Larisai atrodė, kad jos gyvenimas buvo tiesiog tobulas: ji turėjo mylimą sūnų Bogdaną, vyrą Nikolajų ir ne per daug įtemptą darbą. Nikolajus puikiai uždirbo, todėl Larisa galėjo dirbti puse etato ir daug laiko skirti sūnui. Argi tai ne laimė?!
Bet visa tai galėjo ir neįvykti…
— Aš pamilau kitą moterį, — prieš 13 metų pasakė vyras, vengdamas Larisos žvilgsnio. — Mes turime skirtis.
— Nikolajau, ką?! Aš myliu tave, ir tu mane mylėjai… Negali tai taip tiesiog pasibaigti!
Nikolajus tuomet tik gūžtelėjo pečiais ir pasakė, kad skyryboms prašymą gali paduoti pati, jei taip patogiau.
Patogiau?! Larisa norėjo, kad jos mylimas, tikrai dievinamas vyras būtų šalia. Ji savaitę verkė į pagalvę ir kėlė scenas, nesuvokdama, kad tuo dar labiau tolina Nikolajų.
Vėliau Larisa nusiramino, susitvarkė ir pasiūlė vyrui surengti atsisveikinimo vakarą…
Tačiau skyrybų neįvyko, nes Larisa sužinojo, kad laukiasi. Jie penkerius metus bandė susilaukti vaikų, bet nesėkmingai. 25 metų Larisa ir 27 metų Nikolajus buvo absoliučiai sveiki, tačiau nėštumo nesulaukė. O dabar, per atsisveikinimo vakarą, nėštumas įvyko… Ir atsisveikinti nebereikėjo.
Nikolajus tučtuojau pareiškė, kad niekur nesikraustys, ir pasiliko su palengvėjimu; jis nešiojo žmoną ant rankų ir buvo laimingiausias dėl Bogdano gimimo.
Apie tą jo nusižengimą jie daugiau nekalbėjo, Larisa net nesužinojo, kas buvo ta dama. Kam čia? Svarbiausia – jų šeima tapo dar geresnė!
Dabar Bogdanui jau 12 metų, jis auga protingu jaunuoliu. Larisa net norėjo jį leisti į gimnaziją su matematikos polinkiu, bet susivokė per vėlai. Sūnus kol kas lankė paprastą mokyklą, bet laimėjo beveik visas rajono matematikos olimpiadas, lankė šachmatų klubą ir mokėsi groti smuiku muzikos mokykloje. Tiesa, pastarasis užsiėmimas jam ne itin patiko, bet Larisa buvo nusprendusi, kad sūnus turi įvairiapusiškai lavintis.
— Gal jis geriau eitų į futbolo sekciją? — pasukiojo galvą Nikolajus, išgirdęs žmonos ketinimus leisti Bogdaną į muzikos mokyklą.
— Ar tu išprotėjai?! — sušuko Larisa. — Nori, kad mūsų sūnų sužalotų?! Kad jis taptų invalidu?! Ne ir ne!
Nikolajus numojo ranka – daryk, ką nori! Tuomet darbe jis turėjo sudėtingų reikalų, ir jo galvoje sukosi tik tai. Dabar Nikolajus tapo skyriaus vadovu, ir karjera bei atlyginimas buvo tvarkoje.
Būtent vyro biure Larisai pasisekė dar kartą. Ji užsuko pasiimti vyrą – jie ketino eiti į restoraną atšvęsti vestuvių sukakties – ir susipažino su viena Nikolajaus darbuotoja. Įspūdinga, liekna brunetė Ksėnija – visai ne pilka pelytė, šalia jos Larisa jautėsi nesaugiai – pasirodė labai maloni moteris. Ji taip pat turėjo sūnų, bendramžį Bogdanui, taigi moterys turėjo apie ką kalbėtis.
— Nori, kad paprašyčiau, jog tavo Bogdaną taip pat priimtų į gimnaziją, kur mokosi mano Filipas?! — netikėtai pasiūlė Ksėnija.
