Rūgštus šventinis: Elenos drama
Elena sėdėjo prie virtuvės stalo, vėl ir vėl skaičiuodama pinigus. Piniginė buvo beveik tuščia, o iki algos likę visa savaitė.
„Nelabai gausu“, – atsiduso ji. „Bet ką padarysi? Tokia jau mano alga…“
Reikėjo sumokėti komunalinius, nusipirkti maisto, bet iš ko? Elena klajojo po parduotuvę miestelio Baltamiškyje, džiūgsojusi, pamatęs kainas, kurios, atrodė, auga akimis. Galų gale ji galėjo sau leisti tik pieną, batoną ir makaronų pakelį. Aliejaus jau nebeužteko, bet margarinas dar telpo. Kava, arbata, saldainiai prie arbatos, mėgstamas sūris – visa liko ant lentynų.
Elenai nebeliko nieko kito, kaip nuvykti pas buvusią uošvę daržovių. O ten ją laukė neišvengiamas dalykas:
„Aš tau sakiau!“, – vėl pasakė Marija Petronienė.
Uošvė buvo griežta, bet išmintingą moterį. Jai jau ėjo septyniasdešimt šešeri, ir ji visada pasiteisindavo. Jei Elė būtų ją išklausiusi prieš metus, galbūt dabar nelaistų ašarų į beveik tuščią piniginę. Gal gyventų kaip visi normalūs žmonės. O gal ir geriau! Bet kas buvo, tas praėjo.
Prieš dvejus metus jos vyras, Tomas, išėjo. Ir kaip išėjo – tiesiog Elenos gimtadienį. Elė visą dieną kūlėsi virtuvėje, padengė prabangų stalą. Tomas atsisėdo, su apetitu pavalgė ir staiga ištarė:
„Viskas, Elenai. Baigta. Aš iš tavęs išeinu.“
Ji sustingo, negalėdama patikėti savo ausims. O jis tęsė, neslėpdamas susierzinimo:
„Kiek tau šiandien sukako? Keturiasdešimt vieni, taip? O man keturiasdešimt penki. Šitame amžiuj jau turėtume turėti anūkų! O kur jie? Nėra. Nes vaikų mums nėra. Jūsų negimdyti nepavyko!“
„Ką tu čia plepei?“ – Elė užspringo nuo įžeidimo. „Apie ką tu išvis kalbi? Vargšas, pavargęs, taip? Kokie tau vaikai? Tu už kate nežiopsoji, ji visą dieną alkana vaikšto! Aš po butu ant pirštų galų vaikštau, o tu rėki, kad triukšmuoju! Kokie tau vaikai? Gal aš specialiai nenorėjau tau gimdyti!“
Iš kur jos atsirado toks drąsumas? Ir kam? Tomas, lyg to laukęs, pašoko, atstūmė kėdę ir ištarė paskutinį žodį:
„Gyvensiu kol kas kitur. Duodu tau laiko susirasti būstą. Butas gi mano!“
Durys užtrinko, palikdamos už saves kapinėlišką tyłą. Elena sėdėjo, nežinodama, ką daryti, o krūtinėje plito tuščuma.
Vėliau jai papasakojo, kad Tomas „truputėlį susituokė“ su jauna avalynės parduotuvės pardavėja, į kurią jis kažkada užsuko batams pirkti. Papasakojo su malonumu, gėrėsi, kaip jos buvęs vyras bėgo su gėlėmis. O gėlės buvo iš jų sodybos – lelijų, kurias Elė metų metus laistė: švelniai rožinės, citrininės geltonos, tigrinės, ugniai raudonos. Jis išrautė jas su šaknimis, nulaužęs stiebus, be gailesčio.
Elena gailėjo merginą. Galvoji, kad pagavo laimę? Na, na. Tomas gailėjo lašo ant puokštės, gailės ir suknelės, ir batų. Nors, pažiūrėjus į jo naują pasirinkimą – aukštą, tvirtą, įsitikinęs –, tapo aišku: gailėtis jos neverta. Tomas aiškiai pasirinko tokią, kad „išvis aukštas darželis susilauktų“. Na, tegu bando.
Ar žinojo uošvė apie sūnaus romaną? Prie Elenos ji barė Tomą, bet ir jai teko pasigirsti:
„O ką aš tau sakiau prieš dvidešimt metų? Visą laiką užsimauni kažkokias skarmales! Kiek aš tau normalių dalykų dovanojau? Kur jie? Štai dabar ir vaikščiok viena!“
Elė prisiminė tuos „rūbus“ – didžiules kelnes iki kelių, blizgančias, su juokingais gėlių raštais. Tomas būtų išbėgęs dar anksčiau, jei būtų ją tokiu aprangą pamatęs.
Pradėjo skirstyti turtą. Tomas kartojo: „Viskas mano!“ Bet teismas padalino pusiau. Elenai atiteko sodyba, Tomui – butas. Čia įsikišo Marija Petronienė, kuri jau metus gyveno sodyboje, nuomodama savo butą už padorias pajamas:
„Na, vaikai, o mane klausyti nenorite? Elena čia atsiras, vyrus vesis, o aš kur?“
„Pas save namo, mama“, – atkirto Tomas.
„O tu, išminčiau! O tavo mergina kasdien kaip į darbą važiuos? O tu su savo pardavėja bute kisiesi?“
Galų gale nusprataJie visi sutarė, kad Marija Petronienė lieka sodyboje, o Elenai ir Ivanui atiteka teisė ten lankytis bet kada, užmigę po šiltu dangumi, kurį jiems padėjo pati gyvenimo išmintis.