet ką valgysiu? Patikrinau savo sąskaitas telefone – negali būti! Gavau kažkokias išmokas: tikriausiai ligonpinigius. Mirus iš bado nenumirsiu.
Pažvelgiau į veidrodį į savo pliką galvą. Jau buvo pradėję augti trumpi spygliukai, bet nenorėjau taip eiti į lauką. Atsisakiau peruko – nešiojau skareles ir kepures. Užsidėjau ploną kepurę ir ruošiausi į parduotuvę. Išeinant pro duris apsvaigo galva. Grįžau ir atsisėdau ant batų lentynos. Aš galiu. Galiu! Viena, be jų, be tų išdavikų ir niekšų! Tikrai galiu.
Pradžia buvo sunki. Kad liktų taksi iki ligoninės ir vaistų, teko šį bei tą parduoti. Simas periodiškai pervesdavo man kai kurias pinigų sumas, o aš su rūstokais ryžtais jas grąžindavau atgal. Nenorėjau imti iš jo nieko. Šnekėtis su Simu ir jo matyti nebenorėjau. Tik naktį, gulint ant šono ir žvelgiant į tuščią pagalvę šalia lovoje, kažkodėl jaučiau aštrų liūdesį. Netgi ne dėl vyro, o dėl savo praeities, kuri anuomet atrodė gana sėkminga. Vyras, butas, mylimas darbas – mokiau moksleivius, mokiau lietuvių kalbos ir literatūros. Labai mylėjau savo mokinius, puikiai sutariau su kolektyvu. Kai Simas paliko mane dėl Tanės, pajutau keistą atsiribojimą nuo pasaulio. Nenorą būti tarp žmonių. Baimę būti vienai.
– Jūs remisijoje, – sakė man gydytojas su užuojauta.
Tikriausiai todėl, kad pastaruoju metu į polikliniką ateidavau viena. Be paramos. Be vyro.
– Jūs remisijoje, ir patarčiau kuo greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą.
„Nebėra mano įprasto gyvenimo!“ – norėjosi šaukti.
O neįprasto gyvenimo aš dar tik mokausi. Stengiuosi, kaip moksleivė, bet kol kas nesigauna labai gerai.
Tą pačią dieną paskambino direktorė – ar ji nujaučia?
– Darija, kaip jaučiatės?
– Geriau, ačiū!
– Kada planuojate grįžti į darbą?
– Ak, į mokyklą mane jau nebetraukia atsistoti su plika galva prieš mokinius, – aš kalbėjau šiek tiek aštriai.
Iš tiesų man buvo išrašytas ligonpinigių uždarymas, reikėjo dirbti. Bet kaip man nesinorėjo! Savęs nepažinau. Pasikalbėjusi su Irena, įvertinau, kiek dar turiu daiktų pardavimui. Aukso, brangių drabužių ir rankinių. Viską, žinoma, pirko ir dovanojo Simas, bet nejaugi grąžinsiu? O pati jau nieko nebenešiosiu. O mintis, kad mano daiktus dėvės Tanetė, buvo dar labiau nekenčiama.
Paaiškėjo, kad metus galėsiu gyventi kukliai be darbo. Ir aš išėjau iš darbo. Užsirakinusi savo bute pradėjau rašyti knygą. Banalią knygą, į kurios siužetą sudėjau savo istoriją. Sunkios ligos, niekšo vyro, išdavikiškos draugės. Beje, nė vienas jų daugiau manęs nesutiko. Nei skambino, nei rašė, dėl ko buvau tik dėkinga.
Pabaigusi, perskaičiavusi ir ištaisiusi klaidas, pajutau, kad dabar, pasidalinusi savo emocijomis su popieriumi, esu pasiruošusi susitikti su žmonėmis. Susiradau savo universiteto draugų kontaktus ir atradau studijų draugą, kuris dirbo leidykloje. Susitarėme susitikti vakare kavinėje – iš anksto nepasakiau priežasties per telefoną.
– Fantastika! Darija, nuostabiai atrodai! Sulieknėjai, o ta kirpimas tau labai tinka.
Šyptelėjau savyje. Žinotum, brangusis, kokia kaina pasiekiami tokie pokyčiai!
Padėjau paketą su rankraščiu ant gretimos kėdės ir nusišypsojau senam pažįstamam.
– Tu irgi puikiai atrodai, Jonai. Kaip gyvenimas?
– Iš visų pusių kapojasi. Dažniausiai per galvą.