— Na, tai sunkiai įmanoma. Net už pinigus ten prasibrauti nepavyktų, – abejodama atsakė Larisa.
— Pinigai – ne esmė, o pažinčių aš turiu. Juk esu simpatiška moteris! — šmaikščiai mirktelėjo Ksėnija.
— Oi, būsiu tau labai dėkinga! — apsidžiaugė Larisa.
Ksėnija laikė pažadą, ir kitus savo mokslo metus Bogdanas pradėjo „matematinėje“ gimnazijoje. Bet čia kilo kita problema – mokykla buvo kitoje miesto dalyje, o Larisa labai bijojo sūnų leisti eiti vienam net į mokyklą kaimynystėje, ką jau kalbėti apie tokią tolimą kelionę. Rytais ji ramiai jį nuveždavo, bet po pamokų…
— Lara, mūsų sūnus jau suaugęs vaikinas, protingas, apdairus. Jis puikiai pasieks namus pats! Šalia gimnazijos stotelė. Sės į autobusą ir važiuos, jokios persėdimo nereikia! – užbaigė vyras, kai Larisa bandė jį įtikinti pasiimti Bogdaną.
— Nikolajau, elgiesi taip, lyg turėtum atsarginį vaiką! Dabar ir namuose baisu būti vienam, ką jau kalbėti apie…
— Viskas! Gana! — nutraukė ją Nikolajus. — Kai galėsiu, pasiimsiu, o dabar tegul pats grįžta.
Larisa su Ksėnija šia tema kalbėjosi telefonu – jos kartais aptardavo vaikus ir gimnaziją.
— Na, andrižiuk, nukėliau. — nusijuokė Ksėnija. — Tegul berniukai po pamokų eina pas mus, mes visai šalia gyvenam, o tu atvažiuosi, kai galėsi, ir pasiimsi Bogdaną.
— Rimtai? — džiūgavo Larisa. — Na bet! Tai nepatogu… Tau tiek rūpesčių.
— Kokių dar rūpesčių?! Aš irgi dirbu. Bet bent vienas dalykas aiškus – jie bus namuose dviese. Abu ramūs, atsakingi – gal net taps draugais!
— Ksyu, tikrai būsiu tau labai dėkinga!
Bogdanas šią žinią priėmė atsargiai. Su Filipu jis buvo susipažinęs, bet mokėsi kituose klasėse, todėl artimai nesibičiuliavo. Sūnus apskritai sunkiai radikaliai prisiriša prie žmonių. Jis su džiaugsmu sutiko eiti į naują mokyklą vien todėl, kad galės atsisakyti muzikos pamokų – jos buvo per toli nuo gimnazijos, ir Larisa nebegalėjo jo vežioti.
Tačiau antrą dieną, kai Larisa pasiimdavo sūnų iš Ksėnijos buto, Bogdanas jau su nenoru išeidavo.
— Mama, nejaugi galiu dar pabūti? — verkė Bogdanas. — Mes su Filipu dar nebaigėme žaidimo…
— Ne, tau reikia pamokų mokytis. Be to, nepatogu taip dažnai varginti šeimininkus. Filipų mama ir taip mums daro didelę paslaugą, — griežtai atsakė Larisa.
— Ne mums, o tau, — vos girdimai sumurmėjo sūnus.
Larisa apsimetė, kad negirdėjo nieko. Nikolajus, sužinojęs apie situaciją, pirmiausia pasipiktino – ale jie dirba kartu su Ksėnija, ką kiti akys! tačiau, išklausęs daugybę žmonos argumentų ir nenorėdamas šeimos skandalų, nusprendė nusileisti. Vis tiek artimiausius mėnesius jis bus į komandiruotėse, nes atidaromas naujas filialas – taigi žmona gali daryti tai, ką nori!
Tokia ir buvo padėtis. Bogdanas vis dažniau prašė Larisa leisti jam ilgiau likti su Filipu:
— Na, mama, mes su Filipu turime tiek daug reikalų… Mes dar pasimokysime. Na, prašau… — prašė sūnus.
