Ką tik atsitiko Linai, kad ji nusprendė padėti senutei, besistengiančiai parnešti didžiulį maišą? Visų pirma, maišo rankenos nutrūko, ir Lina, šaukdama nemalonius žodžius, rinko nuo šaligatvio beveik sugadintus produktus. Galbūt ponia juos surinko artimiausiame šiukšlių konteineryje. Dėl to Lina pavėlavo į darbą.
Visa tai dėl jos per didelio gailestingumo. Ji negalėjo ramiai praeiti. Pvz., žmogus guli ant suolelio ir beveik nerodo gyvybės ženklų. Lina bėga jį šiaušti, o gal kas nors rimta? Ir nors jis skleidžia aiškų alkoholio kvapą, ji vis tiek kviečia pagalbos tarnybą. O kas iš to? Medikai šaukia, kad jis tiesiog girtas, ir kam reikėjo juos kviesti. Policija veda vos kojas tempiantį vyrą į savo nuovadą. Kam jiems to reikia? Jei prablaivėtų, pats iš suolelio nuvirstų.
Šiaip jau Lina gera. Nors už nugaros ją dažnai vadina nenormalia ir sukioja pirštą prie smilkinio. Ji leido patėviui likti bute po to, kai mirė jos mama. Ypač kai jos mama, dirbdama dviem darbais, dar ir laiptines plovė. Lina pajautė gailestį. Jis nebe jaunuolis, vargu ar ras kitą būstą. O Lina dar jauna, uždirbti gali. Galiausiai kaimynai ją įtikino neišsiregistruoti ir neperrašyti buto.
Lina nusprendė persikelti į miestą. Ten galima ir dirbti, ir būstą nuomotis. Santaupų užteko kambariui bendrabutyje. Pradėjo nuo grindų plovimo prekybos centre, tačiau alga vos užteko kambariui apmokėti. Nors toje situacijoje buvo pliusų. Kartais nagingai pasiekė pasibaigusio galiojimo prekių, tad badu nemirė. Tik rūbai nusidėvėjo taip greitai, beveik kaip žaibo greičiu. Ir batai – vos klijų spėdavo pirkti.
Ji nusprendė tapti namų tvarkytoja. Bet niekas nenorėjo priimti, nes neturėjo patirties. Kol vienoje įmonėje, kur atlyginimus mokėjo su vėlavimais ir darbuotojus elgėsi nemandagiai, ją priėmė su bandomuoju laikotarpiu.
Pirmoji klientė buvo senutė su komandišku tonu.
– Arbata per karšta, netinkamai paruošta, vonia neišplovė tinkamai, indai riebaluoti…
Taip prasidėjo jos darbo kelionė. Bet Lina, būdama Lina, atsiprašinėjo ir iš naujo atliko visus darbus, vietoj to, kad trankytų durimis. Juk dažniausiai, kas naudojasi kitų paslaugomis? Nuobodžiaujančios pensininkės, kurios būtinai savo negatyvą išlieti nori.
Būtent tokioms nusiųsdavo nepatyrusią Liną ir labai stebėdavosi, kodėl jos klientai skųstis neskambina.
Tą dieną, kai pavėlavo, jos net nebarė. Skubiai nusiuntė pas gulintį ligonį. Tuo metu darbuotoja, kuri ten ėjo, išėjo iš darbo.
Lina atėjo ir išsigando. Kiek žmonės gali būti be sąžinės. Jei moteris negali atsistoti ir matyti, kokia po apsitvarkymo jos buto būklė, tai galima bet ką daryti?
Jovita buvo nustebusi, kai Lina atsargiai pakeitė jai purviną patalynę. Pakeitusi į švarią naktinę maršką, ji dar prižiūrėjo mažą pragulą. O tada bėgiojo po butą, daužydama lėkštes, bėgdama su skudurais ar siurbliu. Kai viskas blizgėjo ir bute skleidėsi malonus kvapas, Lina nurimo. Atnešė Jovitai sočią sriubą su koldūnais, kvapios arbatos.
