— Kam tau vienai visa tai? — Tu mane vadini beširdžia? Mane?! Tu pats pirma pamiršai apie taupymą, po to apie visas priimtinas normas, o dabar atsivedei nėščią moterį į mano namus ir reikai didesnės kambario! Kaip tau tokia situacija, sūnau?
Laima kalbėjo šiurkščiai, bet tiesiai. Ji nesiekė užpulti. Ne, ji tiesiog bandė apsaugoti savąją.
Vytukas vaikščiojo po kambarį lyg slapta ieškodamas patogios pozicijos puolimui, skaičiuodamas silpnąsias vietas. Jis aiškiai nesijautė kaltas.
…Visa tai prasidėjo seniai. Nuo tos dienos, kai Laima su Vytautu — ramybė jo dvasiai — atsikraustė į pirmąjį savo butą. Net be lovos. Pradėjo nuo pripučiamų čiužinių. Laikui bėgant susitaupė ant sūnui buto. O vėliau pastatė vasarnamį. Dviem šeimoms, kad ateityje ant verandos ir sode žaistų anūkai.
Bet Vytautas išėjo į amžinybę, kai Vytukas tik stojo į universitetą. Vyras paliko Laimai viską: bendrų pastangų vaisius, laimingus atsiminimus ir paskutinę šilumos bei džiaugsmo šaltinį — jų sūnų.
Vytukas baigė mokslus, išsikraustė, susituokė. Laima turėjo anūką. Ji buvo laiminga. Bet po metų Vytukas pranešė apie skyrybas.
— Mes charakteriais nesutarem. Negaliu su ja gyventi, — tarė jis, lyg kalbėtų apie paimtą šuniuką. — Na ir susitarėm… Kadangi esu tėvas, dovanojau jai butą. Mainais ji pažadėjo nereikalauti išlaikymo.
Laima nusigriebė už galvos.
— Na, šaunuolis. Tikras riteris. Su skylėm kišenėse. Juk ne tu pirkai tą butą, — priekaištavo ji.
Ji jau tada ėmė įtarti, kad už šį „dosnumo atrakcioną“ teks mokėti jai. Ir ne klydo.
Netrukus sūnus vėl atėjo — su nauja žmona. Ir ji jau buvo nėščia.
Jie paprašė gyventi pas ją laikinai. Iš pradžių Laima neprieštaravo.
Ji stengėsi būti maloni. Virė, pati keitė rankšluosčius vonioje, kabino svetimus drabužius džiovintis. Net įprato palikti papildomas porcijas viryklėje: staigėt Julija išalktų.
Tačiau labai greitai paaiškėjo, kad dėkingumo nebus.
Julija nedirbo, aiškindamasi savo padėtimi. Laima nesiginčijo, stengėsi suprasti, nors širdyje buvo nesutinkama.
— Aš jos vietoje dirbčiau iki septinto mėnesio, — skundėsi Laima draugei Aldonai. — Juk neturi būsto, Vytuko atlyginimas ne kažin koks. Ji turėjo matyti, už ką išteka. Turėjo suprasti, kad vienas jis neišsilaikys. O ji tingisi.
— Na, Laim, būk tolerantiška. Juk nėščia mergaitė… — ramiai atsakė Aldona.
— Mergaitė marimba. Pati gimdžiau, žinau, kas tai. Reikia galvoti, kol dar laikas. Ji neserga, net nemėšta. Tiesiog gerai įsikūrus. Kaip manai, pas ką jie bėgs, kai vėliau nebeliks pinigų vežimėliui?
— Truputį pakentėk, gal viskas susitvarkys. Atiduos vaiką į darželį, eis dirbti…
— Na taip. Koks darželis? Jie paprašė keliems mėnesiams, — ramino save Laima.
Valymas irgi vyko per prievartą. Sūnaus kambary viskas buvo padengta plonu dulkių sluoksniu. Laima nespėjo plauti indų: kriauklėje nuolat kažkas atsirasdavo. Puodeliai po arbatos išvis neplauti. Jie likdavo Vytuko kambary ir pamažu juodavo nuo nuosėdų.
Laima kentėjo. Ji įpratusi pirmiau stebėti, o tada veikti.
Vytukas tarsi išnyko savo paraleliniame pasaulyje. Jis vėlai grįždavo iš darbo, o namuose arba skalbėsi telefone, arba ceremoningai paglostydavo Julijos pilvą ir eidavo rūkyti ant suoliuko prie namo. Rūkydavo ilgai, su išmaniuoju telefonu. Kalbėdavo su kaimynais apie niekus.
Aišku, kad tokiu tempu pinigų jie neprisidirbs.
— Mam, gal keiskimės kambariais? Mūsų net lopšio nekur pastatyt, — vieną dieną išdavė jis taip lengvai, lyg paprašytų druskos.
Laima ne iš karto surado atsakymą. Per tris sekundes akimisLaima pasilenkė į priekį, žvelgdama sūnui tiesiai į akis, ir sušnibždėjo: “Viskas baigta, sūnau, laikas jums abiems iš čia išeiti,” ir sustingusiame ore jos žodžiai nulėmė ateitį, kurioje kiekvienas turės eiti savo keliu.