— Lira, ko tu taip reikalauji? — padėjo jam Ksėnija. — Vaikinai susidraugavo, nieko blogo nedaro. Tegul Bogdanas pabūna su mumis.
Ir kaskart jie ją įkalbėjo. Kartais vaikai net nakvojo kartu. Larisa, grauždamasi širdyje, su tuo sutiko, paskui skambindama išsiaiškino, kaip sekasi sūnui – juk ji buvo pripratusi, kad jis visada šalia pristyva.
Nikolajus iš tiesų dažnai būdavo išvykęs, todėl Larisa, likusi viena namuose, jautėsi labai vieniša, todėl vis rečiau sutikdavo palikti Bogdaną „ilgam laikui“ kaip svečiuose.
— Mama, kodėl tu tokia?! — vieną dieną suriko Bogdanas, kai motina neleido jam eiti pas Filipą.
— Kokia? — nusistebėjo Larisa.
— Na tokia! Lyg višta su viščiuku! Aš jau suaugęs, o tu man neleidai nė žingsnio žengti?!
— Bogdanai, — griežtu balsu pasakė Larisa, — dabar pat paaiškink man, iš kur tos frazės? Kur jas girdėjai? Kas tau jų mokė?
— Niekas nesimoko! — sumurmėjo sūnus. — Aš juk ne miške gyvenu.
— Aš tavo motina ir rūpinuosi tik tavimi. Noriu ko geriausio tik tau, — pamokamai pasakė Larisa.
— Ksėnija taip pat yra mama, ir taip pat rūpinasi Filipu! Tik ji jo nestebi, viską leidžia ir niekada nebara! — pareiškė Bogdanas.
— O!… Ir ką gi ji leidžia?
— Nieko blogo, — sumurmėjo sūnus. — Einu miegoti, viskas.
Larisa susirūpino. Bogdanas buvo ramus, net kartais flegmatiškas vaikas, o dabar netikėtai kyla balsu jai.
Negali būti, kad Ksėnija leido anarchiją bute – tiesiog sūnui trūksta vyriško auklėjimo. Grįžęs Nikolajus tegul su juo pasikalba!
Bet vyras užstojo sūnų:
— Lira, na, tikrai, tu jau užgniaužei Bogdaną savo rūpesčiu. Parašk jam truputėli daugiau laisvės.
Kaip aš suprantu, Filipas yra normalus vaikinas, jie kartu mokosi ir žaidžia. Tai normalu.
— Taip! Tik kalbėti su motina taip nėra normalu! — pasipiktino Larisa. — Ar su tuo, tu nesutinki?
— Sutinku. Bet dar kartą sakau tau – nusiramink šiek tiek, kitaip sulauksi, kad tavęs ėmęs nekenčiaės savą sūnų.
Tau atsiranda begalė laisvo laiko. Eik į grožio saloną, išvafsi tai sau.
— Tari tari! Nori pasakyti, kad blogai atrodau?!
— Sakykime taip – tau nebūtų neblogai skirti dėmesį savo išvaizdai…
Larisa to jau nepajėgė išlaikyti. Ji visą savaitę nesikalbėjo su vyru, iki pat jo išvykimo į komandiruotę, o po to telefonu sausai atsakinėjo į jo klausimus apie reikalus ir sūnų. Ji verka kaip prakeikta, stengiasi gerai išauginti sūnų ir prižiūrėti vyrą, palaiko namuose jaukumą, ir štai – į grožio saloną jai reikia, matai!
Grįžęs Nikolajus vis dėlto atsiprašė, ir ji, žinoma, jam atleido – nes mylėjo kaip-gi.
Tuo metu berniukai rengėsi į žygį. Iš dviejų klasių susibūrė keturiolika norinčių ir prireikė tėvų dalyvavimo. Iš pradžių Larisa nenorėjo leisti Bogdaną į šią „siaubingą“ kelionę, paskui užsimanė jį lydėti, bet nepavyko. Darbe neleido ir sūnus prašė to nedaryti.