– Pagalvojau, kai išnešiau šiukšles, kad jums pravers naminių sriubų paragauti. Ten buvo tik paruoštų patiekalų pakuotės. Pavalgysite, indus išplausiu ir eisiu. Daugiau darbų šiandien nebeturiu.
Jovita su malonumu ištuštino sriubos dubenį ir paprašė Linos pabūti. Norėjo sužinoti, iš kur tokia energinga mergina atsirado ir ką jai ateitis žada. Anksčiau buvusi Zita atbėgdavo trumpam, paduodavo atšildytą kotletą su garnyru ir bėgdavo toliau.
Lina nebijodama pasakojo savo gyvenimo istoriją.
– Bet tai toks sunkus darbas – valyti svetimus butus ir kentėti kiekvieną dieną įvairias pastabas. Ar tikrai apie tai visada svajojai? – paklausė Jovita.
– Oi, Jovita, apie ką tik ne svajojau. Dainininke būti ir balerina. Bet neturiu balso, kojos trumpos. Nei į vieną ratelį nepriėmė. Kai mama susirgo, norėjau būti gydytoja, visus gydyti. Bet septynis vargus iškentėjau, kad bent devynias klases pabaigčiau, nes kartu dirbau. Kioskelyje pas Ahmedą. Jis labai mane gyrė. Kartais net premiją duodavo. Nes prižiūrėjau, kad vitrinos būtų švarios, vaisius tik kokybiškus priimdavau. O dabar svajoti nėra kada. Leki kaip voverė rate. Darbe sunkiai dirbu, grįžtu namo. Gyvenu bendrabutyje. O ten vėl koridorius purvinas, klozetas nevalytas, tualetinio popieriaus vėl nėra. Sutvarkysiu viską ir iškart į lovą. Kartą, nepatikėsite, užmigau tualete, su šepetėliu rankoje, – su juoku pasakojo ji.
Jovita nusišypsojo. Lina labai patiko šiai linksmam ir niekada nenuliūstančiai mergelei.
– Ar nori dirbti tik man? Susitarsiu su tavo vadovu. Atskrido man įvairių slaugių. Vienos vagia, kitos greitai ir tyliai padaro savo darbą ir bėga namo pas šeimas. Kai tik pargriuvau, pasirinkau bendravardę merginą. Iš pradžių buvo pati tinkamiausia. Bet kai susipažino, pradėjo naktimis į klubus bėgioti. O man vaistus gerti reikia laiku. Grįžta apsvaigusi, su alkoholio kvapu, paduoda stiklinę vandens ir tabletę ir sako: „Na, eisiu miegoti. Kai pabusiu, viską paruošiu.“
Ištvėriau mėnesį, paskui sakiau jai, kad jei tęs taip, išlėks velniop. Tai ji kitą būdą surado. Pradėjo kavalierius į namus atsivesti. Galvojo, jei aš guliu, tai negirdžiu jau. Turėjau atsisveikinti su ja. Taip ir pradėjau kreiptis į įvairias agentūras. Kad pamatyčiau ir pagaliau pasirinkčiau tinkamą slaugę. Po tos netvarkingos Zitos paskutinį kartą paprašiau pagalbininkės jūsų agentūroje. Galvoju, jei tokia pati atvažiuos, ieškosiu kitur. Nemanau, kad esu viena. Turiu sūnų, anūką. Bet jie gyvena kitoje šalyje. Ten stabilus darbas. Jie man labai padeda plaunant pinigus. Apsilanko, bet retai. Guliu jau penkerius metus. Nuslydau ant slidžios laiptų aikštelės. Gydžiau ilgai. Daktarai žadėjo, kad galėsiu ir sėdėti. Bet matyt nelemta. Na, ar sutinki, kad pas mane persikeltum? – nusišypsojo Jovita.
– Žinoma. Juk jums pagalbos reikia. Kiek gi pas jus darbo. Užuolaidos neišskalbtos, langai neišplauti, po baldais purvo pilna, – pradėjo vardinti Lina.
