Vakar galvojau apie vieną istoriją, kuri man labai įstrigo. Galvoji, kad tai tik vargšas luošas elgeta! Kasdien jį maitindavo iš savo skurdžių atsargų… Bet vieną rytą viskas pasikeitė!
Tai yra pasaka apie vargšę mergaitę Onutę ir luošą elgetą, iš kurio visi tyčiojosi. Onutė buvo vos 24 metų mergina. Ji pardavinėjo maistą mažoje medinėje budėlėje prie kelio Vilniuje. Jos staltiesė buvo sukalta iš senų lentų ir geležinių lakštų. Stovėjo po dideliu ąžuolu, kur daugelis žmonių ateidavo pavalgyti.
Onutė neturėjo daug. Jos bateliai buvo nusidėvėję, o suknelė – susiaureta. Bet ji visada šypsojosi. Net kai pavargdavo, šildavo žmones šilta šypsena. „Labas vakaras, pone. Prašom“, sakydavo kiekvienam klientui.
Kas rytą ji anksti keldavosi, kad paruoštų bulvių košės, grikių ir blynų. Jos rankos judėjo greitai, bet širdis plakė lėtai nuo liūdesio. Onutė neturėjo šeimos.
Tėvai mirė, kai ji buvo maža. Gyveno vienoje mažoje kambaryje prie savo staltiesės. Be elektros, be švaraus vandens.
Tik ji ir jos svajonės. Vieną popietę, kai Onutė valė savo stalą, praėjo jos draugė močiutė Morta. „Onute“, tarė močiutė Morta, „kodėl tu visada šypsojaisi, kai tau sunku kaip ir mums visiems?“ Onutė vėl nusišypsojo ir atsakė: „Nes verksmas neparneš maisto į mano puodą“.
Močiutė Morta nusijuokė ir nuėjo, bet jos žodžiai įstrigo Onutės širdyje. Tai buvo tiesa. Ji nieko neturėjo.
Bet ji vis tiek maitindavo žmones, net kai jie negalėjo sumokėti. Ji nežinojo, kad jos gyvenimas tuoj pasikeis. Kiekvieną popietę prie Onutės staltiesės vyko kažkas keisto.
Atsiraddavo luošas elgeta kelio pakraštyje. Jis visuomet atsirasdavo lėtai, stumdamas savo seną invalido vežimėlį rankomis. Ratai darydami šiurpų garsą trindamiesi į akmenis.
Krykšt, krykšt, krykšt. Praeiviai juokėsi arba prisidengdavo nosį. „Žiūrėk, vėl tas purvinas vyrukas“, tarė vienas berniukas.
Vyrko kojos buvo suvyniotos marškiniais. Kelnės buvo perplėštos ties keliais. Veidas – apsitepęs dulkių.
Jo akys buvo pavargusios. Kai kurie sakydavo, kad jis nemaloniai kvepia. Kiti tvirtindavo, kad jis beprotis.
Bet Onutė nenuleisdavo akių. Ji jį vadino seneliu Juozu. Tą karštą popietę senelis Juozas atstūmė savo vežimėlį ir sustojo prie jos staltiesės. Onutė pažiūrėjo į jį ir tyliai tarė: „Vėl čia, seneli Juozai. Vakar tu nevalgai“.
Senelis Juozas nuleido žvilgsnį. Jo balsas buvo tylus. Jis buvo per silpnas ateiti, pasakė.
Dvi dienas nevalgęs. Onutė pažvelgė į savo stalą. Liko tik viena lėkštė grikių ir bulvių.
Tai buvo maistas, kurį ji pati ketino valgyti. Ji sustojo. Tada, nepasakiusi nė žodžio, paėmė lėkštę ir padėjo priešais jį.
„Valgyk“, tarė ji. Senelis Juozas pažvelgė į maistą, tada į ją. „Ar vėl man dovanoji paskutinį savo valgį?“ Onutė linktelėjo.
Aš namuose vėl iškeps**…Ir kai senelis Juozas paragautas paskutinio užkandžio pakėlė akis, jo veidas nušvito tokia šilta šypsena, kuri Onutei paliko širdį šiltą visam gyvenimui.**