Kelias į laimę
Linas grįžo namo pėsčias. Toliokai, žinoma, bet vakarą buvo šiltas, tylus, be vėjo. Tokiais vakarais jis negailėjo, kad neturi mašinos. Ėjo, džiaugėsi šiluma ir greitai artėjančia vasara.
Visą gyvenimą Linas gyveno su tėvais miesto centre. Priprato prie triukšmo ir judėjimo. Tačiau neseniai persikėlė į miesto pakraštį, į gyvenamąjį rajoną. Grįždavo namo ir beveik iškart ėjo miegoti, kad rytą vėl keliautų į miesto centrą, kupiną gyvenimo ir įvykių.
Naktį į jo kambarį žiūrėdavo smalsi mėnulis, kuriam netrukdė nei medžiai, nei kiti namai, nes Linas dar neturėjo tankių užuolaidų. Gyveno dvyliktame naujos statybos pastato aukšte, pro langą matė lauką ir toli esančią miško sieną. Pirmąsias naktis jis prabusdavo vidury nakties, žiūrėdavo į kambarį mėlyname mėnulio šviesoje ir nesuprasdavo, kur yra. Tada prisimindavo, nurimdavo ir vėl užmigdavo.
***
Dar prieš dvejus metus jis nežinojo, kad egzistuoja bendrabučiai. Ne tokie, kaip seniau, kai vienoje virtuvėje susitikdavo iki dešimtės namų šeimininkių. Bet gyventi bute su svetimu žmogumi, dalintis bendromis patalpomis – nelabai malonu.
Laukis augo paprastoje šeimoje, dviejų kambarių bute miesto centre, su aukštais lubomis, erdviomis patalpomis ir ilga siaura prieškambariu, kuris pereidavo į mažytę virtuvę. Motina dirbo darželio auklėtoja, tėvas – autobuso vairuotoju. Neskurto, bet galėjo sau leisti keliauti į jūrą atostogų.
Visa tai suirdavo per vieną dieną. Tėvas nepažeidė taisyklių, laukė, kol užsidegs žalia šviesa ir pajudino autobusą. Staiga nuo šaligatvio į kelią išbėgo moteris su lagaminu su ratais. Tėvas suspėjo stabdyti, bet ar galima sustabdyti mašiną akimirksniu? Moteris nuskriejo kaip kamuolys nuo smūgio, o pakeliui į ligoninę mirė.
Kaip paaiškėjo, ji paskubėjo į traukinį. Žentas pažadėjo ją nuvežti į vasarnamį mašina, bet paskui planai pasikeitė. Jie su uošve susipyko, ir ji, susierzinta ir nepatenkinta, nuskubėjo į stotį. Galvojo, kad suspės pralėkti. Juk traukinys nelauks.
Tas pats žentas vėliau teisme rėkė, kad girtas vairuotojas užmušė jo mylimą uošvę ir reikalavo griežčiausios bausmės. Taip, prieš tai visi garažo darbuotojai išlydėjo į pensiją vieną vairuotoją, žinoma, išgėrė. Rytą medicininė apžiūra neaptiko jokių tėvo būklės nukrypimų. Jis apskritai nemėgo gerti. Tačiau byloje kažkodėl atsirado duomenų, kad jo kraujyje buvo viršytas leistinas alkoholio kiekis.
Kad nepakenktų kitiems vairuotojams, tėvas prisipažino, kad išgėrė draugės žmonos gimtadienį. Išgelbėjo visus, bet pats atsidūrė kalėjime. Motina liūdėjo, verkė. Pinigų liko nedaug. Darželio auklėtojos atlyginimas mažas. Laukis paskelbė, kad po mokyklos niekur nestos, eis dirbti.
— Taip, nori eiti į kariuomenę? Man neužtenka vieno tėvo, dar reikia, kad ir tau kažkas atsitiktų, — verkė motina.
Kad ją nuramintų, Laukis pažadėjo mokytis toliau. Prieš pat išleistuvės vakarą tėvas kalėjime mirė nuo širdies smūgio. Laukis, kaip ir pažadėjo motinai, įstojo į universitetą. Po dvejų metų motina vėl ištekėjo ir persikėlė pas vyrą. Laukis liko vienas jų bute. Motina mokėjo už butą, davė jam pinigų, kad tik mokytųsi. Galėjo sau tai leisti. Naujasis vyras pasirodė ne paprastas tarnautojas, o didesnio rango pareigūnas. Tiesa, Laukiui iškart iš galvos išskrido, kur ir ką jis dirba.
Studentai draugai sužinojo, kad Laukiui yra laisvas butas, ir nedelsdami ėmė surenginėti vakarėlius. Svetingas šeimininkas leisdavo net nakvoti.
Iš pradžių jam patiko toks gyvenimas, bet vėliau besitęsiančios triukšmingos kompanijos pabodo. Pabudęs jis dažnai matydavo bute visiškai svetimus, nepažįstamus vaikinus ir merginas.
Kaimynai nusiskundė motinai. Ji atvažiavo ankstų rytą, kad pagautų sūnų namie. Jai link pasitiko nuoga mergina, kuri visai nesigėdodama praėjo pro ją į vonios kambarį.
Žinoma, motina surengė skandalą, išvarė visus iš buto ir sūnui grasino, kad jei nesustos orgijos su gėrimais, nebeduos pinigų.
Dvi savaites Laukiui bute buvo tylu. O paskui prie jo užsuko draugai, kad šventų kieno nors gimtadienį. Elgėsi gana ramiai, bet gėrė daug.
Ryte Laukis pabudo lovoje ne vienas. Šalia jo miegojo nuoga mergina, iki juosmens pridengta antklode. Gulėjo ant pilvo, veidą atsukusi į sieną, o pagalve išsimėtę buvo rudi plaukai. Tokie grupėje buvo tik Mergaitė Tručytė.
Laukis atsargiai išsirJis pažvelgė į merginą, kuri dabar buvo jo žmona, jų mažąją dukrelę ant rankų, ir suprato, kad laimė, kurios taip ilgai ieškojo, galiausiai jį rado pati.