Kodėl staiga nutarė padėti senutei su dideliu krepšiu?

Buvo Marcijonui kodėl šovė į galvą padėti vargšei senutei su didžiuliu krepšiu? Ne tik, kad išplėšėsi rankenos ir su keiksmažodžiais rinko iš asfalto beveik sugadintus produktus. Kuriuos poniutė greičiausiai surinko artimiausioje šiukšliadėžėje. Todėl ji pavėlavo į darbą.

Visa tai dėl pernelyg didelio jos gailesčio. Negalėjo praeiti pro šalį. Guli, pavyzdžiui, žmogus ant suolelio ir beveik nerodo gyvybės ženklų. Marcijonė bėga gelbėti, o jei kartais kažkas rimto. Aiškus alkoholio kvapas sklindantis nuo jo, nesustabdė jos iškviesti gelbėjimo tarnybos. O kas galiausiai? Medikai šaukia, kad jis tiesiog girtas kaip pėdas ir kodėl jų kvietė. Policija vedasi vyrą į savo celę, kuris vos kojas judo. Irgi žvilgčioja. Ar jiems to reikia? Atsibudęs, pats būtų nuo suolelio nulipęs.

Marcijonė iš tiesų gera. Nors už akių ją vadina beprotiška ir rodo pirštą prie smilkinio. Atiduoti butą patėviui po to, kai mama išėjo iš gyvenimo. Nors daugiausiai dėl jo kaltės. Jis nedirbo, o mama, be pagrindinio darbo, dar ir laiptines valė. Štai ir pervargo. Bet Marcijonė gailėjo jo. Vyras nemanau, kad pats susiras būstą. O ką ji? Jauna dar, užsidirbs. Vos kaimynai ją įkalbėjo neišsiregistruoti ir nesudaryti dovanojimo sutarties.

Marcijonė nusprendė keliauti į miestą. Štai ir darbas, ir būstą išsinuomoti galima. Sutaupyti pinigai užteko kambariui bendrabutyje. Iš pradžių ji valė grindis prekybos centre, bet atlyginimo užteko tik kambario nuomai. Nors buvo ir privalumų. Dalijant produktų galiojimo laiko pabaigos atsargas ir jai šiek tiek likdavo. Tad badu nemirė. O drabužiai? Jie neamžini. Kiek neišplauk, nudėvi akimirksniu. O apie batus jau ir kalbėti neverta. Tik klijus spėk pirkti.

Nusprendė imtis namų tarnaitės darbo. Bet patirties neturėjo, tad nesamdė. Vienoje kontoroje, kur mokėjo su vėlavimu ir negražiai elgėsi su personalu, ją maloniai priėmė bandomajam laikui. Pirmoji klientė buvo močiutė, dievo piemenėlis su vadovaujančiu balsu. “Arbata karšta, ne taip užplikyta, vonia blogai išvalyta, indai riebaluoti…” Taip prasidėjo jos darbinė veikla. Bet Marcijonė, kaip Marcijonė. Vis atsiprašinėjo, visus darbus perdarydavo, užuot tiesiog trenkusi durimis. Juk dažniausiai, kas renkasi išorinių žmonių paslaugas? Nuobodžios pensininkės, kurioms reikia visą savo pyktį išlieti ant kito.

Būtent tokioms ir siuntė nepatyrusią Marcijonę ir labai stebėjosi, kodėl po jos apsilankymo, niekas neskambino ir nesiskundė naujoke. O tą dieną, kai ji pavėlavo, net nebarė. Tik skubiai pasiuntė ją pas gulinčią moterį. Reikalas buvo tas, kad darbuotoja, kuri pas ją lankėsi, išėjo iš darbo. Marcijonė atvyko ir išvydo. O, kokie beširdžiai žmonės. Jei moteris negali keltis ir pažiūrėti, kaip atrodo jos butas po valymo, vadinasi viskas galima? Eugenija buvo nustebinta, kai Marcijonė atsargiai pakeitė jai nešvarią patalynę. Pervirpė į švarią maršką ir apdorojusi mažą žaizdelę. Paskui gulėjo ir šypsojosi, girdėdama, kaip mergaitė turtina indus, bėgiojo iš vieno kambario į kitą tai su skudurėliu, tai su siurbliu. Tik viską išblizginus ir po namus pasklidus skaniai kvapniai aromatui, ji nurimo. Atnešė Eugenijai troškinį su koldūnais ir puodelį kvapnios arbatos.

