Gaminu tau, skalbinu, valau, rengiu. Kodėl tu mane taip stipriai nekenči?
Mano gyvenimas mažame kaimelyje netoli Šiaulių virto begaline košmare. Aš, Viktorija, daugelį metų gyvenau po viena stoga su uošve, Aldona Kazimiera, kuri stengėsi paversti mano dienas pragaru. Šiandien mano kantrybai pritrūko – užduodau jai klausimą, kuris kankino mane metų metus: „Kodėl tu mane taip stipriai nekenči?“ Atsakymo nebuvo – tik šaltas tylėjimas ir jos paniekingas žvilgsnis. Širdis skilo nuo skausmo, o siela rėkė iš neteisybės.
Tą dieną, kaip įprasta, valiau namus. Išsiurbiau dulkes, prausiausi grindis, stengdamasi, kad viskas blizgėtų. Ir štai Aldona Kazimiera, sėdėdama savo kėdėje, akivaizdžiai malonumą jaučdama, išbarstė sausainių trupinius ant ką tik nuplautų grindų. Sustingau, nepatikėdama savo akims. Ji tai padarė tyčia, net nesistengdama paslėpti savo pykčio.
„Uošvyte, kodėl taip darai? Aš gi matiau, kad specialiai!“ surikau vos sulaikydama ašaras.
Ji pažvelgė į mane su panieka ir metė:
„Nieko daug, dar kartą nuvalysi! Nenumirsi!“
Su patenkinta šypsena ji vėl įsikabino į savo seną laikraštį, kurį per skaitė jau dešimtis kartų. Aš, nuryjusi įžūlumą, paėmiau šluotą ir semtuvą ir pradėjau valyti. Bet viduje viskas verdė. Nuėjau į kitą kambarį, kad neišsiveržčiau, o paskui išėjau į sodą – darbas gryname ore bent šiek tiek nuramindavo. Tačiau jos žodžių skausmas erdė mane kaip nuodas.
„Kodėl tu mane taip stipriai nekenči?“ negalėjau susilaikyti vėliau, stovėdama prieš ją. „Už ką nusipelnyčiau? Aš gi tau gaminu, skalbinu, valau, rengiu! Mano duktė, Gabija, visada tau padeda! Kodėl tu mane taip nekenči?“
Ji net neatsisuko. Jokio atsakymo, jokio žvilgsnio – tik ledinis abejingumas. Aš prasiverkiau, nebegalėdama susilaikyti. Baigusi valyti, ėmiausi skalbimo, bet ašaros toliau slinko. Mano gyvenimas virto begaline užgaulų grandine, ir aš nežinojau, kaip iš jos išsilaisvinti.
Mano vyras, Gabijos tėtis, mirė prieš daug metų. Tuomet mūsų dukteriai buvo vos aštuoneri. Iškart po laidotuvių Aldona Kazimiera paskelbė:
„Tu pas mane liksi! Ir nevaržyk minties išsikelti. Nenoriu, kad kaimas šnekėtų, jog išmetiau tave.“
Sutikau, nes neturėjau kur eiti. Pas mano tėvus gyveno sesuo su dviem vaikais, ir mums su Gabija vietos ten nebeliko. Naiviai tikėjausi, kad su laiku su Aldona Kazimiera susirasime bendrą kalbą. Tačiau stebuklo neįvyko. Viešumoje ji elgėsi padoriai, bet namuose, vienumoje, tyčiojosi iš manęs. Nuolatos kartojo, kad turiu ją klausyti.
„Kokia tu nenaudinga! Kam tu reikalinga? Joks vyras ant tavęs neatsivers, dar ir su vaiku! Gyvensi pas mane su Gabija, o kai numirsiu, gausi mano namus. Bet jei nedarysi visko, ko liepsiu, atiduosiu juos sūnėnams, ir liksi su niekuo!“
Bijau jos grasinimų ir kentėjau. Dariau viską, kad Gabija turėtų viso ko pakankamai. O AldO Aldona Kazimiera, jau peršokusi devyniasdešimtmetį, gyvena ir džiaugiasi – sveikata gelbėta, o mano kantrybė kaip atsargos, kurios niekada neišseks.