– Na, baik jau, Pelenė. Šiandien tave priimu į darbą. Važiuok į savo bendrabutį, surink savo daiktus ir pas mane. Gyvensi gretimame kambaryje. Kol aš tavo šalpos įmonei paskambinsiu, – juokėsi Jovita.
Lina nubėgo. O Jovita pradėjo skambinti agentūrai. Pokalbis buvo nemalonus, nes jie be sąžinės ėmė kelti kainas, tvirtindami, kad Lina yra geriausia jų darbuotoja. Jovita prisiminė pokalbį su mergina ir prapliupo juoku.
– Kodėl gi geriausiai darbuotojai mokėjote vos dvi monetas ir siuntėte pas nekantriausius ir reikliausius klientus? Užteks plepalų. Ji rytoj užrašys prašymą atleisti. Aš jai pati mokėsiu. Ir net neminėti dviejų savaičių darbo atidirbimo. Priešingu atveju, aš atsiųsiu į jus mokesčių inspekciją. Turiu pažinčių, – ir padėjo ragelį.
Taip Lina apsigyveno pas Jovita. Dabar kiekvieną rytą pusryčiams buvo blynai, varškėtukai ar blyneliai. Kiekvieną rytą būtinai nusiplaunama, nusišluostoma, išsivalomi dantys. Kalbėdama ir pasakodama ką nors linksmo, Lina pirmyn atgal bėgiodavo darbus atlikdama. Langai buvo išblizginti iki blizgesio. Purvas iš po baldų dingo. Ir atrodė, jog jau būtų čistai, paruošta, Lina negalėjo nurimti.
Skubiai nubėgo į biblioteką ir parsitempė daugybę žurnalų, knygų.
– Kam tau tai? – nusišypsodama paklausė Jovita.
– Tai jums. Galbūt ten yra kokių nors pratimų. Kurie padės jums bent sėdėti. Paskui pirksime vežimėlį ir vešiu jus į lauką. Keturiuose sienose, koks joy. Bet ten grynas oras, paukšteliai čirpia, – pradėjo svajoti Lina.
Jovita pradėjo verkti.
– Lina, man net daktarai nepadėjo, o tu apie kokius pratimus pasakoji. Nedrąskink manai sielos. Žinau, kad galvoji tik gerai, bet man, deja, jau niekas nepadės.
Tačiau Jovita dar blogai pažinojo Liną. Kasdien ji užsukdavo pas ją į kambarį. Įsitaisydavo fotelyje ir išdėliodavo žurnalus ir knygas. Tyla, tik lūpomis šnekėdama, skaitydavo. Pažymėdavo pieštuku įdomias vietas.
Ir galiausiai Jovita pavargo laikyti.
– Na, ką tu ten randi? Parodyk jau.
Lina iškilo iš fotelio su šypsena, ištraukė vieną žurnalą iš šūsnies ir ištiesto į Jovita.
– Štai čia suradau paprastus pratimus. Tik juos reikia reguliariai daryti kelis kartus per dieną. Bet nepergyvenkite, pas mane viskas kontroliuojama. Jei, žinoma, sutinkate?
Jovita atsiduso.
– Juk vis tiek manęs ramybėje nepaliksi?
Lina papurtė galvą.
– Na, pabandykim.
Tai buvo sunkus darbas. Jovita tai verkė, tai juokėsi. Grasinė Liną atleisti ir išvaryti. Bet po truputį priprato. Pratimai pasidarė rimtesni, bet efekto beveik nebuvo.
Kol vieną kartą tarp nakties Jovita nesušuko:
– Lina, ateik čia!
Ta išsigandusi iššoko iš kambario ir pribėgo pas Jovitą.
– Kur skauda? Kas skauda? Kur telefonas?
Jovita griežtai sušuko ant jos.
– Na ko taip išsigandai. Štai, geriau pažiūrėk. Didysis kojos nykštys juda.
Lina sušuko.
– Valio! – ir čia pat prisiminė, kad dar naktis lauke.
