Vienpusis kelias
— Gal jau jam ir kelnes skalbsi? Kojines, ar ką? Juk jau suaugęs vyras, po galais! Tegul pats susitvarko, — barė žmoną Vadimas, kol Irena užsivilko striukę.
Jis kalbėjo be kaltinimų, bet tokiu šaltu tonu, kad žmona akimirkai sustingo. Nuleidusi galvą, kišo rankas į kišenes, po to, neatsisukusi, lėtai užsiveržė užtrauktuką.
— Gal geriau būsi tyli? — tyliai atsakė ji.
Pasigirdo žingsniai. Vadimas atsiduso ir išėjo į svetainę. Vakaras. Vėl vienas. O ji lekia pas savo tėvą…
Prie durų guli sniegas. Ne tas, kuris džiugina per Kalėdas, baltas ir purus. Ne, šis jau kovo saulei pasidavęs. Jis net ne tirpsta, o tiesiog virsta plonksnančiu purvu po kojomis.
Irena įsėdo į mašiną ir akimirkai kaktą smūgė į vairą. Norėjosi verkti. Norėjosi, kad kas nors suprastų ir palaikytų. Bet šalia nieko nebuvo. Ji pažvelgė į maišelį su maistu.
Kepti obuoliai… Kažkada jos tėvas juos mylėjo. Anksčiau pats keptų, o dabar turbūt net nepameną, kaip naudotis orkaitė.
Vadimas ne visada buvo toks niurzgus. Kai tik susituokė, jis buvo lengvas, dėmesingas, rūpestingas. Ireną jaudino, kaip jis krūvosi, rūpinantis ja ir vaikais.
Bet po antrojo vaiko gimimo ir išaugusių išlaidų jyje atsibudo kažkas kita. Jis tikėjo, jog visi skirstosi į „savo“ ir „svetimus“. Už savus jis būtų padaręs bet ką, o bet koks kišimasis į šeimą jam atrodė kaip užpuolimas. Jis smerkė pagalbą svetimiems ir laikė tai silpnybe.
Iš pradžių Irena tai atrodė kažkiek miela. Vėliau bandė įtikinti save, kad tai tiesiog meilės kalba. O dabar, kai „svetimas“ tapo jos tėvas… Ji nežinojo, ką daryti…
— Išsikrausčiau. Pasiėmiau vienbutį prie metro. Pateikiau skyrybų prašymą, — vieną dieną pasakė Irenai motina.
Tai buvo pasakyta taip lengvai, lyg ne apie santuoką, o apie vonios kambario užuolaidų pasirinkimą kalbėtų. Irenai tai buvo netikėtumas, nors viskas rūpėjo jau seniai.
— Jis gi, atrodo, visai geras vyras. Bet kažkaip mums nepasisekė, — skundėsi Irenos motina draugei.
— Na, tu gal per daug reiklus. Giriasi, nesmuša — jau gerai, — atrėžė ši.
— Argi tai vienintelis laimės kriterijus? Ne, Maryt. Turi būti ir artumas tarp žmonių. O koks mūsų artumas? Jis vakarais prie kompiuterio, o aš šalia prisirandu, mezgžiu tyliai, kad būčiau šalia. Sėdime ir tyli. Negaliu jo nei į kalbas įtraukti, nei iš namų ištraukti.
Motina po skyrybų lyg atsikratė sunkaus krovinio. Pradėjo lankyti šokius, išmoko naudotis kompiuteriu, kurį anksčiau niekinosi, aktyviai bendravo socialiniuose tinkluose. Susirado draugę Astą, su kuria keliavo po įvairius miestus.
Kartais Irena užmaudavo save mintyje, kad pavydi motinai. Nors ir priežasčių tam nebuvo. Tiesiog pas ją lyg prasidėjo naujas gyvenimas, kuriame nebuvo nei Irenos, nei jos tėvo vietos.
O tėvas… Jo gyvenimas baigėsi. Po skyrybų jis persikėlė į nedidelį vienbutį priemiesčio rajone. Butas buvo niūrus ir negyvenamas. Atrodė, kad Jono aura dar labiau pagilino šią niūrumą.
Irena stengdavosi lankytis pas jį bent kartą per savaitę. Valydavo, skalbdavo, ruošdavo valgį. Kartais tiesiog sėdėdavo šalia. Iš pradžių jis nelabai mėgo jos rūpinimąsi. Po to pradėjo gerti. Ne į sunkius užkariPo to vakaro, kai Tiną išgelbėjo nuo šalčio, Jono širdyje užsidegė maža žarija, kuri ilgai užmiršta buvo, bet niekada iki galo neprarasta.