Netikėtai Nikolajus pasisiūlė eiti į žygį:
— Na, o kodėl gi ne? Man juk yra keletas poilsio dienų. Juk seniai ilsėjausi miške, gryname ore, su palapine… — svajingai sakė jis.
— Na, jei taip… — pasimetusi pasakė Larisa. — Gerai, važiuokite! Tik būkite ryšyje!
Tėvas ir sūnus susižvelgė ir draugiškai pakylėlė akis – mama, kaip visada!..
Per tris dienas, kol jos vyrai buvo stovyklavėje, Larisa visai išseko. Ten ryškas buvo vos vietomis, ir jie skambindavo jai tik porą kartų.
Neatlaikiusi, ji važiavo prie Filipo namų – jis iškeliautas pirmasis namo, tam, kad ten pasitikti vyrą ir sūnų. Kieme buvo pilna mašinų, ir Larisai teko palikti savo gatvėje. Važiuojant pro laiptinę, ji pamatė apkabinusią porą ir prieblandoje nesuprato, kas tai buvo. Balsai pasakė.
— Nikai, kiek dar galima?! — tyliai, bet reikliai klausia Ksėnija. — Kada planuoji skirtis?
— Ksyus, šiandien nesigadink. Mes praleidome tokias šaunias tris dienas, neardyk jų, — atsakė Nikolajus. — Aš tave myliu, tai akivaizdu, ir tikrai greitai išsiskirsiu.
Porą akivaizdžiai pasibučiavo.
Ką myli jos vyras? Ar jie kartu buvo stovykloje? Nikolajus planuoja su ja skirtis? Klausimai sparčiai pralėkė Larisos galvoje…
— O kas čia vyksta? — garsiai išreikšė vieną klausimą, kurį jau tūkstančiai apgautų žmonių iki jos sakė.
— Na, pagaliau, — tyliai teigė Ksėnija. — O jau daugiau nebegalėjau paslėpti.
— Ir kaip ilgai jūs… slepiatės? — pašaipiai paklausė Larisa.
— Jau beveik metai, — ramiai atsakė varžovė. — Žinai, kaip pavargau?
— Nežinau! Bet norėčiau sužinoti, kodėl taip mus lankė mano sūnus?
— Toks Nikolajus yra pavyzdingas tėvas, kad Bogdanas jį šalia tavęs ir laikė. Todėl nusprendžiau susidraugauti su juo. Beje, jūsų sūnus puikus! Nors tu jau jį užknisai visiškai. Man visiškai ne prieš, kad jis su mumis gyvena.
— Kaip? Net nesvajok apie tai! Mano sūnus gyvens su manimi! — supyko Larisa. — Ir vyras, beje, taip pat. Taip, Nikolajau?!
— Tai skamba grėsmingai, — pratarė anksčiau tylėjęs Nikolajus. — Siūlau aptarti tai namie dviese.
— Ne! Dabar pasakyk, kad lieki šeimoje! Beje, kur Bogdanas?!
— Jie su Filipu nunešė daiktus į butą, netrukus bus, — ramiai aiškino Nikolajus. — Ir Larisa, sukdami išsisukela be skandalų. Taip jau gavosi, kad myliu Ksęniją ir noriu būti su ja.
Kol Larisa ieškojo žodžių atsakui, duryse pasirodė Bogdanas:
— Mama? Ką tu čia veiki? O mes, įsivaizduok?..
— Važiuokime namo, — nutraukė jį Larisa. — Greitai!
Ji sugriebė sūnų už rankos ir tempė jį į mašiną, nepaisant nesutarimo raginimų.
Nikolajus iš tiesų išėjo pas Ks
eniją. Jie pabandė atimti Bogdaną iš Larisos, tačiau vaikinas, matyt, matydamas motinos ašaras – juk nebuvo beveik laiko be jų nuo tos nakties, — pareiškė, kad lieka su mama.
Po metų Nikolajus norėjo grįžti, tačiau Larisa jo nepiešė – negalėjo atleisti antrą kartą.