– O jūsų gydytojo numeris išsaugotas? Ateisime jam ryt paskambinti. Tegul atvažiuoja ir pažiūri, – ir pradėjo džiaugtis kambaryje.
Daktaras atvažiavo. Netvarkinga Lina buvo išsiųsta į savo kambarį, kad netrukdytų. O paskui buvo pakviesta.
– O tu šauni, mergina, – su nuostaba sakė gydytojas. – Dabar galima dar vieną operaciją sukelti. Rizikuosim, Jovita?
Ji iššvito.
– Žinoma, Ivanas.
Visą operaciją Lina prasedėjo koridoriuje. Laukė. Bet ir įprastai padėjo. Kam kryžminį paduoti, nes žmogus numetė. Slaugytojai vaistų dėžes nunešti iki vietos.
Kai išėjo gydytojas Ivanas, ji su viltimi paklausė:
– Na kaip?
Jis nuėmė kepuraitę.
– Dabar tik laikas parodys. Tik reabilitacija bus ilga. Ne tokia jauna mūsų pacientė.
Lina sušuko:
– Aš iš jos dulkes nupūsiu. Dėkui jums labai. Gal aš galiu jus pabučiuoti?
– Prašau, – davė leidimą Ivanas.
Ji pakilo ant pirštų ir pabučiavusi jo kapotą skruostą.
Kol Jovita gulėjo ligoninėje, Lina tiesiog neišėjo nuo jos. Tik trumpam dingdavo maistą paruošti. Sultinį, daržovių sriubą. Viskas pagal gydytojo nurodymus.
– Tai tavo duktė ar anūkė? Štai kaip rūpinasi? – paklausė moterų kolega palatoje.
– Ne, dar geriau. Mano auklė ir mano globėjas angelas, kurį man skyrė likimas, – didžiuodamasi atsakė Jovita.
Kai Jovita su specialiu korsetu pirmą kartą atsisėdo į neįgaliųjų vežimėlį, jos apsikabino ir džiaugsmo ašaromis pratrūko.
Kai atvažiavo sūnus ir anūkas, Jovita tiesiog pražydo.
– Na, dabar, mama, galime tave pas mus pasiimti, – sakė sūnus.
Pasigirdo triukšmas. Tai Lina numetė indą su pyragais.
– Kaip? Kam? – paklausė ji nusiminusi ir pabėgo į savo kambarį. Verkti.
Jovita suprunkštė žiūrėdama į sūnų.
– Koks tu nemandagus, Seržai. Lina, baik verkti. Eik čia.
Lina pasirodė po penkiolikos minučių. Su lagaminu.
– Ar dabar iškart išeiti, ar pirmiausia sudaužytą indą sutvarkyti? – piktai paklausė ji šniurkšdama nosimi.
– Oi, sėsk! – įsakė jai Jovita. – Nusitinksi ji. Ir daiktus dar per anksti sudėlioji. Tau dar reikia dokumentus surengti. Kvaila tu mano, kur aš be tavęs? Važiuosi su mumis. Pabūsime šiek tiek pas mus ir sugrįšime.
Lina ištekėjo. Ne, ne už Jovitai anūką. Už naują kaimyną, kuris persikėlė šalia Jovitos. Ilgai stebėjo, kaip Lina nesugeba durų spynos atidaryti. Priėjo ir padėjo, pasiūlė visiškai naują pakeisti. Nes šiai jau galas atėjo. Taip ir susipažino.
Jovita laiminga. Ji buvo pagrindinė sveikinimų ceremonijos Lina svečio, su varžovų simpatijų, nepaisant vežimėlio. Lina po metų padovanojo jai anūkę, nors ir nebiologinę. Kiekvieną savaitgalį, Lena dažnai važiuoja į jų vasarinę sodybą. Kur visi geria šviežią karvių pieną ir gardžiuojasi uogomis tiesiai nuo lysvių. Lena nemoka sėdėti rankomis sudėtomis. Kokia tai sodyba, jei nėra nei uogų, nei žalumynų ant stalo.