– Ko sėdi šaltyje? – paklausė ji, susiraukusi nuo šalčio.

-Labas, ko čia sėdi šaltyje? – paklausė Julija, susiraukusi nuo žvarbaus oro.

Mergina pakėlė akis, liūdnai pažvelgusi į ją. Moteriai atrodė apie keturiasdešimt penkerius metus, ne daugiau. Ji atrodė gražiai ir tvarkingai, tačiau taip pat kiek liūdnai.

– Atleiskit, jei trukdau, tuoj išeisiu! – pasakė ji.

– Nevarinėju tavęs. Tiesiog smalsauju, ko čia laukei sėdi per tokį šaltį? – jau švelniau paklausė moteris.

Tą dieną buvo itin šalta, vėjas siautėjo nevaržomas. Tiesiog nesumingštama tokiu oru lauke sėdėti.

– Neturiu kur eiti! – atsakė mergina ir apsiverkė.

Jos vardas buvo Ugnė. Ji iš tiesų neturėjo kur nusigauti. Prieš kelias dienas tėvas ją išvijo iš namų. Atvyko į šį miestą tikėdamasi trumpam pasilikti pas savo motinos seserį.

Ungės mama mirė prieš trejus metus. Po jos mirties tėvas pradėjo vartoti alkoholį. Dienos bėgyje santykiai tik prastėjo, kol tapo nebepakeliamais.

Julius, toks buvo jos tėvo vardas, dažnai atsivesdavo namo savo keistus draugus. Kartais jie prie merginos kabinėdavosi, ji skundėsi, bet tėvas net nesivargino padėti. Turėjo gintis pati. Ir štai po dar vienos muštynės su tėčio draugeliais, jis tiesiog jos išvijo.

– Nešdinkis! Tu niekam čia nereikalinga! Naudingumo iš tavęs mažai, tik veltėdė! – šaukė jis jai iš paskos.

Ugnė atvyko pas tetą Oną tikėdamasi prieglobsčio, bet ten paprasčiausiai nebuvo vietos dar vienam žmogui. Ji turėjo tris vaikus, o tuo metu su ja gyveno anyta ir pusseserė su dukra. Visi jie glaudėsi trijų kambarių bute.

Onai nieko kito neliko, kaip tik išsiųsti dukterėčią atgal pas tėvą.

– Grįžk, tėvas priims. Jei reikės, pasikalbėk ir atsiprašyk. Tu matai, mes visiškai neturime vietos. Atleisk, miela. Turi teisę gyventi tėvo bute. Jis turi tai suprasti! – sakė teta, netgi nepagirdama arbata.

Ugnė išėjo. Jai buvo labai skaudu, bet grįžti pas tėvą ji nenorėjo. Nieko gero jos ten nelaukė.

Ilgai klajojo apledėjusiomis miesto gatvėmis, kol pavargo. Nusprendė pailsėti ant suoliuko, kai prie jos priėjo nepažįstamoji.

– Kaip tai neturi kur eiti? Tu tokia jaunutė! Tėvų neturi?

Ugnei buvo aštuoniolika. Ji mokėsi kolegijoje. Dabar kaip tik atostogos. Ji neapsvarstė visko gerai išvykdama, bet tik šios ilgai užsitęsusios kelionės metu suvokė, kaip sunku dabar bus.

– Nebėra, – ramiai atsakė mergina, nuleidusi nosį ant kelių.

Ji sėdėjo ant suolelio, traukdama kojas link savęs, bandydama sušilti. Rankos jau buvo mėlynos nuo šalčio. Iš nosies tekėjo snargliai, o ant blakstienų laikėsi krentančios snaigės.

Julijai pagailo mergaitės. Ji pati turėjo sūnų šiek tiek vyresnį. Negerai palikti vaikų bėdoje, nors ir svetimų.

– Eime pas mane. Bent jau arbatos išgersi, juk beveik drebi iš šalčio! – pasiūlė ji.