Ilgai prisiminėme universitetą, juokėmės ir gerėme kavą, turbūt du litrus. Norėčiau išgerti ko stipresnio, žinoma, drąsai, bet Jonui reikėjo rytą eiti į darbą. Reikėjo paskirti susitikimą penktadienį. Pašilti… penktadieniais kiekvienas turi savo tūsus.
– Na, gerai, tai viskas puiku. Sakyk, ko nori iš manęs? – netikėtai tapo rimtas.
– Kodėl galvoji, kad man kažko reikia? – nuo tokio netikėto posūkio sutrikau.
– Aš ne idiotas. Nemačiau tavęs nuo baigimo, ir staiga skambini. Ko reikia? Pinigų paskolinti? Įdarbinti? Daktaro surasti?
– Kokio daktaro?
– Oi, baik jau, Senova, matau, kad neapsišaukliškai sveika neatrodai.
– Pamelavai, tiesa? Kad man tinka?
– Tau tinka. Bet niekada taip nebūtum pasikirpusi – pamenu tavo nuostabius plaukus. Ir tavo liesumas… sergantis. Onkologija?
– Remisija.
– Puiku! Aš džiaugiuosi. Reiškiasi, daktaras nereikalingas. Tai tada kas? Pinigai?
Ištraukiau iš paketo lapų ryšulį ir padėjau prieš jį. Jo akyse pasirodė liūdesys, tada nusivylimas, ir man atrodė, jog Jonas tuojau pakils. Išsigandau.
– Tiesiog pažvelk! – maldavau.
Jis žvilgtelėjo. Tada į mane. Tada greitai peržiūrėjo kelis puslapius, peržengė vidurį, ten irgi kažką paskaitė, ir ištyrė finalą.
– Dar yra? – lakoniškai paklausė Jonas.
– Kol kas nėra.
– Reikia, kad būtų daugiau. Dabar nelabai mėgstama leisti tik vieną knygą. Neperspektyvu. Reikia serijos.
Pradėjome svarstyti detales, ir mane staiga apėmė laiminga nerealybės nuotaika. Atrodė gerai, bet nejaugi tai su manimi?
Knyga išėjo. Pasirodė, kad Jonas dirba leidykloje, nes ji priklauso jo tėvui. Šeimos verslas. Visomis jėgomis rašiau seriją. Bet pristatymas vyko būtent pirmajai, tai pačiai knygai. Tikras pristatymas, su autograf sesija. Vėl nuostabu, vėl – nejaugi tai viskas su manimi? Ir apsižengiau kaip karalienė. Norėjau Joną įspūdėti. Jis man labai patiko, bet buvo visiškai neaišku, ar tai abipusis jausmas.
– Pasirašyk.
– Kam? – automatiškai paklausiau, atverčiant knygą.
Šiek tiek nustebinta. Kad balsas pažįstamas, kad vyras prašo pasirašyti knygą – galbūt žmonai. Skaitytojai moterys. Kad kreipėsi “tu”. Pakėliau akis. Simas, savo asmeniu.
– Mano buvusiam, pagrindinio herojaus prototipui.
Kaip kvaila, sustingau su rašikliu virš knygos.
– Ar tau neatrodo, kad aš tavoje knygoje atrodau per daug… kaip niekšas? – toliau išsigedė Simas, o mane pradėjo tiršti rūkas. Kaip tą dieną, kai sužinojau apie tai, koks jis… niekšas!
– Pasirašyk, brangioji, – kažkas pastūmė kėdę ir atsisėdo šalia manęs ant kėdės. – Ir paleisk žmogų. Ten dar daug norinčių gauti autografą.
Ir Jonas padėjo man ranką ant kelio. Jį spustelėjau, ir aš prabudau. Šypsojausi, pasirašiau knygoje ir grąžinau ją Su Simui spindinčia šypsena.
– Ačiū. Kitas, prašau!
Simas net dantis sutrėškė. Bet pasitraukė. Ir aš tuoj pat apie jį pamiršau.
– Kodėl tiek daug žmonių? Iš kur jie? – pačakodžiau Jonui.
– Na, gerą reklamą padarėme. Paskubėk. Gi nesėdėsim čia amžinai. Eime, atšvęsim.
– O kur?
– Kur norėsi – ten ir eisime.
Ir jis pažvelgė į mane su rūpestingumu. Nors aš, kaip žmogus, valdantis žodį, anksčiau būčiau įsižeidusi dėl tokio pasakymo, bet dabar viską praeidavau. Širdis džiaugsmingai plakėsi. Tikrieji vilčiai atsiliepė. Palankumas, kad dar viskas bus gerai!