„Aš čia pagalvojau, kai šiukšles išnešiau, kad jums naminė sriuba nepakenktų. Tik jums ten vien pakelių nuo paruoštų patiekalų. Jūs vaišinkitės, paskui indus išplausiu ir eisiu. Daugiau darbų šiai dienai nebėra.“ Eugenija su malonumu suvalgė sriubą ir paprašė Marcijonės pasikalbėti. Jai norėjosi sužinoti, iš kur tokia judri mergina atsirado ir kokie jos ateities planai. Juk buvusi Živilė užsukdavo tik pusvalandžiui, įbrukdavo jai atšildytą kotletą su garnyru ir vėl išbėgdavo.

Marcijonė neslėpdama pasakojo apie savo gyvenimą. „Bet juk tai sunku, kasdien valyti svetimus butus, ir kaip manau, kentėti visokias priekabes. Ar tu visada apie tai svajojai?“ – paklausė ji. „Oi, Eugenija, apie ką aš tik nesvajojau. Ir dainininke, ir balerina būti. Bet balso nėr, kojos trumpos. Niekur mano nepriėmė. Kai mama sirgo, norėjau tapti gydytoja ir gydyti visus. Bet matyt ne likimas. Devynias klases vos užbaigiau, nes dirbau tuo pačiu metu. Prekybos kioske pas Ahmedą. Jis mane gyrė. Net premiją kartais skyrė. Nes prižiūrėjau, kad priekystaliai būtų švarūs, vaisius priimdavau tik kokybiškus. O dabar net svajoti nėra kada. Bėgioju kaip voverė rate. Per darbą nusigalynėju, grįžtu namo. Gyvenu bendrabutyje. O ten vėl koridorius purvinas, tualetas nesutvarkytas, popieriaus vėl nėra. Štai viską sutvarkau ir tuoj pat miegoti. Vieną kartą, netikėsite, tualete su šepečiu užmigau“, – linksmai nusijuokė ji.

Eugenija šypsojosi. Ji patiko ši linksma ir nepalenkiama mergaitė. „Norėtum tik pas mane dirbti, su tavo viršininkais aš susitarsiu. Gaila, kad man pasitaikė visokios slaugytojos. Vienos vagia, kitos tyliai ir paskubomis atlieka savo darbą ir bėga namo pas šeimas. Kai buvau apsikamšusi, pasisamdžiau merginą su apgyvendinimu. Iš pradžių buvo nieko, bet kaip apsiprato, pradėjo stebuklus kelti. Naktimis į klubą linksmintis subėgdavo. O man vaistus reikia laikytis laiko. Ateina įkaušusi, įkiša stiklinę su vandeniu ir tablete ir sako: „Aš jau miegoti. Kai pabusiu, viską paruošiu“. Toleravau mėnesį, o paskui pasakiau, kad jei taip toliau, iš čia išlėksi kaip kvailė. Tai ji kitą būdą surado. Pradėjo vyrus vesti. Manė, jei aš guliu, tai ir apkurksau jau. Turėjau su ja atsisveikinti. Taigi pradėjau kreiptis į skirtingas agentūras. Kad atidžiau pasirinkti tinkamą slaugytoją. Po to chaotiškos Živilės, paskutinį kartą paprašiau padėjėjos jūsų agentūroje. Maniau, jei ateis tokia pati, ieškosiu kitur. Tu nesijaudink, aš nesu viena. Turiu sūnų, anūką. Bet jie gyvena kitoje šalyje, deja. Ten jie turi stabilų darbą. Man labai gerai padeda finansiškai. Atvyksta, bet retai. O jau penkerius metus aš guliu. Parpuoliau ant slidžios laiptinės. Gydžiausi ilgai. Gydytojai sakė, kad ir sėdėti galėsiu. Bet matyt ne likimo valia. Na, ar sutiksi, pas mane persikelti?“, – šypsojosi Eugenija. „Žinoma. Jums juk reikia pagalbos. Jūsų tiek daug darbo. Užuolaidos neplautos, langai nemitoti, po baldais dulkės susikaupė“, – pradėjo vardinti Marcijonė.