Ugnė sutiko. Jos kartu užlipo į antrą aukštą, kur gyveno Julija. Ji turėjo erdvų butą, bet svarbiausia, buvo labai šilta. Merginai pagaliau pavyko sušilti.

– Valgytum sriubos? – pasiūlė šeimininkė.

Ugnė padėkojo linktelėjimu. Paskutinį kartą ji valgė vakar vakare. Kai prieš ją padėjo karštos sriubos lėkštę, ji puolė ją valgyti tarsi metų nebūtų valgiusi.

Po valgio ji savo naujai pažįstamai papasakojo, kas jai atsitiko. Julija tik nepatikliai kraipė galvą.

– Liūdna visa tai. O žinai ką, pasilik pas mane. Vietos mums visiems užteks. Mano sūnus šiuo metu tarnauja kariuomenėje. Grįš tik po dviejų mėnesių. Bet mes turime tris kambarius. Pasilik, kol sugalvosi, ką darys toliau.

– O kur jūsų vyras? – paklausė viešnia.

– Mirė prieš penkerius metus. Vis dar ilgiuosi. Dažnai būna vieniša, supranti? Kartu daug linksmiau. Tad gali pasilikti su mumis. Man bus malonu kompanija. Ir katinėlis Pūkis taip pat. Taip, Pūki? – kreipėsi moteris į oranžinį katiną, kuris sėdėjo prie stalo ir laižėsi.

Ugnei pasidarė nejauku, tiksliau labai nejauku, bet ji sutiko. Bet kuriuo atveju ji neturėjo kur eiti. Niekam ji rūpėjo. Taip jie pradėjo gyventi kartu.

Julijai iškart patiko mergaitė. Mandagus ir išauklėtas. Akivaizdu, kad motinos auklėjimas neišblėso per tris gyvenimo metus su tėvu alkoholiku.

Ugnė buvo tvarkinga, nebijojo namų ruošos darbų. Tvarkėsi labai kruopščiai, plovė indus, su malonumu mokėsi gaminti maistą.

Ugnei, tiesa, teko mesti kolegiją, bet kitais metais ji nusprendė bandyti įstoti į kitą mokymo įstaigą.

Julija jai padėjo susirasti darbą kol ji nesimoko. Netoliese esančioje parduotuvėje dirbo jos gera pažįstama. Ji priėmė jauną merginą be patirties dirbti pardavėja savo rizika, tačiau vėliau netgi sutiko Juliją gatvėje ir padėkojo.

– Gerą tu man darbuotoją parūpinai! Darbšti, kukli, protinga.

Ugnė buvo labai dėkinga Julijai už prieglobstį. Ne kartą jai tai sakė. Bandė padėti viskuo, kuo galėjo, kad nesijaustų beverte veltėdė. Jiedvi spėjo susidraugauti.

Net ir katinėlis Pūkis prisirišo prie jaunutės šeimininkės draugės. Pamėgo miegoti su ja vienoje lovoje. Visur sekdavo ją įkandin.

Po dviejų mėnesių iš kariuomenės grįžo Julijos sūnus. Kai jis įžengė į namus uniformuotas ir su gėlių puokšte motinai, Ugnė jį išvydo pirmą kartą. Anksčiau tik nuotraukose žiūrėdavo, stovinčiose ant spintelės. Ir tos dažniausiai buvo, kur jis mažas. Vaikinas buvo labai patrauklus.

Prisiglaudęs su motina, Mantas pagaliau pamatė viešnią.

– Labas, o tu kas? – nustebęs paklausė, žiūrėdamas į liekną blondinę su namų suknele.

– Oi, sūnau, čia mūsų viešnia. Jos vardas Ugnė. Ten ilga istorija. Kol kas ji gyvens su mumis. Tikiuosi, jūs susidraugausite! Žiūrėk, jos neskriausti. Ji puiki mergaitė!

