Ei, pažįstama istorija, tik pas mus, Lietuvoj… Gyvenu mažame miestely prie Alytaus, kur senos liepos šnabžda apie praeitį, o mano 37 metų širdį skaudina šeimos konfliktas, kuris ją skaldė. Aš esu Giedrė, ištekėjusi už Vytauto, turime du vaikus – Austę ir Domantą. Mano jaunesnioji sesė, 32 metų nesusituokusi Dovilė, staiga nusprendė, kad mamos butas turi priklausyti tik jai. Tai ne tik dėlėlė dėl būsto, bet ir dėl teisingumo, meilės ir šeimos ryšių. Nežinau, ką daryti, ir prašau jūsų patarimo, kad surasčiau išeitį.
Šeima, kuri buvo vientisa
Mamytė, Aldona Petrovna – mūsų centras, mūsų atrama. Jai 65, ji gyvena viena savo dviejų kambarių bute, kurį gavo dar sovietmečiu. Mes su Dovile augome šiame bute, ir kiekviena jo siena išlaiko mūsų atsiminimus. Aš visada buvau vyresnioji, atsakingoji, padėdavau mamai, net kai ištekėjau ir gimdžiau vaikus. Dovilė – laisvos dvasių, ji mokėsi Vilniuje, dirba rinkodaros specialistu, gyvena nuomojamame bute ir kol kas neplanuoja nei šeimos, nei vaikų.
Mes su Vytautu ir vaikais gyvename paskolos bute, mokame kredito įmokas, ir kiekvienas centas yra skaičiuojamas. Nepaisant to, reguliariai lankauosi pas mamą, atvežu maistą, padedu su remontu, vežu ją pas gydytojus. Dovilė pasirodo rečiau – ji užsiėmusi darbu, susitikimais, kelionėmis. Nekaltinau jos, galvodama, kad kiekvienas turi savo kelią. Tačiau jos neseniai paskelbtas pareiškimas dėl mamos buto viską apverstė aukštyn kojom.
Konfliktas, kuris mus išskyrė
Prieš mėnesį mama užsiminė, kad galvoja apie testamentą. Ji norėtų palikti butą mums su Dovile po lygiai, kad niekas nenusipyktų. Aš linktelėjau, manydama, kad tai teisinga. Bet Dovilė, tai išgirdusi, sprogo: „Mama, tai neteisinga! Butas turi būti mano! Giedrė jau turi šeimą, vyrą, būstą, o aš viena, man labiau reikia.“ Jos žodžiai smogė kaip žaibas. Kodėl ji mano, kad mano santuoka atima iš manes teisę į mamos palikimą?
Bandžiau su ja kalbėti ramiai. „Dovilė, mes su tavimi lygios dukterys, kodėl nori visko sau?“ Ji atsakė, kad jos gyvenimas sudėtingesnis: ji nesusituokusi, be vaikų, ir butas – jos vienintelis šansas į stabilumą. „Tu juk ne skursti, Giedrė, o aš galiu likti be nieko“, pareiškė ji. Jos egoizmas mane sukrėtė. Ar tik tie metai, kuriuos skyriau mamai, nieko nereiškia? Ar tik mano šeima – tai priežastis atimti mano dalį?
Skausmas ir įskauda
Mama nuliūdusi. Ji verkia, nesuprasdama, kodėl mes pykstamės. „Aš norėjau, kad jūs būtumėte draugiškos“, sako ji, bet Dovilė spaudžia ją, įtikinėdama perrašyti testamentą. Matau, kaip mama dvejoja, ir tai skaudina mane iki šiNesuprantu, kodėl meilė tarp seserų turi baigtis dėl sienų ir popierių, kai svarbiausia turėtų būti mūsų širdys.