„Na, na, baik, Pelenė. Šiandien pasamdau tave dirbti. Pasikrauk savo daiktus bendrabutyje ir į mano namus. Gyventi galėsi gretimame kambaryje. Aš tuo metu tavo viršininkui paskambinsiu“, – juokdamasi pasakė Eugenija. Marcijonė išbėgo. O Eugenija pradėjo skambinti agentūrai. Pokalbis nebuvo malonus, ten nemalonėmis kėlė kainą, motyvuodami, kad Marcijonė pas juos geriausia darbuotoja. Eugenija prisiminė pokalbį su mergina ir nusijuokė.

„Ir ką geriausiai darbuotojai už dvi kapeikas mokėti ir siųsti pas pačius įkyrius ir priekabius klientus. Užteks kalbų. Ji rytoj pat parašys pareiškimą dėl atleidimo iš darbo. Aš pati jai mokėsiu. Ir net negalvokite kalbėti apie dviejų savaičių atidirbimą. Kitaip aš mokesčių inspekciją jus užversiu. Ryšius turiu“, – ir padėjo ragelį.

Taip Marcijonė apsigyveno pas Eugeniją. Dabar kiekvieną rytą pusryčiams buvo tai blynai, tai varškėčiai, tai sklindžiai. Kiekvieną rytą prausimasis, valymas, dantų valymas. Šnekėdama ir ką nors linksmo pasakojama, Marcijonė lengvai tvarkėsi su viskuo. Langai buvo nušveisti blizgesiu. Purvą po baldais išgaravo. Ir rodos jau ir švaru, ir paruošta, Marcijonė niekaip nenustygo ramybėje.

Nubėgo į biblioteką, parsitempė daugybę žurnalų ir knygų. „Kam tau to reikia?“, – juokėsi Eugenija. „Tai jums. O gal ten yra kokių pratimų, kurie padės jums bent sėdėti. Paskui vežimėlį įsigysime ir aš jus galiausiai išeisiu į lauką pajudinti. Keturiose sienose, kokia čia laimė. O ten gryname ore, paukščiai gieda“,- svajingai kabėjo Marcijonė.

Eugenijai ašaros tekėjo. „Marcijonė, net gydytojai man nepadėjo, o tu kažkokius pratimus mėgini. Nebeskaudink man sielos. Žinau, kad nori geriausiai, bet deja man jau nepadėti“, – bet Eugenija dar nelabai gerai pažinojo Marcijonę. Ji kasdien ateidavo į jos kambarį. Atsisėsdavo į krėslą ir dėliodavo žurnalus bei knygas. Tik tyliai, šiek tiek lūpomis judėdama, skaitydavo. Pažymėdavo pieštuku įdomias vietas.

Eugenija nesusiturėjo. „Na, ką ten radai? Parodyk jau“. Marcijonė su džiaugsmu pašoko iš krėslo, pasėmė vieną žurnalą iš rietuvės ir davė Eugenijai. „Čia paprasti pratimai. Tik juos reikia atlikti reguliariai ir kelis kartus per dieną. Bet nesijaudinkite, viskas po mano kontrolė. Jei jūs sutinkate, žinoma?“

Eugenija atsiduso. „Juk vis tiek mane nepaliksi ramybėje?“ Marcijonė linktelėjo galvą. „Na, pabandykime“. Taip, tai buvo sunkus darbas. Eugenija tai verkė, tai juokėsi. Nurodinėjo Marcijonę išmesti iš darbo ir išvaryti. Tačiau pamažu ėmė priprasti. Pratimai ėmė darytis rimtesni, tačiau efektas buvo vos pastebimas.

Kol kartą vidurį nakties Eugenija nešaukė: „Marcijonė, ateiti čia!“ Ji išsigandusi iškėlė iš kambario ir priėjo prie Eugenijos. „Kur skauda? Kas skauda? Kur telefonas?“ Eugenija jai šūktelėjo. „Ką taip išsigandai. Štai, geriau pažiūrėk. Didysis pirštas ant kojos juda“. Marcijonė sušuko: „Valio!“ – ir tuoj pat prisiminė, kad jau naktis ant kiemo.

