Kiek tu gali ėsti? — grubus vyro balsas skambėjo tarp susirinkusių svečių, — kaip koks paršas atsigavai…
Lina nervingai nusišypsojo, atsakydama į gailestingus kolegų žvilgsnius, nusijuokė ir, kaip visada, bandė viską paversti juokais:
— Brangusis, juk tu mane myli bet kokią, o mėsa tokia skani, — ir tęsė valgyti, nors kąsnis sunkiai lįsdavo pro gerklę, bet pripažinti, kad jai iki ašarų skaudu, negalėjo.
Ši laimingos žmonos kaukė taip ilgai buvo klijuota prie jos, kad jau nebeskirė, kur tikri jausmai. Nuo pirmos santuokos dienos teko rinktis – ar kentėti vyro komentarus, verčiant juos juokais, ar išeiti. Išsigando išeiti, kas gi ją dar norės?
Pagalvojo – tokias smulkmenas galima atleisti. Tačiau su kiekvienais metais jų daugėjo ir dabar, ką bedarytų, ji girdėdavo jo balsą, komentuojantį ir kritikuojantį: nemoki gaminti; kas taip plauna? rankos ne iš ten; pažiūrėk į save – baisenybe!
Su kiekvienu žodžiu vis labiau tikėjo, kad stora, baisi, niekam nereikalinga ir nieko netinkamai negali padaryti. Išmoko šypsotis, kai jis viešai ją žemino, išmoko praryti ašaras ir tylėti, kai jis pasakodavo apie savo nuotykius.
Ji atleisdavo ir manė, kad pasisekė su vyru. Kas dar ją priims? O ir žmonės pasmerks, jei išeis.
Kai svečiai išsiskirstė, ji susitvarkė ant stalo, pavargusi dėliodama indus į plautuvę. Vakarėlis nepavyko. Vyras prisigėrė ir gulėjo ant sofos, neaiškiai burbėdamas sau po nosimi.
— Lina! Li-i-i-na! Ateik čia, mano karvute! — jo liežuvis painiojosi.
Ji neatsiliepė. Norėjosi išeiti iš namų ir klajoti tamsiomis gatvėmis, kad tik nematyti ir negirdėti tos girtos veido išraiškos.
— Linute! Lina! – nenurimo vyras.
Ji įėjo į kambarį, šluostydama rankas rankšluosčiu:
— Ko nori?
Vyras bandė atsistoti, bet galėjo tik nuslysti nuo sofos. Jo veidas raudonavo, kaip ir kiekvieną kartą, kai išgerdavo, marškiniai buvo išlindę iš kelnių, susiglamžę, atidengdami kabantį pilvą, o akys lakstė, nesufokusuodamos žvilgsnio.
— Ateik čia!
— Eik miegoti, jau vėlu, — atsakė Lina, susiraukusi nuo alkoholio kvapo. Priėjo prie jo, bandė pakelti, bet jis griebė ją ir paguldė šalia ant grindų. Ji mėgino jį atstumti, bet jis meškučio griebimu laikė ir puolė bučiuoti kaklą ir lūpas, kvėpuodamas alkoholiu.
Ir tada jos galvoje kažkas spragtelėjo. Ji nusuko galvą, išvengdama šlapių bučinių, atstūmė jį visa jėga ir atsistojo. Jis sugriuvo atgal ant nugaros, negrabiai iškėlęs rankas ir nesuprantamai pažvelgęs į ją.
Ir ji pamatė: štai jis, žmogus, visą gyvenimą kritikuojantis kiekvieną jos žingsnį. Štai jis, girtas, storas, net neturintis jėgų pats išsikepti kiaušinių, nusipirkti produktų be jos pagalbos, surasti savo marškinius be jos nurodymų, guli bjauria mase ir mano, kad ji ne jo verta. Jis save laiko geraširdžiu, įsitikinęs, kad visas gyvenimas sukasi tik apie jį.
O ji metais tą įsitikinimą palaikydavo, pataikaudavo, priimdavo visus įžeidimus ir visiems palaikydavo iliuziją, kad jis namuose vadas. Jis šeimininkas ir viską sprendžia.
Ir tik dabar ji suprato – šis žmogus jai nereikalingas. Ji nebenori taip gyventi, nebegali matyti jo kas rytą, nebegali girdėti jo šlykštybių, nebegali matyti gailestingų svetimų žvilgsnių, kai jis ant jos šaukia. Gana, ji pavargusi.
— Lina! Kas tau? A? Lina? — nuo jos žvilgsnio jis kiek prablaivėjo.
— Išeinu nuo tavęs, — paprastai pasakė ji ir nuėjo į miegamąjį rinkti daiktų. Kaip palengvėjo viduje! Ji lyg numetusi milžinišką akmenį, kurį metų metus vežiojo ant nugaros.
— Ką? Kur? Lina! Kur eisi?
Kur nueisi, na grįžk!
Bet ji jau nebesiklausė.
Atidarė seną lagaminą ir lėtai ėmė krauti daiktus…
Kodėl tiek daug valgai? – sutuoktinio grubus balsas skambėjo tarp svečių.
