Ką išmokau nutraukęs ryšius su žmonos šeima – vienos nuovargio istorija
Kartais santykių su gimĖnais nutraukimas yra ne tragedija, o išsivadavimas. Mus su Dainiu niekas neišvarė, tiesiogiai neįžeidė, neprakeikė. Tiesiog vieną dieną supratome, kad visi jo giminaičiai mus laiko gyvu bankomatu. O jei neskubi išmesti pinigų pagal pirmąjį prašymą – iškart nustojami žiūrėti, ignoruojami, kol vėl užuostą lengvų eurų kvapą.
Viskas prasidėjo nuo paprasto gerumo. Stengėmės padėti – tėvams, sūnėnams, pusseserėms ir pusbroliams. Vienam panką paskolino, kitam nelėkščiau atidavė – ir prasidėjo. Žmonės labai greit pripranta prie gero, ypač jei tas gerybė yra nemokami pinigai. O dėkingumas greitai išnyksta, lieka tik įsitikinimas: jei kartą davė, tai privalai duoti visada.
Mūsų šeima virto šeimos banku. Ne tėvų, o bendro giminės. Aukojomės iki iki galo – sau sau atsisakydavom, kad tik kas nors kitas turėtų geriau. Vietoj padėkos girdėdavom tik: „O jums gi gaila? Juk turėtingi esat!“ Nors iš tikrųjų tiesiog sunkiai dirbom ir stengėmės gyventi protingai.
Galų gale kantrybė pasibaigė. Pradėjom sakyti „ne“. Tiesiogiai. Ramiai. Be paaiškinimų. O ypač užsispyrusiems net įsivaizdavimą įjungdavom. Sakydavom, kad visi pinigai indėliuose, neišimsiu – paliūkanas prarasim. Ypač įkyriems net paskolų bukletus atsitraukdavom: „Štai, eik į banką, ten padės“. Ne visada veikdavo. Ypač sunkiai suprato Dainiaus sesuo – Laima.
Pirmykšt jiems mokėjom jos dukros, Gabijos, studijas visus penkerius metus. Kiekvieną sesiją, kiekvieną mokestį. Kai Gabija baigė, atsikvėpėm – pagaliau galėsime savo resursus skirti kažkam tikrai svarbiam. Pavyzdžiui, padėti Dainiaus mamai – Aldonai. Moteris auksinė, švelniausias širdies žmogus, bet užsispyrusi – iš mūsų pagalbos nesirinkdavo. Namas senas, viskas reikalavo remonto – laidai, langai, vamzdžiai… Perkalbėjom ją tris mėnesius pagyventi pas mus, o šiaip samdėme meistrus, kad butą padarytų kaip iš žurnalų.
Ir viskas lyg ir ėjo gerai, kol vėl pasirodė Laima. Matot, Gabija ruošiasi ištekėti, ir – staikmena! – vėl reikia pinigų. Aš tik nusijuokiau:
„Ar ji turi jaunikį? Tegul jis ir moka. Kas mes, vestuvių salės rėmėjai?“
Laimos atsakymas buvo nepakartojamas: sakė, kad dabar, kai nebemokame už Gabijos studijas, galėjom padėti su vestuvėmis. Net žodžių neradau. Bet pasirodo, cirkas dar nesu baigtas.
Po kelių dienų grįžtam iš darbo – o Laima jau mūsų virtuvėje, arbatą geria su uošve. Šypsena iki ausų, akys kibirkščiuoja:
„Na, pagaliau grįžote! Turim jums naujieną. Mama grįžta į darbą, pati susimokės už remontą, o jūs – padėsite Gabijai su švente!“
Jau ruošiausi kažką pasakyti, bet Dainis mane aplenkė. Ramiai paėmė mamą telefoną, surinko:
„Alio, Tomas? Čia Dainis, Aldonos sūnus. Taip, ji ruošėsi pas jus, bet, deja, aplinkybės pasikeitė. Mes su ja išvykstam atostogauti, o po to – irgi nebus galimybės. Ačiū už supratimą.“
Jei būtumėte matę Laimos veidą. Raudona kaip buvo, lūpos drebėjo:
„Kas čia per sąmokslo teatras?!“
O Dainis tyliai:
„Tai vadinasi: gana jodinėti ant mūsų sprando. Vestuvės – jūsų šventė, tai ir tvarkykitės. Net mamą į darbą stumti norėjot, kad dar kelis eurus išspaustumėt?“
Laima pašoko ir išdumta iš buto. Aldona truputį sutriko:
„Kodėl taip? Aš gi ir pAldonai nors ir buvo sunku pripažinti, bet galiausiai suprato, kad tikrą šeimos meilę rodė ne pinigai, o jos sūnaus drąsa pasakyti „gana“.