„Ar jums gydančio gydytojo numeris yra išsaugotas? Mes rytoj galime jam paskambinti. Tegul atvyksta ir pasižiūri“, – ir šoko per kambarį. Gydytojas atvyko. Nekantrą Marcijonę nušalino į savo kambarį, kad netrukdytų. O paskui pašaukė. „Na, tu šauni mergina“, – su užuomina pasakė gydytojas. „Dabar galima dar vieną operaciją atlikti. Rizikuosime, Eugenija?“

Ji sužvytėjo. „Žinoma, Ivanai“. Visą operaciją Marcijonė laukė koridoriuje. Laukti, bet ir pagal įpratimą padėjo. Kam ramentą paduoti, nes žmogus numetė. Slaugytojai padėti nunešti vaistus į pakuotę. Kai Ivanas išėjo, ji su viltimi paklausė: „Na kaip?“. Jis nusiėmė kepuraitę. „Dabar tik laikas parodys. Reabilitacija bus ilga. Ne jauna mūsų pacientė“.

Marcijonė iškėlė: „Aš dulkes pašalinsiu nuo jos. Ačiū jums labai. Mėgstate bučiuotis?“ „Pabado, – leido Ivanas. Ji pasikėlė ant kulniukų ir prisispaudė prie skruosto. Kol Eugenija buvo ligoninėje, Marcijonė kone nenusitraukė nuo jos. Dingsta už tai, kad paruošti maisto. Sultinį, daržovių sriubą. Viską, kaip gydytojas nurodė. „Tai tavo dukra ar anūkė? Šitoks rūpestingumas?“, – klausinėjo ją moterys palatoje.

„Ne, dar geriau. Mano slaugytoja ir mano angelė sargė, man likimas siuntė“, – didžiuodamasi atsakė Eugenija. Kai Eugenija su specialiu korsetu pirmą kartą sėdo į neįgaliųjų vežimėlį, jos abi apsikabino ir susigriebė verkti iš džiaugsmo. O kai atvyko sūnus su anūku, Eugenija tiesiog sužydėjo. „Na, dabar mama, galime tave pas mus paimti“, – pareiškė sūnus.

Susidarė triukšmas. Tai Marcijonė numetė indo su pyragais. „Kaip? Kam?“, – paklausė ji susinervinusi ir pabėgo į savo kambarį. Verkti. Eugenija su priekaištu žiūrėjo į sūnų. „Kiek tu netaktškas, Sergijau. Marcijonė, užtenka verkti. Eik čia“. Marcijonė pasirodė po penkiolikos minučių, su lagaminu. „Ar man jau išeiti ar pirma sudaužytus indus išnešti?“, – niūriai paklausė, nusipūsdama nosį.

„O tu atsisėsk!“, – įsakė Eugenija. „Raudonas esi. Ji dar nepasiruošusi. Tau dar reikia dokumentus paruošti. Kurgi aš be tavęs? Keliausime kartu. Pasibusime maža vėl ir grįšime“. Marcijonė ištekėjo. Ne, ne už Eugenijos anūką. O už naująjį kaimyną, kuris persikėlė į butą šalia Eugenijos. Jis ilgai stebėjo, kaip Marcijonė nesugeba atidaryti užstrigusio durų užrakto. Priėjo padėjo, patarė jį pakeisti į naują. Nes šiam jau metas. Taip ir pažinojo.

Eugenija laiminga. Nė velnių, ji buvo vienintelė garbės svečias Marcijonės vestuvėse ir sužavėjo savo draugus, net ant ratų kėdutė. Bet Marcijonė po metų padovanojo jai anūkę. Nors ir ne savąją. O sutuoktinis Marcijonės Kęstutis dažnai veža jas visas į sodą. Kur jie geria šviežią karvės pieną ir leidžiasi uogomis tiesiai iš lysvės. Juk Marcijonė nežino, kaip sėdėti vietoje. Kokia tai sodyba? Jei nėra nei uogų, nei žalumynų ant stalo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

6 − 6 =

Kodėl staiga nutarė padėti senutei su dideliu krepšiu?