– Tai net neplanavau! Galvojau, kad jau sesutę man pagimdė su vaikščiodama! Jei būčiau žinojęs, bent gėlių puokštę pridėčiau! – tarė vaikinas ir nusišypsojo jai. – Malonu susipažinti!

Ugnė net negalėjo nieko atsakyti. Ji tiesiog stovėjo ir žiūrėjo į jį. Jam labai patiko. Po kelių sekundžių ji sugebėjo susiimti ir pagaliau nusukt akis.

Sugrįžęs po kariuomenės, Mantas tapo vyriškesnis ir tvirtesnis. Net motina stebėjosi, koks stiprus jis tapo, o Ugnė matė jame savo idealą. Sako, armija berniukus paverčia vyrais.

Po savaitės poilsio, Mantas irgi pradėjo ieškotis darbo. Rudenį jis planavo stoti į universitetą, bet dar jam iki jos reikėjo išgyventi, o sėdėti ant motinos sprando neplanavo.

Taigi jiedu gyveno kartu. Susitikdavome daugiausia rytais ir vakarais, o visą likusį laiką praleisdavo darbuose.

Mantas ir Ugnė greitai rado bendrą kalbą. Juk vieni metai amžiaus skirtumas. Daugybė bendrų interesų. Vakare dažnai kalbėdavosi apie nieką arba kartu žiūrėdavo filmus. Jie nė nepastebėjo, kaip prisirišo vienas prie kito, bet jokiu būdu ne kaip brolis ir sesuo.

Ugnė negalėjo žengti pirmojo žingsnio, nes bijojo įskaudinti Juliją. Mantas nedrįso, nes nežinojo, ar jų jausmai atitinka. Tik motina viską stebėjo. Ji suprato, kad tarp jų auga kažkas daugiau nei paprasta draugystė, tačiau ji nesikišo.

Vakarą, kai Julija sėdėjo ir mąstė apie tai, bandė suprasti, patiktų jai Ugnė kaip marčiai? Taip, joje buvo daugybė savybių, kurios patiktų kaip būsimai anytai. Tada Julija nusprendė šiek tiek pastūmėti jaunimą vienas prie kito.

Vasarai prasidėjus, ji nupirko du kelialapius į pajūrį. Norėjo važiuoti su sūnumi, tačiau paskutinę akimirką pasakė, kad turi svarbių darbų. Niekaip negali ištrūkti. Dėl šios priežasties ji išsiuntė Mantą į poilsį su Ugne.

– Neprarask! Kiti gali įsikišti! – pasakė ji sūnui su klastinga šypsena.

Mantas viską suprato. Mama neklydo. Namo jie grįžo kaip įsimylėjusi pora, o dar po mėnesio paskelbė apie norą susituokti.

Ir nors daugelis manė, kad tai per greitas sprendimas, Julija neprieštaravo.

Galu gale, geros marčios ant kelio nesimėto. Tiesa, kartais jas galima rasti suolelyje prie laiptinės šaltą dieną, bet tai greičiau išimtis. Jai pasisekė. Ir sūnui jos pasisekė.

Tik kaimynai už nugaros šnibždėjosi. Kai kurie pažįstami Julijai sakė į akis, jog sūnų ant vargšės veltėdės vedė. Kvailai elgėsi, sakė, bet ji tiksliai žinojo, kad viską padarė teisingai.

Ir net praėjus daugybei metų, Julija nė karto nesigailėjo, kad tą dieną sutiko šąlančią mergaitę, sušildė ją ir pakvietė gyventi su savimi, nes Ugnė tapo mylima ir ištikima žmoną jos vieninteliam sūnui. Myli jį visa širdimi. Padovanojo močiutėi tris nuostabius anūkus ir daugybę šiltų prisiminimų.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

five × 2 =

– Ko sėdi šaltyje? – paklausė ji, susiraukusi nuo šalčio.