Vakaras mūsų jaukioj Kauno namuose buvo ramus ir tylus. Aš, Aušra, ką tik nuploviau indus po vakarienės, o mano vyras Tomas žaidė su sūnumi Tautvydu šachmatais, o jaunesnė dukrelė Ugnė sudėjo lėles. Staiga paskambino durų belenys, ir tas garsas tapo tikra šeimos dramos pradžia. Mano motina, Aldona, įsiveržė į mūsų gyvenimą su kaltinimais, kurie viską apvertė aukštyn kojom. Jos žodžiai apie sąžinę ir palikimą iki šiol skamba mano ausyse, o neteisybės skausmas skardo širdį.
Mes su Tomu apsikeitėme žvilgsniais – svečių šiuo metu nesitikėjome.
“Gal kaimynai?” numanė Tomas ir nuėjo atidaryti durų.
Bet slenksčiau stovėjo mano motina Aldona su griežtu veidu.
“Mama?” nustebau aš. “Kas nutiko?”
“Nutiko, ir dar kaip!” atkirtavo ji, ryžtingai žengdama į virtuvę. “Galvojau, pati suprasi, bet matyt, ne!”
“Apie ką tu?” sumišusi paklausiau, jaučiant, kaip viduje auga nerimas.
“Kaip tau su sąžine?” staiga išdūstė motina. “Dalintis nesiruoši?”
“Dalintis? Kuo? Mam, paaiškink normaliai!” žiūrėjau į ją visiškai sutrikusi.
Tomas, supratęs, kad pokalbis bus rimtas, tyliai grįžo prie Tautvydo, palikdamas mus vienas.
“Arbatos pilsiu?” pasiūliau aš, bandydama sušvelninti atmosferą.
“Vandens gauk,” burbtelėjo motina, ir jos aštrus tonas davė suprasti, kad lengvo pokalbio nebus.
“Kaip tau su sąžine?” pakartojo ji, susikvėpusi. “Kada dalinsies?”
“Mam, aš tikrai nesuprantu, apie ką tu. Kalbėk tiesiai!” pradėjau prarasti kantrybę.
“Palikimą nuo tetos Onos gavai, o su šeima dalytis visiškai neskubi! Viską sau nori pasiimti?” pagaliau išdėstė ji.
Aš sustingau. Prieš devynis mėnesius mano teta Ona, motinos sesuo, paliko man paveldėti butą, vasarnamį ir santaupas. Tai buvo jos sprendimas, ir aš maniau jį teisingu, nes paskutinius metus rūpinausi ja.
“Kodėl aš turėčiau su kuo nors dalytis, jeigu teta Ona viską paliko man?” priešinos.
“Tai va tau!” suirzusi sušuko motina. “Butas, vasarnamis, pinigai – viskas tau! O aš, beje, jos sesuo, teisėta paveldėtoja! Taip, mes nesutardavom, bet tai nereiškia, kad viskas turi atitekti tik tau! O tavo sesuo Rūta? Kodėl jai nieko?”
“Mam, pagal įstatymą tu galėtum pretenduoti tik būdama pensininkė ir teta Onos išlaikoma. Bet tu vis dar dirbi! O Rūta čia visai ne prie ko,” ramiai atsakiau.
“Tai viską sau pasiimsi?” jos balsas drebėjo nuo pykčio.
“O kodėl ne? Kai Rūta prieš trejus metus laimėjo loterijoje penkis tūkstančius eurų, ji gi su niekuo nedalinos,” priminiau.
“Nelygink! Penki tūkstančiai ir tavo palikimas – dangus ir žemė!” atkirto motina, pašoko iš kėdės ir, neatsisveikinusi, trinkteldama uždarė duris.
Aš likau viena virtuvėj, sukrėsta. Mes su Rūta, jaunesniąja seserimi, visada buvom skirtingos. Aš penkeriais metais vyresnė, baigiau medicinos universitetą, dirbu vaikų gydytoja privačioje klinikoje. Rūta ištekėjo iškart po mokyklos, pagimdė du sūnus, Dominyką ir Mantą, ir niekad nedirbo. Mes su Tomu po vestuvių apsigyvenom name, kurį jis pastatė su tėvų pagalba. Kai gimė Tautvydas, o po to Ugnė, mano anytė, Irena, pasiėmė rūpestį apie anūkus, kad galėčiau baigti studijas ir pradėti dirbti. Be jos mes nebūtumBe jos mes nebūtum išgyvenę, bet širdyje kaista klausimas – kodėl turiu dalytis tuo, ką užsidirbau savo rankomis?